ԿԲ-ն կոչ է անում զերծ մնալ արժութային սպեկուլյացիաներից և անհարկի փոխարկումներից 12/02/2014   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում միջազգային շուկաներում և տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, այդ թվում՝ արտարժութային շուկաների մեծ տատանումները, նպաստել են ներքին արժութային շուկայում որոշակի սպասումների ձևավորմանը և փոխարժեքի տատանողականության աճին:
Կենտրոնական բանկը գնահատում է, որ այս երևույթները կրում են կարճաժամկետ բնույթ և հաստատում է իր պատրաստակամությունը կայունացնել շուկայում իրավիճակը իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր գործիքների միջոցով:
Այս մասին, մասնավորապես, ասված է Կենտրոնական բանկի այսօր տարածած հայտարարության մեջ:
«Կենտրոնական բանկն այս պահին կոչ է անում զերծ մնալ արժութային սպեկուլյացիաներից և անհարկի փոխարկումներից, քանի որ, փոխարժեքի նման տատանողական վարքագծի պարագայում դրանք իրենց մեջ կրում են բարձր ռիսկեր և ակնկալվող օգուտի փոխարեն կարող են հանգեցնել զգալի վնասների:
Կենտրոնական բանկը հավաստիացնում է, որ հաշվի առնելով այս տատանումների կարճաժամկետ բնույթը և արտարժութային պահուստների բավարար մակարդակը, գների կայունության և ֆինանսական կայունության հետ կապված զգալի ռիսկեր չկան»,- հայտարարում է ԿԲ-ն:
09:12 27/11/2014  |  ՄամուլՀարստանալու ևս մի ճանապարհ՝ մեր օլիգարխների համար. «Չորրորդ իշխանություն»
08:02 27/11/2014  |  ՄամուլՀայաստանյան բանկային էլիտան հավաքվել է վարչապետի մոտ. «Հրապարակ»
16:05 25/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՏնտեսական մեկնաբանը՝ դրամի արժեզրկման մասին. «Դեռևս հարց է՝ արդյոք նոր փոխարժեքն արտացոլո՞ւմ է իրական վիճակը»
08:14 25/11/2014  |  ՄամուլԵրեք շաբաթվա ընթացքում ԿԲ-ն 92 մլն դոլարի ինտերվենցիա է արել` դրամի արժեզրկումը կանխելու նպատակով. «Հայկական ժամանակ»
18:03 24/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտարարություն. ԿԲ պահուստները լիովին բավարար են՝ կանխելու փոխարժեքի բոլոր տեսակի արհեստական տատանումները

Центробанк Армении предостерегает от рискованной скупки валюты и подтверждает готовность стабилизировать ситуацию 12/02/2014   18:39  |  Лента новостей
Центробанк Армении призывает воздержаться от валютных спекуляций и ненужных конвертаций, поскольку скачки курса заключают в себе высокие риски и вместо ожидаемой выгоды могут обернуться существенными потерями, говорится в заявлении, распространенном во вторник Центробанком Армении.
Согласно ЦБ, наблюдающиеся в течение последних нескольких дней процессы на международных рынках и в регионе, в том числе резкие колебания валютных рынков, способствовали формированию определенных ожиданий на внутреннем валютном рынке и росту колебаний обменного курса.
Регулятор считает, что эти явления носят краткосрочный характер, и подтверждает свою готовность стабилизировать ситуацию на рынке при помощи имеющихся у него в распоряжении инструментов.
"Центральный банк заверяет, что с учетом краткосрочного характера этих колебаний и удовлетворительного уровня валютных резервов, существенных рисков для ценовой и финансовой стабильности нет”, - отмечается в сообщении ЦБ.