Վարչապետի խիստ նկատողությանն արժանացած վարչության պետն ազատվել է աշխատանքից 09/02/2014   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոցիալական հարցերի նախարարության ընտանիքի, կանանց ու երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետ Լալա Ղազարյանն արդեն շուրջ 1 ամիս է ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին նախարարության համապատասխան վարչությունից` հավելելով, որ նոր պետ առայժմ չի նշանակվել:
Ի դեպ, Լալա Ղազարյանի անունը հանվել է նաև նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների հաստիքացուցակից:
Լալա Ղազարյանի պաշտոնանկության մասին լուերն սկսեցին շրջանառվել այն բանից հետո, երբ Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցում կատարված ապօրինությունների մասին ահազանգով դպրոց այցելելուց հետո Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը խիստ նկատողություն էր հայտարարել փոխնախարար Ֆիլարետ Բերիկյանին և Լալա Ղազարյանին:
Ըստ մամուլի՝ Լալա Ղազարյանն ազատման դիմում է ներկայացրել հենց  վարչապետի պահանջով:
Հիշեցնենք՝ Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցում տեղի ունեցող ապօրինություններն ու երեխաների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը ամիսներ առաջ քննարկման առարկա էին դարձել մամուլում ու հասարակական շրջանակներում:
Աղմկահարույց այս պատմությունն ավարտվեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի անակնկալ այցով ու տնօրեն Գայանե Մարգարյանի՝ աշխատանքից ազատմամբ:
Այժմ էլ, պարզվում է, աշխատանքից ազատվել է նաև մանկատների և գիշերօթիկ դպոցների համար պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավարը:
Սակայն երեխաների նկատմամբ դաժան վերաբեմունքի և պետական միջոցների չարաշահման համար առ այսօր որևէ մեկն այդպես էլ պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Ս.թ. ապրիլ ամսին ոստիկանությունը քրեական գործ էր հարուցել՝ ՀՀքրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է` պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով յուրացում կամ վատնում կատարելը:
Բայց գործի շրջանակներում որևէ մեկին առ այսօր մեղադրանք չի առաջադրվել, գիշերօթիկի արդեն նախկին տնօրենի նկատմամբ որևէ սանկցիա չի կիրառվել:
18:10 02/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենին ազատել են աշխատանքից
14:19 02/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարչապետն այցելել է Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոց
21:55 29/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲյուրեղավանի գիշերօթիկում հայտնաբերված չարաշահումների փաստով քրեական գործ է հարուցվել

Удостоившаяся строгого выговора от премьер-министра Армении глава одного из Управлений Минтруда освобождена от занимаемой должности 09/02/2014   15:50  |  Лента новостей
Начальник Управления по проблемам семьи, женщин и детей Министерства труда и социальных вопросов Армении Лала Казарян уже месяц как освобождена от занимаемой должности. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщили в соответствующем управлении ведомства, отметив, что должность остается пока вакантной.
Имя Лалы Казарян более не значится в опубликованном на сайте министерства штатном списке глав структурных подразделений.
Слухи об отставке Лалы Казарян появились после того, как премьер-министр Овик Абраамян, посетив школу- интернат Бюрегавана в связи с учиненными там беззакониями, объявил строгий выговор замминистра Филарету Берикяну и Лале Казарян.
Согласно сообщениям в прессе, Лала Казарян подала заявление об уходе именно по требованию премьер-министра.
Напомним, что имевшие место в школе-интернате Бюрегавана случаи беззакония и жестокого обращения с детьми вызвали бурный резонанс в прессе и обществе.
Эта нашумевшая история закончилась неожиданным визитом премьера Овика Абраамяна и увольнением Гаяне Маркарян с поста директора школы.
Теперь же выясняется, что руководитель подразделения, ответственного за детдома и школы-интернаты, освобождена от занимаемой должности.
Однако за жестокое обращение с детьми и злоупотребление госсредствами до сих пор к ответственности никто не привлечен.
Полиция в апреле сего года возбудила уголовное дело по ч. 2ст. 179 УК Армении(“присвоение или растрата с использованием должностного положения ”).
Однако обвинение в рамках данного дела до сих пор никому не предъявлено.В отношении же экс-директора школы-интерната не было применено каких-либо санкций.