Անահիտ Բախշյան. «Քանի դեռ ծնողներն իրենց երեխաների իրավունքները գիտեն և կարողանում են պաշտպանել, երեխան պաշտպանված է» 12/20/2014   11:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում երեկ մեծ շուքով նշվեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործունեության և «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիայի` մեր երկրի կողմից վավերացման 20-ամյակը:
Պաշտոնական միջոցառումն ավարտվեց, խնդիրները` մնացին:
Որքանով են այսօր` 20 տարի անց, Հայաստանում պաշտպանված երեխաների իրավունքները: Այս հարցին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ի տնօրեն Սուսաննա Թադևոսյանն անդրադարձավ հատկապես հաշմանդամություն ունեցող երեխաների տեսակետից:
«Եթե դուք կարդաք կոնվենցիան ու հատկապես այն հոդվածը, որը վերաբերում է հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին, կտեսնեք, որ այն շատ հնացած է: Կոնվենցիայի հենց այդ հոդվածն այսօր պետք է փոխվի: Երկիրը, ըստ այդ հոդվածի, կարող է ասել` ես իմ պարտավորություններն անում եմ»,- ասաց նա` միաժամանակ, սակայն, ընդգծելով, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների կրթության ոլորտում իրապես բարեփոխումներ արվել են:
«Հանրակրթության ոլորտn իր դռներն է բացել այսօր նաև հաշմանդամ երեխաների համար, դեկտեմբերի 1-ին նաև Հանրակրթության մասին օրենքում կատարվեց փոփոխություն, որով ՀՀ-n հռչակում է համընդհանուր ներառական կրթությունը` որպես իր քաղաքականություն»,- ասաց Սուսաննա Թադևոսյանը:
Մինչդեռ նույն հաշմանդամ երեխան մանկապարտեզ գնալու իրավունք չունի: «Մանկապարտեզ գնալու համար Երևանում մեծ հերթեր են, ու հաշմանդամություն ունեցող երեխան այդ հերթում ընդհանրապես մրցունակ չէ»,- ասաց մեր զրուցակիցը` հավելելով. «Որքան էլ հանրակրթության ոլորտում շատ բան արված է, այսօր անմատչելի միջավայրը, անմատչելի տրանսպորտը, անմատչելի դպրոցային շենքերը նորից խոչընդոտ են երեխաների լիարժեք ներառման համար: Մնացած բոլոր իրավունքների առումով հաշմանդամություն ունեցող երեխաների` չգիտեմ որ իրավունքն է լիարժեք պաշտպանված, եթե ես երեխային տեսնեմ իրավունքների ընդհանուր կոնտեքստում` իր խոսքի ազատության, իր կարծիքն ասելու, իր ընտանիքում ապրելու, իր համայնքում ապրելու, իր կրթությունն ստանալու, որոշումներ կայացնելու, բոլոր իրավունքների առումով»:
Երևանի ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանն էլ, անդրադառնալով ՀՀ-ում ներառական կրթության ներդրմանը, նշեց. «Մեր պետության միակ խելացի քայլը այդ համագործակցությունն է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և հասարակական կառույցների հետ` ներառական կրթությունը մինչև օրենքի հասցնելու պահով»:
Իսկ ինչ վերաբերում է երեխաների իրավունքների պաշտպանվածությանը կրթության բնագավառում ընդհանրապես, այստեղ, Անահիտ Բախշյանի կարծիքով, առայժմ շատ բան կախված է ոչ թե երեխայից, այլ` ծնողից:
«Քանի դեռ մեր ծնողներն իրենց երեխաների իրավունքները գիտեն և կարողանում են պաշտպանել, ուրեմն երեխան պաշտպանված է, հենց որ ծնողները թերանան, ընկրկեն, հնարավոր է երեխայի իրավունքները խախտվեն»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Անահիտ Բախշյանը հիշեցրեց, որ երկար բանակցություններից հետո ի վերջո իշխանությունն ընդունեց դպրոցի և ծնողների միջև պայմանագրի անհրաժեշտությունը: Այսօր դպրոցի և ծնողի միջև պարտադիր կերպով պայմանագիր է կնքվում:
