ԵԽԽՎ-ում Նաիրա Զոհրաբյանը կրկին անգամ խոսել է Ադրբեջանում հայատյացության, ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության մասին 09/30/2014   14:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ստրասբուրգում այսօր շարունակվել է ԵԽԽՎ նստաշրջանը, որի օրակարում քննարկվել է Եվրոպայում ռասիզմն ու անհանդուրժողականությունը կանխելու ռազմավարություն մշակելու հարցերը։
ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը կրկին անգամ խոսել է Ադրբեջանում հայատյացության, ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության մասին։ Հայ պատգամավորը կոչ է արել միջազգային իրավունքին համապատասխան՝ հստակ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի եւ այդ երկրի նախագահի հանդեպ՝ պետականորեն քարոզվող հակահայության համար։
Հարգելի նախագահ, հարգարժան գործընկերներ,
Այն, ինչ կատարվում է այսօր Եվրոպայում՝ ռասիզմի, անհանդուրժողականության եւ ատելության այս հաղթարշավը, ուղղակի զարհուրելի է։ Եւ մեր գործընկերները շատ ճիշտ թիրախ են ընտրել՝ առաջարկելով մշակել հստակ ռազմավարություն՝ կանխելու ռասիզմն ու անհանդուրժողականությունը։ Միանշանակ համաձայն եմ զեկուցողների հետ, որ Եվրոպայում այլեւս խիստ հրատապ է դարձել ռասիզմի, ատելության եւ անհանդուրժողականության դեմ ոչ
թե աստիճանական, այլ համալիր ռազմավարական լուծումներ գտնելը։
Սակայն, հարգարժան գործընկերներ, մեզ չի հաջողվի կանխել ռասիզմի այս հաղթարշավը, եթե կոնկրետ եւ իրական քայլեր չձեռնարկենք ՝ պատասխանատվության ենթարկելու այն անձանց ու առաջին հերթին պաշտոնյաներին, ովքեր հենց իրենք են ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության թիվ մեկ քարոզիչները։
Ընդամենը շաբաթներ առաջ, ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող Ադրբեջանի նախագահը, իր դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ պաշտոնապես հայտարարեց. մեջբերում եմ՝ «Ադրբեջանի նպատակը Հայաստանին պատանդ պահելն ու արնաքամ անելն է»։ Իսկ օգոստոսի 6-ի իր ելույթում, որը, ի դեպ, տեղադրված է Ալիեւի  պաշտոնական կայքում, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է՝ «Եթե հայկական ֆաշիստական պետությունը չհրաժարվի իր կեղտոտ քայլերից, ապա հայկական պետության գոյությունը հարցականի տակ կհայտնվի»։
Սրանք ընդամենը պատառիկներ են Ալիեւի եւ նրա կլանի հակահայ, ռասիստական ելույթներից ու կոչերից, որ հնչում են ամեն օր։ Հիմա, հարգելի խորհրդարան, ի՞նչ է սա, եթե ոչ ԵԽ անդամ երկրի ղեկավարի կողմից ռասիզմի, ատելության պետականորեն ողջունվող քարոզ եւ հային գենետիկորեն թշնամի հռչակելու ազգային ծրագիր։
Բերեմ եւս մեկ օրինակ։ Հունգարիայի իշխանությունների հետ հանցավոր համաձայնության արդյունքում Ադրբեջանին արտահանձնվեց հայ սպային կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը։ Ու եւս մեկ մեջբերում Ադրբեջանի նախագահից՝ «Ինձ չի հետաքրքրում, թե ո՞վ ինչ է ասում Սաֆարովին Բաքու վերադարձնելու հետ կապված։ Ես վերադարձրեցի ադրբեջացնի սպային եւ լավ արեց»։ Ահա այսպես, հարգելի գործընկերներ։
Իսկ այս օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանում դաժանորեն սպանվում է սահմանին մոլորված եւ գերի ընկած հայ երիտասարդ Կարեն Պետրոսյանը։ Ընդ որում՝ Կարենին նվաստացնելու ողջ տեսարանը ցուցադրվում է այդ երկրի թիվ մեկ լրատվամիջոցներով։ Իսկ հայ քաղաքացուն նվաստացումների ենթարկողներից մեկը ադրբեջանցի գեներալ Աքպերովն էր, ով ՄԻԵԴ-ում անցնում էր իր հայրենակցին սպանելու գործով։
Ուստի՝ հարգելի զեկուցողներ, հարգարժան խորհրդարան, մենք իրապես շատ ակտուալ խնդիր ենք այսօր քննարկում։ Սակայն այստեղ հնչած ցանկացած հայտարարություն գրոշի արժեք չի ունենա՝ եթե մենք չբարձրացնենք Եվրոպայի թիվ մեկ ռասիստներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցը։

Наира Зограбян вновь призвала ПАСЕ применить санкции против Азербайджана, пропагандирующего ксенофобию, расизм и нетерпимость 09/30/2014   15:24  |  Актуальная тема
Секретарь фракции парламента “Процветающая Армения”, выступая на осенней сессии ПАСЕ в Страсбурге, вновь призвала европарламентариев применить санкции против Азербайджана и его президента за антиармянскую пропаганду, проводимую на государственном уровне.
Касаясь предложения о выработке четкой стратегии по борьбе с расизмом и нетерпимостью, Н. Зограбян, в частности, заявила, что борьба не увенчается успехом, если не будут предприняты конкретные шаги для привлечения тех должностных лиц к ответственности, которые являются ярыми пропагандистами расизма и нетерпимости.
Неделями ранее президент председательствующего в комитете министров СЕ Азербайджана в ходе встречи со своими послами официально заявил, цитирую:”Цель Азербайджана удерживать в заложниках Армению и обескровить ее ”. А в ходе своего выступления от 6 августа, которое, кстати сказать, размещено на официальном сайте Алиева, глава Азербайджана заявил: “Если армянское фашистское государство не откажется от своих грязных деяний, то под вопросом может оказаться само существование армянского государства”.
Это всего лишь фрагменты из антиармянских выступлений и расистских призывов Алиева и его клана.”Уважаемые парламентарии”, что это, если не пропаганда расизма и ненависти, приветствуемая на государственном уровне президентом страны-члена СЕ и национальная программа по провозглашению армян генетическими врагами.
Армянский депутат привела также еще один пример: в результате преступного сговора с правительством Венгрии в Азербайджан был экстрадирован убийца Рамиль Сафаров, зарубивший во сне армянского офицера Гургена Маркаряна. В этой связи президент Азербайджана заявил: “Меня не волнует, кто и что говорит о возврате Сафарова в Азербайджан. Я вернул азербайджанского офицера и правильно сделал”.
Наира Зограбян упомянула и о жестоком убийстве в Азербайджане попавшего в плен мирного жителя Армении Карена Петросяна. “Сцены унижения Карена транслировали ведущие СМИ этой страны. А одним из тех, кто подвергал унижениям гражданина Армении, был азербайджанский генерал Акперов, который проходит в ЕСПЧ по делу об убийстве своего соотечественника”, - напомнила она.
“Мы сегодня обсуждаем весьма актуальную проблему. Однако озвученные с этой трибуны заявления гроша ломаного не будут стоить, если мы не поднимем вопрос о привлечении к ответственности самых ярых расистов Европы”, - резюмировала армянский депутат.