ԱԺ ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներն առաջիկա երկու օրերին կդիմեն ՍԴ 09/30/2014   17:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները կուտակային կենսաթոշակների մասին նոր օրենքի՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված մի շարք դրույթների սահմանադրականության հարցով առաջիկա երկու օրերին կդիմեն Սահմանադրական դատարան:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, ով, ինչպես ՍԴ-ում նախորդ օրենքի դրույթների վիճարկման ժամանակ, այս անգամ ևս ոչ իշխանական խմբակցությունների պաշտոնական ներկայացուցիչն է:
Ըստ Ա.Մինասյանի՝ ՍԴ ներկայացվելիք դիմումը` 60 էջից ավելի, արդեն պատրաստ է, իսկ ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ թվով պատգամավորների ստորագրությունները՝ առկա: Ներկայումս ամբողջացվում են դիմումին կից ներկայացվելիք փաստաթղթերը:
Նշենք, որ, Ա.Մինասյանից բացի, ՍԴ-ում դիմող կողմի մյուս երկու պաշտոնական ներկայացուցիչները դարձյալ նույնն են՝ իրավաբանններ Մերի Խաչատրյանը և Արտակ Զեյնալյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, ԱԺ ոչ իշխանական քառյակի նիստում ՍԴ դիմելու որոշում էր կայացվել: Թեև ՀԱԿ-ը և «Ժառանգություն»-ը դիմելը նպատակահարմար չէին համարել՝ ՍԴ-ից «ակնկալիքներ առանձնապես չունենալով», սակայն դիմումին միանալու պատրաստակամություն էին հայտնել:

“Четверка” на днях обратится в Конституционный суд Армении по поводу нового закона о накопительных пенсиях 09/30/2014   17:57  |  Актуальная тема
Представители непровластных фракций парламента Армении в ближайшие два дня обратятся в КС по вопросу о проверке конституционности ряда положений, связанных с обязательной составляющей нового закона о накопительных пенсиях.
Об этом ИА корреспонденту  “Фактинфо” сообщил член АРФ “Дашнакцутюн” Арцвик Минасян. А. Минасян как и в предыдущий раз будет официально представлять в суде некоалиционную “четверку”.
По словам А. Минасяна, подаваемое в КС заявление, состоящее из более чем 60 страниц, уже готово. Он также констатировал наличие необходимого для обращения в КС количества подписей депутатов.
Кроме А. Минасяна, остальными двумя официальными представителями являются все те же лица: юристы Мери Хачатрян и Артак Зейналян.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, непровластная парламентская “четверка” на одном из своих заседаний приняла решение об обращении в КС. Несмотря на то, что АНК и “Наследие” посчитали нецелесообразным его, не возлагая особых надежд на КС, однако выразили готовность присоединиться к заявлению.