«Ես դեռ չեմ տեսել մի ծնող, ով այդ պայմանագիրը վերցնի և գնա դպրոց, ասի` այստեղ գրված է, որ դուք` որպես դպրոց, պարտավոր եք սա անել, ես` որպես ծնող, պարտավոր եմ սա անել, ինչու՞ այս պայմանագրով չեք առաջնորդվում»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը և հավելեց. «Քանի դեռ չկա այդ պահանջատիրությունը, դպրոցում կարող են լինել կամայականություններ, որովհետև մեր մանկավարժները դեռ իրավունքի գերակայությունը չեն տեսնում, որ դա երեխայի կրթության իրավունքն է, որ դա իր պարտականությունն է, և գալիս է իներցիայով այն, որ ուսուցիչը ծնողին ասում է` դու պարտական ես ինձ, որ ես քո երեխային տառ ու գիր եմ սովորեցրել»:

Анаид Бахшян: Пока родители знают права своих детей и могут их отстаивать, их чада будут защищены 12/20/2014   13:10  |  Актуальная тема
В Армении вчера с большой помпой отмечали деятельность Детского фонда ООН(ЮНИСЕФ) и 20-летие ратификации РА конвенции “О правах детей”.
Официальное мероприятие завершилось, а проблемы остались.
Насколько хорошо в Армении сегодня защищены права детей? На этот вопрос в беседе с корреспондентом ИА “Фактинфо” ответила директор общественной организации “Мост надежды” Сусанна Тадевосян.
“Если Вы прочитайте конвенцию и в особенности ту статью, в которой речь идет о детях с инвалидностью, то заметите, что она уже изрядно устарела. Именно данная статья конвенции подлежит изменению. Страна, согласно этой статье, может заявить, что выполнила свои обязательства ”, - отметила, она, констатировав при этом, что в сфере образования детей с инвалидностью действительно проводились реформы.
Общеобразовательная сфера распахнула свои двери перед детьми с инвалидностью. 1 декабря были внесены изменения в закон “Об общем образовании”, согласно которым Армения провозглашает общее инклюзивное образование как свою политику”, - напомнила Сусанна Тадевосян.
Между тем тот же ребенок с инвалидностью не имеет права ходить в детский сад. “Дети в Ереване выстраиваются в огромную очередь для посещения детсада, и ребенок с инвалидностью абсолютно не конкурентоспособен в этой очереди”, - сказала собеседник агентства. “Несмотря на многие достижения в сфере общего образования, сегодня недоступная среда, неадаптированные под нужды инвалидов транспорт и здания школы являются препятствием для полноценной интеграции детей”, - добавила она.
В свою очередь член совета старейшин Еревана Анаид Бахшян, касаясь внедрения инклюзивного образования, назвала единственным умным шагом со стороны госорганов сотрудничество с ЮНИСЕФ и общественными структурами по доведению инклюзивного образования до законодательного закрепления.
Что же касается защиты прав детей в сфере образования в целом, то здесь, по мнению Анаид Бахшян, многое зависит не от детей, а от их родителей. Пока наши родители знают права своих детей и могут их отстаивать, их дети будут защищены, но как только родители дадут слабинку, отступят, то возможно нарушение прав детей.
Анаид Бахшян напомнила, что после долгих переговоров в конце концов власти признали необходимость договора между школой и родителями. Сегодня в обязательном порядке заключается соглашение между учебным заведением и родителями.
“Я пока не видела, чтобы кто-либо из родителей пошел бы с этим договором в школу и указал на обязательства школы и родителей, прописанные в соглашении”, - заявила А. Бахшян. “Пока нет этой требовательности, в школе можно сталкиваться со своеволием, так как наши педагоги не видят еще верховенства права, права детей на образование, свои обязательства, и по инерции возникает ситуация, когда учитель заявляет родителям, что они ему обязаны за то, что он обучает их детей грамоте.