ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրենին 10/13/2014   11:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վաշինգտոն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Հովիկ  Աբրահամյանը հանդիպել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջին Յոնգ Ցային: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության  տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) դերակատարումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում և կարևորել հետագա փոխգործակցությունը: Նրա խոսքով՝ համագործակցության անցած 15 տարիների ընթացքում մեր երկրում իրականացվել են ավելի քան 320 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով ներդրումային ծրագրեր, գերազանցապես ֆինանսական շուկաների, արդյունաբերության և հանքարդյունահանման ոլորտներում:
«Մեր երկիրը վերջին տարիներին գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ ինստիտուցիոնալ և կարգավորման դաշտի լրջագույն բարեփոխումներ է իրականացրել, այդ թվում` ՄՖԿ-ի գործուն աջակցությամբ»,-նշել է վարչապետը: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է, որ տեսչական համակարգի բարեփոխումները ՀՀ կառավարության քաղաքականության օրակարգի առանց¬քային ուղղություններից են, և կառավարությունը հավատարիմ է մնալու իր որդեգրած հանձնառություններին: Նա կարևոր է համարել, որ   ՄՖԿ-ն ավելացրել է իր մասնակցությունը Համաշխարհային բանկի հետ Հայաստանի գործընկերության ներկա ռազմավարության շրջանակում:
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրենը, կարևորելով փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ, գոհունակությամբ արձանագրել է իրականացվող բարեփոխումների արդյունավետությունը և նշել, որ շարունակելու են աջակցել և ծրագրեր իրականացնել հանքարդյու¬¬նա¬բերության, ագրոբիզնեսի, էներգետիկայի և այլ ոլորտներում, մեծացնել  ներդրումային պորտֆելը տնտեսության իրական հատվածում: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համագործակցությանն առնչվող այլ հարցերի ևս:
Վաշինգտոնում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ամերիկայի ազգային կոմիտեի (ANCA)  ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Հայաստանի արտաքին, ներքին քաղաքականությանը, տնտեսության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Гендиректор Международной финансовой корпорации констатировал эффективность сотрудничества с Арменией 10/13/2014   12:58  |  Лента новостей
В рамках официального визита в Вашингтон премьер-министр Армении Овик Абрамян встретился с генеральным исполнительным директором Международной финансовой корпорации Джин-Йонг Цаем. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр высоко оценил роль Международной финансовой корпорации (члена группы Всемирного банка) в деле развития экономики Армении и придал важное значение дальнейшему взаимодействию. По словам главы армянского правительства, за прошедшие 15 лет сотрудничества в Армении были реализованы инвестиционные программы на сумму свыше 320 млн. долларов, преимущественно на финансовых рынках, в промышленности и горнодобывающей отрасли.
“За последние годы наша страна, в том числе, благодаря активной поддержке МФК, осуществила серьезнейшие институциональные реформы и преобразования в сфере правового регулирования для улучшения деловой и инвестиционной среды”, - отметил премьер-министр. Овик Абрамян подчеркнул, что реформирование инспекционной системы – одно из ключевых направлений повестки правительства, и правительство сохранит приверженность выполнению взятых на себя обязательств. Он счел важным тот факт, МФК нарастило свое участие в рамках стратегии партнерства Армении с Всемирным банком.
Генеральный исполнительный директор Международной финансовой корпорации придал важное значение взаимодействию с Арменией, с удовлетворением констатировав эффективность проводимых реформ. Он также заявил, что МФК продолжит оказывать содействие, осуществлять проекты в горнодобывающей отрасли, агробизнесе, энергетике и других сферах, а также увеличивать инвестиционный портфель в реальном секторе экономики.
В ходе встречи стороны затронули и другие вопросы сотрудничества.
В Вашингтоне премьер-министр Армении Овик Абрамян встретился также с представителями Армянского национального комитета Америки(ANCA) . На встрече обсуждались вопросы, касающиеся внешней и внутренней политики Армении и развития экономики.