Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց ՄԳԻՄՕ-ի հիմնադրման 70-ամյա տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին 10/13/2014   17:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 13-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի շրջանավարտների երկրորդ համաշխարհային ֆորումի բացման հանդիսավոր նիստին՝ ԲՈՒՀ-ի հիմնադրման 70-րդ տարեդարձի շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Համաժողովին մասնակցում են 54 երկրից ժամանած շուրջ 1200 շրջանավարտներ։
Հանդիսավոր նիստը բացեց ՄԳԻՄՕ-ի բազմամյա ռեկտոր ակադեմիկոս Անատոլի Տորկունովը, ողջույնի խոսքերով հանդես եկան ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանն ասաց. «Շատ բան է փոխվել այն օրվանից, երբ ես ՄԳԻՄՕ էի ընդունվում։ Իսկ դա ավելի քան քառասուն տարի առաջ էր։ Չի փոխվել միանշանակ այն, որ մեր ԲՈՒՀ-ը եղել և մնում է աշխարհում միջազգայնագետների պատրաստման ամենահեղինակավոր, լավագույն ԲՈՒՀ-երից մեկը։
Սակայն մեր ինստիտուտը ոչ թե 40 տարեկան է, այլ մենք նշում ենք այսօր նրա 70-րդ տարեդարձը։ Յոթ տասնամյակների ընթացքում ՄԳԻՄՕ-ն տվել է հազարավոր ճանաչված դիվանագետներ, պետական, քաղաքական, գործիչներ, գիտնականներ, գործարարներ, լրագրողներ։ ԲՈՒՀ-ի տաղանդավոր դասախոսները արել են հնարավորը՝ աշխարհի տարբեր երկրներից տարբեր ազգությունների բազմահազար արհեստավարժ դիվանագետների պատրաստման համար»։
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց ԲՈՒՀ-ի ղեկավարությանը՝ հարյուրավոր հայ բարձրակարգ մասնագետներ կրթելու համար, որոնք այսօր էլ աշխատում են միջազգային ասպարեզում, ինչպես նաև՝ իրենց նպաստն են բերում հայ-ռուսական բարեկամության առավել ամրապնդմանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր գնահատեց ՄԳԻՄՕ-ի և Հայաստանի ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանը, հաջողություն մաղթելով ՄԳԻՄՕ-ի շրջանավարտների երկրորդ միջազգային ֆորումի աշխատանքերին, առաջարկեց հաջորդ ֆորումն անցկացնել գալիք տարի Հայաստանում՝ ընդգծելով, որ դա հատկապես խորհրդանշական կլինի, քանի որ նշվելու է Արևելյան լեզուների Լազարյան ճեմարանի 200-ամյակը, որը մեկն է ՄԳԻՄՕ-ի կազմավորման համար հիմք ծառայած երկու կրթօջախներից։
«Շփվելով ՄԳԻՄՕ-ի այսօրվա ուսանողների և ասպիրանտների հետ, ես համոզվեցի, որ մեր ինստիտուտը ունի ապագա, ոչ պակաս փառավոր, քան՝ նրա անցած ճանապարհն է», - ընդգծեց նախարար Նալբանդյանը։

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян принял участие в торжественном заседании, посвященном 70-летнему юбилею основания МГИМО 10/14/2014   00:24  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие в торжественном заседании открытия Второго всемирного форума выпускников Московского государственного института международных отношений(МГИМО) в рамках 70-летнего юбилея вуза. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
В форуме участвуют около 1200 выпускников, прибывших из 54 стран.
Торжественное заседание открыл возглавляющий долгие годы ВУЗ ректор МГИМО академик Анатолий Торкунов, со словами приветствия выступили министр ИД Российской Федерации и министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
В своей речи министр Налбандян отметил: «Многое изменилось с тех пор, когда я поступал в МГИМО. А это было более 40 лет назад. Не изменилось определенно то, что наш родной ВУЗ был и остаётся одним из самых престижных, одним из самых лучших в мире по подготовке специалистов-международников. Но нашему институту не 40 лет, а все 70. За прошедшие десятилетия из стен МГИМО вышла целая плеяда известных дипломатов, политиков, государственных деятелей, учёных, бизнесменов, журналистов. Талантливые преподаватели сделали многое для подготовки тысяч высокопрофессиональных дипломатов разных национальностей из разных стран мира».
Эдвард Налбандян выразил благодарность руководству ВУЗ-а за подготовку сотен армянских высокопрофессиональных специалистов, которые и сегодня работают в сфере международных отношений, а также вносят свой вклад в укрепление армяно-российской дружбы.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил сотрудничество между МГИМО и Дипломатической школой при МИД Армении.
Эдвард Налбандян, пожелав успешной работы Второму международному форуму выпускников МГИМО, предложил провести следующий форум в будущем году в Армении, подчеркнув, что это будет особо символичным, так как будет отмечаться 200-летие Лазаревского института восточных языков - одного из двух, служивших основой для формирования МГИМО учебных заведений.
«Общаясь с сегодняшними студентами и аспирантами МГИМО, я удостоверился, что у нашего института есть будущее, не менее славное, чем его история»,-отметил министр Налбандян.