Հայաստանի և Հունաստանի նախագահները մասնակցել են հայ-հունական գործարար համաժողովին 09/30/2014   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և պետական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Հունաստանի Հանրապետության Նախագահ Կարոլոս Պապուլիասն այսօր Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում մասնակցել են հայ-հունական գործարար համաժողովին, որտեղ հանդես են եկել ողջույնի խոսքով: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը հայ-հունական գործարար համաժողովին
Հարգելի՛ գործարարներ,
Տիկնա՛ յք և պարոնա՛ յք,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ հայ-հունական գործարար համաժողովի շրջանակներում: Նախագահ Պապուլիասի հետ մենք այսօր շատ ենք խոսել տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության խորացման մասին և այն մասին, թե ինչպիսի հնարավորություններ կան: Մեր խորին համոզմունքն է, որ մեր տնտեսական հարաբերությունները շատ են զիջում մեր քաղաքական և բարեկամական հարաբերություններին, և մեր խնդիրն է տնտեսական հարաբերությունները բերել-հասցնել մեր քաղաքական հարաբերություններին:
Տնտեսական երկարաժամկետ համագործակցության կարևորագույն գրավականներից մեկը վստահության մթնոլորտի ձևավորումն է, ինչը մեր երկրների և ժողովուրդների պարագայում հնագույն արմատներ ունի: Հայերի ու հույների բարեկամական և գործարար առնչություններն ունեն բազմադարյա պատմություն: Դարեր շարունակ ապրելով կողք կողքի՝ մենք ձեռք ենք բերել բազմաթիվ ընդհանրություններ, որոնք ակնհայտ են մեր ավանդույթներում, առօրյայում, մեր մտածելակերպում, ինչը մեծապես նպաստում է մեր գործարար շրջանակների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ու զարգացմանը:
Այսօրվա գործարար համաժողովը շատ կարևոր է ինչպես մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման, այնպես էլ մեր գործարարների համար նոր հնարավորություններ և նոր շուկաներ բացահայտելու տեսանկյունից:
Հայաստանը հռչակել է և հետևողականորեն իրականացնում է «բաց դռների» ներդրումային քաղաքականություն: Շարունակվում են օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք միտված են ներդրումային և գործարար միջավայրի հավասար, կայուն և կանխատեսելի զարգացմանը: Ստեղծվել են նաև պետական աջակցության մեխանիզմներ` ուղղված նոր ներդրումների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը և արտահանման ծավալների ավելացմանը: Բերեմ մի քանի օրինակ:
Այսպես՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսվում է 200 մլն դրամ և ավելի ներդրումներ կատարելու դեպքում / իսկ 200 մլն դրամը ներդրումների առումով շատ մեծ գումար չէ և դա հավասար է մոտավորապես 400 հազար եվրոյի/ կազմակերպությունների և անհատների կողմից վճարվելիք ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) գումարների վճարման ժամկետների հետաձգում մինչև երեք տարի: Հնարավորություն է տրվում երկարաձգել «Ժամանակավոր ներմուծում», և «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմներով ապրանքների բացթողման, իսկ 300 մլն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում` հետաձգել մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ԱԱՀ գումարների վճարման ժամկետները՝ երեք տարի ժամկետով:
Ավելին, նորարարությանը, արտահանման ներուժի ավելացմանն ուղղված շատ, թե քիչ խոշոր ներդրումների դեպքում մենք պատրաստ ենք նաև ցուցաբերել անհատական մոտեցում՝ ընդունելով և կիրառելով հատուկ օրենք տվյալ ներդրումային ծրագրի մասին և տալ լրացուցիչ հարկային արտոնություններ, օրինակ՝ ազատելու նաև շահութահարկից :
Միաժամանակ, ՀՀ ինտեգրումը Եվրասիական տնտեսական միությանը նոր հեռանկարներ է բացում նաև օտարերկրյա ներդրողների համար, որոնք Հայաստանի տնտեսական տարածքով կարող են ավելի դյուրացված կարգով դուրս գալ ԵՏՄ միասնական շուկա: Հայաստանում ներդրումներ կատարելու օգտին է խոսում նաև մեր երկրում որակյալ և կրթված աշխատուժի առկայությունը, որը ճկուն է ժամանակակից աշխատաշուկայի պահանջներին հարմարվելու առումով:
Հարգարժա՛ն գործարարներ,
Վերջին տարիներին մեր տնտեսության մեջ աճի տեմպեր ենք գրանցում հատկապես գիտելիքահենք ոլորտներում, որոնցից են՝ ՏՏ ոլորտը, դեղագործությունը, բժշկությունը, զարգանում է ֆինանսաբանկային համակարգը, ինչպես նաև ոսկերչությունը, գյուղատնտեսությունը, հանքարդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը, կոնյակագործությունը, գինեգործությունը: Երեկ մենք պարոն Նախագահի և հունական պատվիրակության անդամների հետ այցելել ենք Արմավիրի մարզ՝ պարոն Էռնեկյանի կողմից հիմնադրված այգու և նոր կառուցված գինու գործարանին ընդհանուր գնահատական տալու:
