Հայ խաղաղապահները մեկնեցին Լիբանան 11/27/2014   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 26-ի երեկոյան Իտալիայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռով Լիբանան է մեկնել և արդեն տեղակայման վայր է ժամանել հայ խաղաղապահների 32 հոգանոց ստորաբաժանումը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումն իտալական զորախմբի կազմում մասնակցելու է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող «Լիբանանում Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության ժամանակավոր ուժեր» (ՅՈՒՆԻՖԻԼ) առաքելությանը և իրականացնելու է ՄԱԿ-ի զինավանի անվտանգության ապահովում:
Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման Լիբանան ճանապարհման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ու Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջիովաննի Ռիչուլին:
Հայ խաղաղապահները 2004 թվականից ընդգրկված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում և ներկայումս առաքելություն են իրականացնում ևս երկու երկրում` Աֆղանստանում և Կոսովոյում:

Армянские миротворцы прибыли в Ливан 11/27/2014   13:10  |  Лента новостей
Подразделение армянских миротворцев в составе 32 человек прибыло на место дислокации в Ливан. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Армянское миротворческое подразделение в составе итальянского контингента будет нести службу в рамках миссии Временных сил Организации Объединенных Наций в Ливане (UNIFIL) и обеспечивать безопасность военного городка ООН.
Военнослужащих в аэропорту накануне вечером провожали министр обороны Армении Сейран Оганян и Чрезвычайный и Полномочный посол Италии Джиованни Ричули.
Армянские миротворцы участвуют в международных миротворческих миссиях с 2004 года. В настоящее время армянские контингенты дислоцированы также в Косово и Афганистане.