Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությանը 08/25/2014   20:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 25-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Կանադայի խորհրդարանի անդամներ Բրեթ Բաթին, Լեոն Բենուային և Ռաս Հայբերթին, որոնց ուղեկցում էր «Մեկ ազատ աշխարհ» կազմակերպության ղեկավար Մաջեդ էլ Շաֆին։
Ինչպես հայտնում են ԱԳՆ-ից, ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց կանադացի խորհրդարանականների ներդրումը` հայ-կանադական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման, միջպետական համագործակցության խորացման գործում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` պատվիրակության անդամները վստահեցրին, որ շարունակելու են գործունեությունը` ուղղված Հայաստանի և Կանադայի միջև համագործակցության առավել սերտացմանը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-կանադական հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, մտքեր փոխանակվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում կազմակերպվելիք միջոցառումների վերաբերյալ։
Նախարար Նալբանդյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրեց տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների լուծման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян обсудил с канадскими парламентариями перспективы углубления двустороннего сотрудничества 08/26/2014   10:21  |  Лента новостей
В понедельник, 25 августа, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял членов парламента Канады Брета Бата, Леона Бенуа и Раса Хайберта, которых сопровождал руководитель организации “Единый свободный мир” Маджед эль Шаф.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, приветствуя гостей, глава МИД Армении высоко оценил вклад канадских парламентариев в дело развития армяно-канадских дружественных отношений, углубления межгосударственного сотрудничества.
Выразив благодарность за прием, члены делегации заверили, что продолжат работу, направленную на укрепление сотрудничества между Арменией и Канадой.
На встрече обсуждались меры по дальнейшему развитию армяно-канадских отношений. Стороны обменялись мнениями относительно организации мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.
По просьбе гостей Э. Налбандян представил подходы Армении к решению региональных и международных проблем, прилагаемые Арменией и международным сообществом усилия в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта.