Քննարկվել են էներգետիկ ոլորտի զարգացման հեռանկարները 09/26/2014   14:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի վերաբերյալ վերլուծական քննարկում, որին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներն ու Համաշախարհային բանկի ներկայացուցիչները: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վարչապետը նշել է, որ էներգետիկ ոլորտը մեր երկրի տնտեսության կարեւորագույն ճյուղերից է եւ կարեւորել ՀԲ-ի տեխնիկական օժանդակությունը բնագավառի հետագա զարգացման գործում:
Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Հենրի Քերալին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ համագործակցության համար եւ անդրադարձել էներգետիկայի բնագավառում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներին:
Պարոն Քերալին ընդգծել է, որ այս ոլորտում վերջին 15 տարիների ընթացքում գրանցվել է մեծ առաջընթաց, որի հետագա շարունակականությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել բարեփոխումների երկրորդ փուլն՝ իրագործելով հստակ ծրագրեր:
ՀՀ էներգետիկ բնագավառում համալիր վերլուծություն իրականացրած ՀԲ ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց կատարած աշխատանքների արդյունքները՝ ոլորտում Հայաստանի ունեցած առավելություններն ու խնդիրները, առաջիկա տարիների ընթացքում կատարվելիք հնարավոր քայլերն ու մարտահրավերները:
Քննարկվել են էներգետիկ անվտանգության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիության մակարդակի բարձրացմանը, նոր ենթակառուցվածքների ներդրմանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում կարեւորվել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը:
ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ մշակվում է միջոցառումների համալիր ծրագիր՝ ուղղված էներգետիկ համակարգի հետագա զարգացմանը, որը կներկայացվի մինչ տարեվերջ:
Ամփոփելով քննարկումը՝ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀԲ-ին՝ արդյունավետ համագործակցության համար եւ ընդգծել, որ կառավարության նպատակն է երկրում ապահովել էներգետիկ Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրենը վերահաստատել է ՀԲ պատրաստակամությունը՝ հետագայում եւս ՀՀ կառավարությանը տրամադրելու տեխնիկական օժանդակություն եւ խորհրդատվություն:

Премьер Армении обсудил с представителями Всемирного Банка перспективы развития энергетической отрасли 09/26/2014   15:28  |  Лента новостей
Под руководством премьер-министра Армении Овика Абрамяна состоялись аналитические обсуждения энергетической отрасли страны, в которых приняли участие главы заинтересованных ведомств и представители Всемирного Банка. Об этом сообщает пресс-служба Правительства Армении.
Премьер отметил, что энергетика является одной из наиважнейших отраслей экономики Армении и придал важность техническому содействию ВБ в деле дальнейшего развития данной сферы.
Руководитель регионального офиса ВБ Генри Керали выразил признательность Правительству РА за сотрудничество и обратился к результатам проведенного исследования в энергетической сфере.
Генри Керали подчеркнул, что за последние 15 лет в сфере энергетики был зафиксирован серьезный прогресс, для обеспечения продолжительности которого необходимо на основании реализации четких программ осуществить второй этап реформ.
Представители ВБ, которые провели комплексный анализ энергетической сферы Армении, представили результаты своей работы,  преимущества и проблемы энергетической сферы Армении, возможные шаги и вызовы.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся энергетической безопасности,  повышения уровня надежности энергоснабжения, внедрения новых инфраструктур и т.д. В этом контексте  была отмечена важность сотрудничества государства с частным сектором.
Министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян сообщил, что по поручению премьер-министра в настоящее время разрабатывается комплексная программа мероприятий, направленных на дальнейшее развитие энергетической системы. Представить программу планируется уже до конца текущего года.