«Դուք պետք է օգնեք, որպեսզի խոշորներին բերենք օրինական դաշտ». ՓՄՁ-ն պետք է պայքարի խոշորների ստվերի դեմ 09/23/2014   17:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր առավոտից բողոքի ակցիա կազմակերպած երևանյան տոնավաճառների աշխատակիցները քիչ առաջ ցրվեցին` որոշելով բողոքի ակցիան դադարեցնել, բայց միայն ժամանակավորապես` մինչև կառավարության առաջիկա նիստի օրը:
Ակցիայի կազմակերպիչները, լրագրողների հարցին ի պատասխան, վստահեցրել են, որ չեն նահանջելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ կառավարությունը, ի զորու չլինելով պայքարել խոշոր բիզնեսի ստվերի դեմ, կփորձի մանր ու միջին բիզնեսը ծառայեցնել իր այդ նպատակին:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» նոր օրենքով՝ առաջարկվում է փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար շրջանառության հարկի դրույքաչափը 3.5 տոկոսից նվազեցնել մինչև 1 տոկոս, բայց տնտեսվարողներն էլ պետք է հստակ ներկայացնեն իրենց շրջանառության բոլոր փաստաթղթերը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, այսօր բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպել է նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ինչպես հաղորդում են կառավարության մամուլիծառայությունից, Հովիկ Աբրահամյանը լսել է տնտեսվարողների դիտարկումներն ու փաստարկները և վստահեցրել, որ օրենքն ուղղված է խոշոր հարկատուներին հարկային դաշտ բերելուն, իսկ մանր ու միջին բիզնեսն այդ օրենքի կիրառումից որևէ կերպ չի տուժի:
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության նպատակն է, որպեսզի ՓՄՁ-ները խոշոր ընկերությունների համար չդառնան հարկերը թաքցնելու հարթակ և գործիք: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հարկային ծառայողները ՓՄՁ-ներում ստուգումներ կիրականացնեն միայն այն դեպքերում, երբ կլինեն ռիսկեր. ուշադրության կենտրոնում են գտնվելու խոշոր հարկ վճարողները:
Միաժամանակ, Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է, որ կառավարությունը ՓՄՁ-ներին չի դիտարկում որպես հարկատու, հակառակը՝ ընդունված օրենքով՝ պետական բյուջեի մուտքերը նվազելու են 10 մլրդ դրամով, քանի որ ՓՄՁ-ներն այսուհետ 3,5 տոկոսի դիմաց վճարելու են 1 տոկոս շրջանառության հարկ:
«Կառավարությունը հրաժարվել է այդ գումարից, որպեսզի փոքր ու միջին բիզնեսը զարգանա, ծաղկի: Դա է մեր նպատակը: Ձեզ խնդրում ենք՝ առանց փաստաթղթի մի աշխատեք: Կառավարությունը ձեր հարկային բեռը թեթևացրել է, որպեսզի դուք կայանաք»,- ՓՄՁ ներկայացուցիչներին հավաստիացրել է վարչապետը:
Անդրադառնալով տնտեսվարողների այն դիտարկմանը, թե խոշոր բիզնեսն ապրանքը վաճառելուց իրենց փաստաթուղթ չի տրամադրում՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է. «Դուք պետք է օգնեք, որպեսզի խոշորներին բերենք օրինական դաշտ: Սա է մեր նպատակը: Մենք ձեր թշնամին չենք, մենք ձեզ օգնելու ենք, աջակցելու և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի դուք կայանաք»:
Եվ, այդուհանդերձ, հայ մանր ու միջին վաճառակեններին կառավարության ղեկավարի այս պատասխանը չի բավարարել: Բողոքի ակցիան կշարունակվի նաև հինգշաբթի՝ սեպտեմբերի 25-ին` կառավարության առաջիկա նիստի օրը:

Премьер Армении Овик Абраамян пояснил представителям МСБ цель принятия поправок к закону о налоге с оборота 09/23/2014   18:31  |  Актуальная тема
Протестующие у здания правительства торговцы ереванских ярмарок чуть ранее разошлись, решив временно прекратить акцию протеста до предстоящего заседания кабмина.
Напомним, 1 октября в силу вступит закон “О налоге с оборота”. По убеждению правительства и министерства финансов Армении, закон призван облегчить налоговое бремя субъектов малого и среднего предпринимательства, снизив для них ставку налога с оборота с 3.5% до 1%, однако хозяйствующие субъекты должны представить все документы касательно товарооборота.
Как уже сообщало ИА “ФактИнфо”, сегодня с протестующими встретился премьер-министр Армении Овик Абраамян.
Овик Абраамян выслушал замечания и доводы недовольных новыми поправками в законодательство и заверил, что закон имеет целью привести в налоговое поле крупных налогоплательщиков, а МСБ от этого никоим образом не пострадает.
По словам премьера, правительство таким образом пытается пресечь попытку использования субъектов малого и среднего предпринимательства в качестве платформы и инструмента для сокрытия налогов. Глава правительства подчеркнул, что налоговые службы проведут проверки в секторе малого и среднего бизнеса только в том случае, если возникнут риски: в центре внимания будут находиться крупные налогоплательщики.
При этом Овик Абраамян подчеркнул, что правительство не рассматривает субъектов малого и среднего предпринимательства в качестве налогоплательщиков, напротив с принятием нового закона приток налогов в госказну сократится на 10 млрд. драмов, так как представители МСБ будут отныне платить налог в размере 1% с оборота вместо прежних 3.5% .
“Правительство отказалось от этой суммы, дабы субъекты малого и среднего предпринимательства развивались и процветали. В этом заключается наша цель. Я прошу Вас не работать без документов. Правительство облегчило вам налоговое бремя, чтобы дать вам возможность состояться”, - заверил премьер.
Что же касается замечания одного из представителей МСБ о том, что крупный бизнес им не выдает документов, Овик Абраамян отметил: “Вы должны помочь нам привести крупных предпринимателей в налоговое поле”.
Приведенные премьером доводы не удовлетворили представителей МСБ. Акция протеста продолжится и 25 сентября, в день заседания правительства РА.