Նախագահն ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսին 10/07/2014   16:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Եվրոպայում մարդու իրավունքների հիմնական երաշխավոր հանդիսացող կառույցի՝ ԵԽ-ի հետ համագործակցությունն ու վերջինիս աջակցությունը մեր երկրում իրականացվող շարունակական բարեփոխումներին:
Նախագահի խոսքով, այդ ամենում, անշուշտ, մեծ դեր է վերապահված ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի ինստիտուտին, որի հետ Հայաստանն ավանդաբար կառուցողական և փոխշահավետ մթնոլորտում արդյունավետ համագործակցություն է ունեցել:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ պարոն Մուիժնիկսի պաշտոնավարման ընթացքում էլ այդ փոխգործակցությունը շարունակվում է և վստահություն է հայտնել, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի այցելությունը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերություններում:
Նիլս Մուիժնիկսը նշել է, որ տարբեր երկրներ իր այցելությունների ժամանակ աշխատանքային հագեցած օրակարգից տվյալ երկրի համար առավել կարևոր որոշակի խնդիրներ է առանձնացնում, որոնց վրա էլ կենտրոնանում է հանդիպումների ընթացքում:
Հայաստան այցելելիս, ըստ նրա, որոշել են կենտրոնանալ դատական համակարգի բարեփոխումների, կանանց և տղամարդկանց հավասարության ու ընտանեկան բռնությունների դեմ պայքարի հարցերի վրա: ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարն ընդգծել է, թե ուրախ է տեղեկանալ, որ այդ բնագավառներում առաջընթաց է արձանագրվել:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, ԵԽ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքին, այդ թվում՝ մի շարք ուղղություններով բարեփոխումներին:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավական պետության սկզբունքների խորացման ուղղությամբ վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները եղել են հետևողական և որ ամենակարևորն է՝ դրանք կրում են շարունակական բնույթ:
Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ Հայաստանը լուրջ առաջընթաց է ունեցել անդամակցությամբ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում, որոնց արդյունքները տեսանելի են և անշրջելի:

Президент Серж Саргсян обсудил с комиссаром Совета Европы по правам человека конституционную и судебную реформы в Армении 10/07/2014   17:24  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял делегацию, возглавляемую комиссаром Совета Европы по правам человека Нильсом Муйжниексом. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе встречи Серж Саргсян подчеркнул, что Армения придает важное значение сотрудничеству с являющимся основным гарантом прав человека в Европе СЕ и его содействию систематически проводимым в стране реформам.
По словам главы государства, безусловно, серьезная роль в этом вопросе возложена на институт комиссара Совета Европы по правам человека, с которым Армения традиционно налаживала эффективное сотрудничество в конструктивной и взаимовыгодной атмосфере. Серж Саргсян с удовлетворением констатировал продолжение взаимодействия в период пребывания Муйжниекса в этой должности и выразил уверенность в том, что визит комиссара Совета Европы по правам человека в Армению придаст новый импульс двусторонним отношениям.
Нильс Муйжниекс, в свою очередь, отметил, что в ходе своего визита в Армению он решил сосредоточить внимание на реформах в судебной системе, а также проблемах гендерного паритета и борьбе с семейным насилием. Комиссар Совета Европы отметил, что его обрадовала новость о зафиксированном в этих сферах прогрессе.
В ходе встречи собеседники коснулись процесса конституционных реформ в Армении, хода выполнения взятых на себя Арменией при вступлении в Совет Европы обязательств, в том числе и преобразований в ряде направлений.
Президент Армении отметил, что проведенные в Армении за последние несколько лет реформы в направлении развития демократии, защиты прав человека, углубления принципов правового государства носят систематический характер.
Армения при содействии Совета Европы зафиксировала серьезный прогресс в процессе выполнения взятых при вступлении в СЕ обязательств, результаты которого видимы и необратимы.