Ես ուրախ եմ, որ մեր գնահատականները համընկան, և մենք համարում ենք, որ Հայաստանի գյուղատնտեսության ապագան, վերամշակման արդյունաբերության ապագան հենց այդպիսին պետք է լինի: ՏՏ ոլորտի միջազգային առաջատարներն իրենց գրասենյակներն են բացում մեր երկրում: Այս ոլորտում Հայաստանում գործում է ավելի քան 380 կազմակերպություն, աշխատողների թիվը հասնում է 11 հազարի, տարեկան միջինում մենք արձանագրում ենք շրջանառության 20-25% աճ:
Բժշկագիտության ոլորտում նախաձեռնել ենք ուռուցքային հիվանդությունների բուժման և կանխարգելման, ժամանակակից գիտատար տեխնոլոգիաներով հագեցած, բժշկագիտության արդի միջազգային զարգացմանը համապատասխան կենտրոնի ստեղծումը՝ նպատակ ունենալով դարձնելու այն տարածաշրջանային նշանակության հաստատություն: Ես համոզված եմ, որ հայ-ամերիկյան գործակցությունն այս ոլորտում տալու է դրական արդյունքներ:
Թեև գյուղատնտեսության ոլորտը մեր երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ զգալի ծավալ է զբաղեցնում, այստեղ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, իմ կարծիքով, շատ մեծ են: Այս ոլորտում իրականացվել են մի շարք նախագծեր, որոնք, կարծում եմ, պետք է շարունակական բնույթ կրեն: Այսօր ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և Հունաստանի գյուղական զարգացման և պարենի նախարարության միջև ստորագրված համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ է բացում այդ ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համար:
Զարգացման և փոխշահավետ գործակցության լավ հեռանկարներ կան զբոսաշրջության ոլորտում: Հաշվի առնելով Հունաստանի հարուստ ավանդույթներն այս ոլորտում՝ Հայաստանը հետաքրքրված է հյուրանոցաշինությամբ, երկու երկրների զբոսաշրջային օպերատորների համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ, զբոսաշրջային գրավչության վայրերի կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակմամբ:
Իրոք, եթե մենք կարողանանք հունական կազմակերպությունների հետ այս ոլորտում նորմալ համագործակցել, Հայաստանը շատ մեծ օգուտներ կունենա, իսկ գործարարները, ովքեր կզբաղվեն այս գործունեությամբ, անշուշտ, կունենան շահավետ բիզնես, որովհետև փորձը Հունաստանում շատ մեծ է: Հայաստանում մենք գրանցում ենք զբոսաշրջության զգալի աճ և այդ պարագայում, իհարկե, ես կարծում եմ, որ այստեղ համագործակցությունը կարող է շատ մեծ արդյունքներ տալ:
Հայաստանը հռչակել է «բաց երկնքի» քաղաքականություն, որի նպատակն է դեպի Հայաստան և Հայաստանից իրականացվող օդային փոխադրումների ընդարձակումն ու որակի բարելավումը: Այս քաղաքականությունն արդեն տալիս է իր արդյունքները. նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ուղևորափոխադրումների ընդհանուր ծավալը աճել է ավելի քան 25 տոկոսով: Մեր երկրների միջև կանոնավոր չվերթների ավելացումը նույնպես խթան կհանդիսանա զբոսաշրջություն զարգացման համար:
Համագործակցության լավ ներուժ կա նաև էներգետիկայի ոլորտում: Նախկինում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլընտրանքային էներգետիկայի աղբյուրների օգտագործման բնագավառում փորձի և տեխնոլոգիաների փոխանակումը, էներգետիկ ոլորտի ներդրումային ծրագրերը, կարծում եմ, հիմա էլ հետաքրքրություն են ներկայացնում՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ վերջին 1-1,5 տարիների ընթացքում Հայաստանում բավականաչափ ուսումնասիրություններ են անցկացվել այս ոլորտում, և կան լավ այլընտրանքային աղբյուրներ:
Վստահ ենք, որ զարգացման կարևորագույն գրավականը որակյալ կրթությունն է ու մարդկային ներուժի խթանումը: Այս ոլորտում ևս կարող ենք համագործակցել, և մեր երիտասարդներին որակյալ կրթությամբ ապահովելու համար մենք նրանց ոչ միայն ուղարկում ենք արտասահման սովորելու, այլև գործուն ջանքեր ենք ներդնում այդ որակյալ կրթությունը մեր երկրում ապահովելու ուղղությամբ:
Դրա վառ օրինակներից մեկը Դիլիջանի միջազգային դպրոցն է, որն այս տարի բացեց իր դռները 50 երկրից Հայաստան ժամանած 100-ից ավելի ուսանողների առջև։ Հայաստանում գործում են Ամերիկյան, Ֆրանսիական, Սլավոնական համալսարանները: Հուսով եմ՝ նաև առաջիկայում հույն ուսանողները ցանկություն կհայտնեն Հայաստանում ստանալ կրթություն, միգուցե այնպես, ինչպես արդեն 18 տարիների ընթացքում մեր հայ երիտասարդները կրթություն են ստանում և առաջին հերթին՝ ռազմական կրթություն, Հունաստանի բարձր որակ ունեցող ուսումնական հաստատություններում:
Նախագահ Պապուլիասի հետ այսօր մենք կարևորեցինք տնտեսական, արդյունաբերական, տեխնիկական և գիտական համագործակցության Հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի հինգերորդ նիստի անցկացումը, որը հնարավորություն կընձեռի բացահայտելու այդ ոլորտներում առկա ներուժն ու նախանշելու զարգացման հեռանկարները:
Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, ավարտելով խոսքս` ձեզ մաղթում եմ հաջողություն և արգասավոր գործունեություն, ոչ միայն այն պատճառով, որ ես ցանկանում եմ, որպեսզի հայ և հույն գործարաները մեծ շահույթներ ստանան, այլ որովհետև առանց տնտեսական կապերի ամրապնդման, առանց բիզնեսմենների և նրանց բիզնեսի կայացման, անհնար է լուծել մեր երկրների, մեր կառավարությունների առջև ծառացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, այսինքն՝ բիզնեսը զուտ միայն տնտեսական գործունեություն չէ, սա քաղաքականություն է և, միգուցե, ամենակարևոր քաղաքականությունը:

Серж Саргсян и Каролос Папульяс приняли участие в армяно-греческом бизнес-форуме 09/30/2014   20:52  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян и находящийся с государственным визитом в Республике Армения Президент Греческой Республики Каролос Папулиас сегодня в ереванской гостинице «Армения Марриотт» приняли участие в армяно-греческом бизнес-форуме, где выступили с приветственными речами.
Как передает пресс-служба главы армянского государства. в своем привественном слове президент Серж Саргсян, в частности, отметил:
“Рад приветствовать вас в рамках армяно-греческого бизнес-форума. Вместе с Президентом Папулиасом мы сегодня много говорили об углублении взаимодействия в экономической сфере и о том, какие для этого есть возможности. Мы глубоко убеждены, что наши экономические отношения очень уступают нашим политическим и дружественным отношениям, и наша задача – привести-довести экономические отношения до наших политических отношений.
Одним из важнейших залогов долгосрочного экономического сотрудничества является формирование атмосферы доверия, что в случае с нашими странами и народами имеет древнейшие корни. Дружественные и деловые связи армян и греков имеют многовековую историю. На протяжении веков живя бок о бок, мы приобрели много общностей, которые очевидны в наших традициях, повседневной жизни, нашем мышлении, что значительно способствует расширению и развитию сотрудничества между нашими деловыми кругами.
Сегодняшний бизнес-форум очень важен как для дальнейшего расширения дружественных отношений и экономического сотрудничества наших стран, так и с точки зрения выявления новых возможностей и новых рынков для наших бизнесменов.
Армения провозгласила и последовательно осуществляет инвестиционную политику открытых дверей. Продолжаются законодательные изменения, которые направлены на равное, стабильное и предсказуемое развитие инвестиционной и бизнес-среды. Созданы также механизмы государственной поддержки, направленные на создание благоприятных условий для инвестиций и увеличение объемов экспорта. Приведу несколько примеров. Так, законодательством Республики Армения предусмотрено при осуществлении инвестиций на 200 млн драмов и более (а 200 млн драмов в плане инвестиций – не очень большая сумма, равная примерно 400 тыс. евро) продление сроков уплаты организациями и лицами сумм налога на добавленную стоимость (НДС) до трех лет. Предоставляется возможность продления сроков пропуска товаров по таможенным режимам «Временный ввоз» и «Временный вывоз», а при ввозе товаров, стоимость которых превышает 300 млн драмов, продления на три года срока уплаты сумм НДС, рассчитанных таможенными органами. Более того, при осуществлении более или менее крупных инвестиций, направленных на рост инноваций и экспортного потенциала, мы готовы также проявить индивидуальный подход, приняв и применив специальный закон о данной инвестиционной программе и предоставить дополнительные налоговые льготы, например, освободив также от налога на прибыль.
Одновременно, интеграция РА в Евразийский экономический союз открывает новые перспективы также для иностранных инвесторов, которые через экономическое пространство Армении могут в упрощенном порядке выйти на единый рынок ЕЭС. В пользу осуществления инвестиций в Армении говорит также наличие в нашей стране квалифицированной и образованной рабочей силы, которая является гибкой в плане приспособления к требованиям современного рынка рабочей силы.
