Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է իր ապակառուցողական և վտանգավոր քաղաքականությունը 07/22/2014   18:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 22-ին աշխատանքային այցելությամբ Բրյուսել ժամանած ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրիոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջ մղման վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրեց վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով սաստկացած ռազմատենչ հռետորաբանության, բանակցությունների էությունն ու բովանդակությունը խեղաթյուրող հայտարարությունների, մարդկային զոհերի պատճառ դարձած` Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումների և դիվերսիոն գործունեության ակտիվացման վրա։ Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ քայլերով ավելի է սրում իրավիճակը՝ ակնհայտորեն հակառակվելով ժողովուրդներին խաղաղությանը պատրաստելու վերաբերյալ միջնորդ երկրների ղեկավարների բազմաթիվ հորդորներին։
«Չնայած միջազգային հանրության արդեն հասցեական դարձող կոչերին` Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է իր ապակառուցողական և վտանգավոր քաղաքականությունը, շինծու մեղադրանքներով հետապնդելով և բանտարկելով հաշտեցման ու խաղաղության օգտին արտահայտվող ադրբեջանցիներին, ինչը չի նպաստում բանակցություններում դրական մթնոլորտի ձևավորմանը»,-ընդգծեց նախարար Նալբանդյանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ասաց, որ ադրբեջանական իշխանությունները փորձում են երկրի ներսում կուտակած կոռուպցիոն փորձն ու հմտությունները տեղափոխել միջպետական հարաբերությունների մակարդակ, սեփական հանրային կարծիքը մոլորության մեջ պահելու նպատակով ջանում են որոշ երկրներից կորզել հայտարարություններ, որոնք, գլխիվայր շուռ տալով բանակցային գործընթացի բովանդակությունը, վնասում են դրանց առաջընթացին:
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է եռանախագահների հետ համատեղ ջանքերը՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
21:09 05/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը Թեհրանում քննարկել է Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագիծը
16:25 10/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ արտգործնախարարը կհանդիպի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների հետ
18:17 22/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԷ.Նալբանդյան. «Հայաստանը շարունակել է մնալ որպես վստահելի գործընկեր»
21:15 24/06/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԷդ.Նալբանդյան. «Հայաստանի նախագահությունը հետամուտ է լինելու Եվրոպայում ռասիզմի և այլատյացության դեմ պայքարին»

Глава МИД Армении: Руководство Азербайджана продолжает свою деструктивную и опасную политику 07/22/2014 19:40 | Лента новостей
Прибывший с официальным визитом в Брюссель глава МИД Армении Эдвард Налбандян 22 июля провел встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым(Россия). Джеймсом Уорликом(США), Пьером Андриe(Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как сообщают МИД Армении, в ходе встречи стороны продолжили обсуждение путей продвижения процесса урегулирования Карабахского конфликта.
Глава МИД Армении обратил внимание посредников на усиление милитаристской риторики Азербайджана на самом высоком уровне, заявления, искажающие суть и содержание переговоров, а также обернувшиеся человеческими жертвами факты грубейшего нарушения режима прекращения огня и активизации диверсионной деятельности на границе с Арменией и на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики. Глава МИД Армении подчеркнул, что Азербайджан своими провокационными шагами еще более обостряет ситуацию, откровенно игнорируя призывы глава стран-сопредседателей по подготовке народов к миру.
“Несмотря на уже становящиеся адресными призывы международного сообщества, азербайджанское руководство продолжает свою деструктивную и опасную политику, преследуя сфабрикованными обвинениями и сажая в тюрьмы азербайджанцев, высказывающихся за примирение и мир, что не способствует формированию позитивной атмосферы в переговорах”, - подчеркнул министр иностранных дел Армении Э. Налбандян.
Глава внешнеполитического ведомства Армении заявил, что власти Азербайджана пытаются накопленные внутри страны коррупционный опыт и навыки перевести на международный уровень взаимоотношений и в своем стремлении ввести в заблуждение собственное общество, усердствуют в том, чтобы выудить у некоторых стран заявления, которые, переворачивая содержание переговорного процесса с ног на голову, вредят его продвижению.
Эдвард Налбандян подтвердил, что Армения вместе продолжит совместные усилия с сопредседателями МГ ОБСЕ, направленные исключительно на мирное урегулирование Карабахского конфликта.