ՀՀ Նախագահը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները 09/24/2014   22:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Միացյալ ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Թորբյորն Յագլանդին ԵԽ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել նորանոր ձեռքբերումներ այդ պատասխանատու առաքելության մեջ:
Հանրապետության Նախագահը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարի խնդրանքով, ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները: Այդ գործընթացում երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերակատարությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ սահմանդրական բարեփոխումների գործընթացին: Թորբյորն Յագլանդը կարևորել է գործընթացը և դրան Վենետիկի հանձնաժողովի մասնակցությունը: ԵԽ գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է այդ գործընթացին ԵԽ աջակցությունը շարունակելու պատասրաստակամությունը և վստահություն հայտնել, որ դա կնպաստի մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքների հիման վրա Հայաստանի և նրա հասարակության զարգացմանն ուղղված բարեփոխումների գործընթացն էլ ավելի խորացնելուն:
14:04 14/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահին
21:21 06/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍերժ Սարգսյան. Իրականության մեջ սուտն ու կեղծիքը երկար կյանք չեն ունենում

Серж Саргсян и генсек Совета Европы обсудили карабахское урегулирование и процесс конституционных реформ в Армении 09/25/2014   13:39  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки Президент Серж Саргсян сегодня в рамках 69-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН) встретился с генеральным секретарем Совета Европы Турбьёрном Ягландом.
Как сообщает пресс-служба главы государства, на встрече Серж Саргсян еще раз поздравил Турбьёрна Ягланда с переизбранием на должность генерального секретаря Совета Европы и пожелал ему новых достижений на этом ответственном посту.
Президент Армении по просьбе генсека СЕ представил последние развития переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В этом процессе стороны отметили важную роль Минской группы ОБСЕ.
На встрече был также затронут процесс конституционных реформ РА. Турбьёрн Ягланд указал на важность процесса и участия в нем Венецианской комиссии. Генеральный секретарь СЕ подтвердил готовность СЕ продолжить содействие этому процессу и выразил уверенность, что преобразования будут способствовать углублению процесса реформ, направленных на развитие Армении и ее общества на основе принципов прав человека, демократии и верховенства закона.