В последние годы в нашей экономике мы регистрируем темпы роста, особенно в опирающихся на науку сферах, среди которых сфера ИТ, фармацевтика, медицина, развивается финансово-банковская система, а также златоделие, сельское хозяйство, рудносырьевая промышленность, туризм, производство коньяка, виноделие. Вчера мы с господином Президентом и членами греческой делегации посетили Армавирскую область, чтобы дать общую оценку созданному господином Эрнекяном саду и новопостроенному винному заводу. Я рад, что наши оценки совпали, и мы считаем, что будущее сельского хозяйства, перерабатывающей промышленности Армении должно быть именно таким. Международные лидеры сферы ИТ открывают свои офисы в нашей стране. В этой сфере в Армении действует около 380 организаций, число работников достигает 11 тысяч, ежегодно в среднем мы фиксируем 20-25-процентный рост оборота.
В сфере медицины мы инициировали создание центра по лечению и профилактике онкологических заболеваний, оснащенного современными наукоемкими технологиями, соответствующего современному международному развитию медицинской науки, имея целью сделать его учреждением регионального значения. Я убежден, что армяно-американское сотрудничество в этой сфере даст положительные результаты.
Хотя сфера сельского хозяйства в товарообороте между нашими странами занимает ощутимый объем, здесь возможности расширения сотрудничества, по моему мнению, очень большие. В этой сфере осуществлен ряд проектов, которые, думаю, должны носить постоянный характер. Подписанное сегодня Соглашение между Министерством сельского хозяйства РА и Министерством сельского развития и продовольствия Греции открывает новые возможности для расширения сотрудничества в этой сфере.
Хорошие перспективы развития и взаимовыгодного взаимодействия есть в сфере туризма. Учитывая богатые традиции Греции в этой сфере, Армения заинтересована в гостиничном строительстве, реализации совместных программ туристических операторов двух стран, обмене опытом в сфере управления объектами, имеющими туристическую привлекательность. Действительно, если мы сможем с греческими организациями нормально сотрудничать в этой сфере, Армения получит большую пользу, а бизнесмены, которые будут заниматься этой деятельностью, несомненно, будут иметь прибыльный бизнес, потому что опыт в Греции очень большой. В Армении мы регистрируем ощутимый рост туризма, и в этом случае, конечно, я думаю, что здесь сотрудничество может дать очень большие результаты. Армения провозгласила политику «открытого неба», целью которой является расширение и улучшение качества воздушных перевозок в Армению и из Армении. Эта политика уже дает результаты: по сравнению с тем же периодом прошлого года общий объем пассажирских перевозок вырос более чем на 25 процентов. Увеличение регулярных авиарейсов между нашими странами также станет стимулом для развития туризма.
Хороший потенциал сотрудничества есть и в сфере энергетики. Обмен опытом и технологиями в представлявшей прежде двусторонний интерес сфере использования альтернативных источников энергии, инвестиционные программы сферы энергетики, думаю, и сейчас представляют интерес, учитывая также то обстоятельство, что в течение последних 1-1,5 лет в Армении проведено достаточно исследований в этой сфере, и есть хорошие альтернативные источники.
Мы уверены, что важнейшим залогом развития являются качественное образование и стимулирование человеческого потенциала. Мы можем сотрудничать и в этой сфере, и для обеспечения нашей молодежи качественным образованием мы не только посылаем их на учебу за границу, но и прилагаем действенные усилия в направлении обеспечения этого качественного образования в нашей стране. Одним из ярких примеров этого является Дилижанская международная школа, которая в этом году открыла свои двери перед приехавшими в Армению из 50 стран более 100 учащихся. В Армении действуют Американский, Французский, Славянский университеты. Надеюсь, что в ближайшее время и греческие студенты изъявят желание получать образование в Армении, может быть так, как уже в течение 18 лет наша армянская молодежь получает образование и, в первую очередь, военное образование, в высококлассных учебных заведениях Греции.
С Президентом Папулиьясом мы сегодня отметили важность проведения пятого заседания Армяно-Греческой межправительственной комиссии по экономическому, промышленному, техническому и научному сотрудничеству, которое даст возможность выявить имеющийся в этих сферах потенциал и наметить перспективы развития.
Дамы и господа, завершая свою речь, желаю вам успехов и плодотворной деятельности, не только по той причине, что я хочу, чтобы армянские и греческие предприниматели получали большие прибыли, а потому, что без укрепления экономических связей, без становления бизнесменов и их бизнеса, невозможно решить стоящие перед нашими странами, нашими правительствами социально-экономические проблемы, то есть, бизнес – не только чисто экономическая деятельность, это политика, и, может быть, самая важная политика".