Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Սլովենիայի նորանշանակ դեսպանը 11/21/2014   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սլովենիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նատաշա Պրահը (նստավայրը՝ Կիև): Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Պրահին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ակտիվ գործունեությամբ կնպաստի հայ-սլովենական երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
Նախագահը նշել է, որ հայ և սլովեն ժողովուրդների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների հիմքի վրա Հայաստանը և Սլովենիան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հաջողությամբ զարգացնում են միջպետական հարաբերությունները:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այդ հարաբերությունների ամրապնդման գործում նշանակալից են եղել հատկապես 2010 և 2011 թվականները, երբ երկու երկրների նախագահները բարձր մակարդակի հանդիպումներ ունեցան, որոնց արդյունքում զգալիորեն հարստացվեց համագործակցության իրավապայմանագրային դաշտը, նոր մակարդակի բարձրացվեց քաղաքական երկխոսությունը, տնտեսական ոլորտում որոշակիորեն աշխուժացավ փոխգործակցությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և դեսպան Նատաշա Պրահը երկուստեք կարևորել են հաճախակի փոխայցելությունները, սերտ համագործակցությունը նաև միջխորհրդարանական ձևաչափում ու միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Սլովենիայի դեսպանը նշել է, որ ընտրություններից հետո իր երկրում վերջերս ձևավորված խրհրդարանն սկսել է գործունեությունը, և երկրի իշխանություններին կառաջարկի օրենսդիր մարմնում ստեղծել Հայաստանի հետ բարեկամության խորհրդարանական խումբ՝ այդ մակարդակում ևս խթանելու սերտ գործակցությունը:
Դեսպան Պրահի խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է նաև տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ իր գնահատականը, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներն ու այդ գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումները:
Սլովենիայի դեսպանը նշել է, որ իր երկիրը գնահատում է Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:

Словения подумывает о создании парламентской группы дружбы с Арменией 11/21/2014   17:57  |  Лента новостей
Парламент Словении  планирует предложить властям страны создать парламентскую группу дружбы с Арменией. Об этом в пятницу сообщила новый посол Словении в РА Наташа Прах (резиденция в Киеве) на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном по случаю вручения копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Прах отметила, что после недавних выборов в Словении свою деятельность начал парламент нового состава, который планирует предложить властям страны создать парламентскую группу дружбы с Арменией с тем, чтобы простимулировать сотрудничество и в данной сфере.
По просьбе посла президент Армении Серж Саргсян представил свою оценку ситуации в регионе, последние события вокруг переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы, позицию армянской стороны в данном вопросе.
Наташа Прах отметила, что Словения ценит усилия Армении, направленные на мирное урегулирование конфликта и поддерживает Минскую группу ОБСЕ.
Президент Армении, в свою очередь поздравил посла с назначением и пожелал успехов. Серж Саргсян выразил надежду на то, что новый посол Словении своей активной деятельностью будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений.
Глава государства отметил, что на основе сформировавшихся между армянским и словенским народами дружественных отношений Армения и Словения с момента установления дипломатических отношений успешно развивают межгосударственные связи.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что в истории этих отношений особую роль сыграли 2010 и 2011гг., когда состоялись встречи президентов на высоком уровне, в результате которых ощутимо обогатилась договорно-правовая база сотрудничества, повысился уровень политического диалога, активизировалось взаимодействие в экономической сфере.
Президент Серж Саргсян и посол Наташа Прах придали важность частым визитам, а также тесному сотрудничеству в межпарламентском формате и в рамках международных организаций.