Սլովենիայի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին 11/20/2014   16:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ՀՀ-ում Սլովենիայի նորանշանակ դեսպան Նատաշա Պրահին (նստավայրը՝ Կիև)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը դրական գնահատեց հայ-սլովենական հարաբերությունները և ընդգծեց, որ առկա է դրանց զարգացման և խորացման երկուստեք շահագրգռվածություն: Էդվարդ Նալբանդյանը հաջողություն մաղթեց նորանշանակ դեսպանին իր առաքելության ընթացքում և հույս հայտնեց, որ նա իր նպաստը կբերի հայ-սլովենական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Պրահը նշեց, որ Սլովենիան կարևորում է Հայաստանի հետ համակողմանի փոխգործակցության ընդլայնումը և վստահեցրեց, որ առավելագույն ջանքերը կներդնի հայ-սլովենական համագործակցության խորացման համար։
Զրուցակիցները քննարկեցին քաղաքական, միջխորհրդարանական, առևտրատնտեսական համագործակցության, գիտական, կրթական և մշակութային ոլորտներում շփումների ակտիվացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց միջազգային տարբեր հարթակներում փոխգործակծությանը, տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ խնդիրների:
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ Հայաստանի համատեղ ջանքերին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Глава МИД Армении и посол Словении обсудили шаги по активизации двустороннего сотрудничества 11/20/2014   18:21  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял новоназначенного посла Словении в РА (резиденция в Киеве) Наташу Прах в связи с вручением копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Поздравив посла с назначением, министр Э.Налбандян высоко оценил уровень армяно-словенских отношений и констатировал наличие обоюдной заинтересованности в их развитии и углублении. Министр пожелал успехов послу в ходе выполнения ее миссии и выразил надежду, что она внесет свой вклад в укрепление и развитие двусторонних отношений.
В свою очередь посол Прах, поблагодарив за прием и добрые пожелания, отметила, что Словения придает важность расширению всестороннего взаимодействия с Арменией, и заверила, что она приложит максимум усилий для углубления армяно-словенского сотрудничества.
Собеседники обсудили шаги по активизации политического, межпарламентского, торгово-экономического сотрудничества, а также контактов в научной, образовательной и культурной сферах.
В ходе встречи глава МИД Армении и посол Словении обсудили также взаимодействие на различных международных площадках, затронули региональные и международные вопросы.
Эдвард Налбандян коснулся прилагаемых Арменией и Минской группой ОБСЕ усилий в по мирнону урегулированию карабахского конфликта.