Հարգանքի տուրք՝ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին 10/27/2014   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած աննախադեպ ոճրագործության 15-րդ տարելիցի օրը, Ազգային ժողովի այգում` ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ, տեղի ունեցավ հիշատակի արարողություն:
Այդ օրն ահաբեկչության զոհ դարձան պետական-քաղաքական գործիչներ՝ ՀՀ ազգային հերոսներ, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը և վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը և Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Արմենակ Արմենակյանը և Հենրիկ Աբրահամյանը, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
Զոհվածների հարազատները, մասնավորապես՝ Կարեն Դեմիրճյանի ընտանիքի անդամները, Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արմեն Սարգսյանը, ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, պատգամավորները, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները և խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողները ծաղիկներ դրեցին հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
«Հոկտեմբերի 27-ից հետո մեր պետությանը տրվեց նոր մարտահրավեր, և եթե մեր ղեկավարները կենդանի լինեին, շատ-շատ մարտահրավերներ մենք ավելի միասնական ու հաջողությամբ կհաղթահարեինք: Մեզ համար սա կրկնակի ցավ է: Չեմ ուզում կուսակցականացնել, սակայն Վազգեն Սարգսյանը մեր կուսակցության առաջնորդն էր, և նա կոնսոլիդացնում էր շատ մարդկանց, ինչպես նաև` Կարեն Դեմիրճյանը»,- լրագրողների հետ զրույցում մասնավորապես ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ընդգծելով, որ հոկտեմբերի 27-ը Հայոց երրորդ հանրապետության ամենասև օրերից մեկն էր, երբ գլխատվեցին պետության մի քանի առաջնորդներ՝ Է.Շարմազանովն ասաց նաև. «Սակայն փաստն այն է, որ իրականացնողները ձերբակալված են, դատապարտված են»:

В Армении сегодня почтили память жертв теракта в парламенте 10/27/2014   15:51  |  Лента новостей
В Армении сегодня вспоминают жертв террористического акта, произошедшего 27 октября 1999 года. Со дня этих трагических событий прошло 15 лет.
Жертвами теракта стали государственные и политические деятели: председатель НС Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саргсян, вице-председатели Национального Собрания Юрий Бахшян, Рубен Мироян, депутаты Микаэл Котанян, Генрих Абрамян, Арменак Арменакян, министр Леонард Петросян.
Председатель НС РА Галуст Саакян, премьер-министр РА Овик Абраамян, вице-спикеры НС Эрмине Нагдалян и Эдуард Шармазанов, депутаты НС, родные погибших государственных деятелей, сотрудники Аппарата НС и аккредитованные в парламенте журналисты отдали дань уважения памяти жертв злодеяния 27 октября. Присутствующие возложили цветы к мемориалу, увековечивающему память жертв преступления 27 октября.
“Если наши руководители были бы сейчас живы, мы бы сообща и с большим успехом преодолели бы вставшие перед нами вызовы. Для нас это двойная боль. Я бы не хотел политизировать, однако Вазген Саркисян был нашим партийным предводителем, и он, равно как и Карен Демирчян”, консолидировали многих”, - заявил в беседе с журналистами вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов.
Шармазанов назвал 27 октября одной из самых траурных дат в истории третьей Республики Армения. Он также констатировал факт того, что исполнители арестованы и осуждены.