10-20 մլն դրամանոց հղիության նպաստներ այլևս չեն լինի 11/18/2014   14:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հղի կանայք այլևս 10-20 մլն դրամանոց նպաստներ չեն ստանա: Այս մասին այսօր Աժ-ում, ներկայացնելով «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում Կառավարության առաջարկած լրացումներն ու փոփոխությունները, հայտարարեց Աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Այս նախագծով կառավարությունն առաջարկում է 2015 թվականից սահմանել առավելագույն շեմ 1 մլն դրամ:
«Այսինքն` 4.6 մլն դրամից ավելի նպաստ չի կարող վճարվել»,- ասաց Արտեմ Ասատրյանը` նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ նպաստը տրվելու է 4.5 ամիս ժամկետով: «Դրանից ավել կարող է վճարել գործատուն, եթե նման պայմանագիր է կնքել աշխատող կնոջ հետ»,- ասաց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ շուրջ 110 000 աշխատող կանանց 99.65 %-ը կստանան 100 % փոխհատուցում, քանի որ նրանց աշխատավարձը չի գերազանցում սահմանված առավելագույն շեմը, իսկ 1 մլն դրամից ավելի աշխատավարձ ՀՀ-ում ստանում է շուրջ 400 կին:
Ի դեպ, նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ նախագծի քննարկումների արդյունքում օրենքի նախագծից դուրս են բերվել դրույթները, որոնց համաձայն՝ ստաժն ազդում էր հղիության նպաստի չափի վրա:
Ինչ վերաբերում է չաշխատող մայրերին, ապա կառավարությունը որոշել է նրանց հղիության նպաստ վճարել նվազագույն աշխատավարձի 50 տոկոսի չափով: Նույն չափը ամրագրվել է նաև որպես նվազագույն նպաստի չափ:
Այսինքն` ոչ մի կնոջ չի կարող դրանից ցածր նպաստ վճարվել: Որոշվել է նաև, որ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ կտրվի կնոջը նաև երեխայի մահացած ծնվելու դեպքում:
Օրենքի նախագիծը սահմանում է նաև հիվանդության նպաստի չափը: Այն պետք է կազմի աշխատավարձի 80%-ը, ընդ որում` 1 օրը չի վճարում, հաջորդ 5 օրերը վճարվում են գործատուի կողմից, իսկ դրանից հետո` պետական բյուջեից:
Արտեմ Ասատրյանի խոսքով՝ պաշտոնական վիճկագրությունը վկայում է, որ հիվանդության արձակուրդը տևում է շուրջ 19 օր:

Женщины в Армении впредь не будут получать пособий по беременности в размере 10-20 млн. драмов 11/18/2014   15:49  |  Лента новостей
Женщины впредь не будут получать пособий по беременности и родам в размере 10-20 млн. драмов. Об этом на заседании в Национальном Собрании во вторник заявил министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян, представляя инициированные правительством поправки в закон РА “О временной нетрудоспособности”.
Данным законопроектом правительство предлагает с 2015 года установить максимальный порог на уровне 1 млн. драмов.
“Это означает, что пособия, превышающие сумму в 4.6 млн. драмов, более не будут выплачиваться”, - заявил Артем Асатрян, подразумевая под этим то обстоятельство, что пособие будет выдаваться сроком на 4.5 месяца.”Остальную сумму может выплатить работодатель, если он заключил соответствующее соглашение со своей сотрудницей”, - пояснил министр.
Он также отметил, что, по официальной информации, 99.65% из порядка 110 000 работающих женщин фертильного возраста получат 100-процентную компенсацию, поскольку их заработная плата превышает установленный максимальный порог, а зарплату в размере более 1 млн. драмов в Армении получают 400 женщин.
Министр также сообщил, что из законопроекта были изъяты некоторые положения, согласно которым стаж влиял на размер пособия по беременности.
Что касается безработных матерей, то правительство решило выплачивать им пособие по беременности в размере 50% минимальной заработной платы.
То есть, никто из женщин не будет получать меньше этой суммы. Решено также, что единовременное пособие по рождению ребенка будет выдаваться также в случае мертворожденного ребенка.
Законопроектом устанавливается также размер пособия по болезни. Он должен составить 80% от заработной платы, причем первый день не оплачивается, а остальные 5 дней больничного оплачиваются за счет средств работодателя, а последующие дни- за счет средств госбюджета.
По словам Артема Асатряна, официальная статистика свидетельствует о том, что отпуск по болезни длится около 19 дней.