Պատգամավորների համոզմամբ, միջազգային կառույցները ԼՂՀ հարցում վաղուց պիտի խոսքից գործի անցնեին 11/15/2014   13:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Խնդիրն այսօր այն չէ, որ լինի հայտարարություն, այլ պետք է խոսքից անցնել գործողությունների: Կարող էր արձագանքել միայն ու միայն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ինստիտուտը, բայց դրանից հետո նստեին ուղղաթիռները, գային, գնային այդ նույն տեղը, փորձեին դիակները բերեին, ուղղաթիռի մասերը բերեին, կազմակերպեին հետաքննություն: Երբ որ այս գործնական քայլերը չկան, այդ հայտարարությունները մշտապես մնալու են հայտարարությունների մակարդակի, և նրանից, թե դրանք կլինեն 10-ը, թե 11-ը, այնքան էլ կարևոր չէ, որքան այն, որ դրանից հետևություններ լինեն»,-«Փաստինֆո»-ի հոտ զրույցում գնահատելով Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ ՊԲ-ի ուղղաթիռը խոցելու փաստին միջազգային հանրության արձագանքը՝ նշեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների և Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովների անդամ, ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը:
Այս հարցում, պատգամավորի խոսքով, անելիք ունի նաև հայ դիվանագիտությունը, որ պետք է այդ նույն միջազգային կառույցներին դրդի խոսքից գործի անցնելու:
«Օրինակ, Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության բարձագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարեց, որ ԵՄ-ն երկու կողմերին դիմում է զսպվածության կոչով և պատրաստ է օգնել հետաքննության հարցում: Ա՛յ, մենք պետք է հիմա առիթն օգտագործենք, որ հնարավոր լինի այս գործը հետաքննել, բոլոր մանրամասները պարզել և մեղավորների անունները ասել: Երբ, որ կարողանանք նաև այս երկրորդ փուլն անել, դրանից հետո կլինի մեկ հայտարարություն, թե՝ քսան, արդեն կարևոր չէ լինի»,- ասաց Թևան Պողոսյանը՝ հիշեցնելով, սակայն, որ հենց որ գալիս է ադրբեջանական կողմի սադրանքների հետաքննության պահը, միջազգային կառույցներն ասում են՝ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս:
«Այս իմաստով՝ արդյունք դեռ չկա: Հայտարարությունները կան, պատրաստակամությունը կա, բայց արդյունք չկա: Ուրեմն մենք ամեն ինչ չենք անում, որ հասնենք դրան»,- կարծիք հայտնեց պատգամավորը:
Նրա այս տեսակետը կիսեց նաև Աժ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի մեկ այլ անդամ, Ազատ Դեմոկրատներ կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը:
«Միջազգային հանրությունը դեռ շատ վաղուց պետք է հայտարարությունների մակարդակից անցներ գործնական քայլերի,- մեր հարցին ի պատասխան ասաց պատգամավորը,- բայց զուտ գնահատականների առումով եթե նայենք, կարծես թե այս անգամ գոնե ընկալելի էր իրենց կողմից, որ դա մաքուր ադրբեջանական սադրանք էր, ինչն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է՝ հետագա գործողությունների համար»:
Խաչատուր Քոքոբելյանի կարծիքով՝ ԵԱՀԿ ՄԽ մակարդակով այս հարցում պետք է լինի հետագա գործողությունների շարունակականություն:
«Հստակ պիտի մատնանշվի, որ ինչպիսի հանցագործություն է կատարվել»,- ասաց մեր զրուցակիցն ու հավելեց, որ իր համոզմամբ ԼՂ կոնֆլիկտի հանգուցալուծման ձգձգման հիմնական պատճառը հենց այն է, որ «միջազգային կառույցները, նկարագրական, ընդհանուր բնույթի հայտարարությունների մակարդակից գործնական քայլերի չեն անցնում»:

В вопросе НКР международные структуры должны были давно перейти от слов к делу, считают армянские депутаты 11/15/2014   14:38  |  Актуальная тема
“Международные структуры должны были давно перейти от слов к делу”, - заявил в беседе с ИА “ФактИнфо” член постоянной комиссии Национального собрания Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, депутат парламента Теван Погосян, комментируя реакцию международного сообщества на инцидент с уничтожением азербайджанскими ВС вертолета ВВС НКР.
По словам парламентария, сопредседатели Минской группы ОБСЕ помимо заявления могли бы прибыть на вертолете на место происшествии, попытаться доставить тела пилотов и обломки вертолета и инициировать расследование. В условиях отсутствия практических шагов, эти заявления останутся лишь словами, и не суть важно, сколько их будет – 10, 11,чтобы делать из них выводы.
По мнению депутата, многое предстоит сделать и армянской дипломатии, которая должна побудить международное сообщество перейти от слов к делу.
“Например, Верховный представитель ЕС по вопросам внешней политики и политики безопасности Федерика Могерини заявила, что Евросоюз призывает обе стороны к сдержанности и готов содействовать в вопросе расследования. Мы должны воспользоваться этим поводом для создания возможности проведения расследования, по итогам которого удастся установить все детали происшествия и его виновников. Если мы сумеем добиться выполнения хотя бы второго пункта, то не суть важно, сколько будет этих заявлений”, - сказал Теван Погосян, напомнив, что когда дело доходит до расследования провокаций, предпринятых азербайджанской стороной, международные структуры заявляют: “Азербайджан не позволяет”.
“В этом смысле, результатов нет. Есть заявления, готовность, но нет результата. Это означает, что мы не делаем все, чтобы добиться этого ”, - считает парламентарий.
Его точку зрения разделяет еще один член постоянной комиссии Национального собрания Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, председатель партии “Свободные демократы” Хачатур Кокоблелян.
“Международное сообщество должно было давно перейти от заявлений к практическим шагам, но, судя по оценкам, на сей раз им хотя бы стало ясно, что это было чистой воды провокация со стороны азербайджанцев. Однако одного этого понимания недостаточно для дальнейших действий”, - сказал депутат.
По мнению Хачатура Кокобеляна, дальнейшие действия в данном случае должны возыметь продолжение на уровне МГ ОБСЕ. “Следует четко указать на то, какое было совершено преступление”, -заявил собеседник агентства. По его убеждению, основной причиной затягивания решения карабахской проблемы является то, что международные структуры не переходят от общих слов к практическим шагам.