Փաստաբանը չի կարողանում հանդիպել Վերնիսաժի գործով կալանավորված իր պաշտպանյալի հետ 07/08/2014   13:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերնիսաժի մոտ հնչած կրակոցների գործով օրեր առաջ կալանավորված Վալերի Հովհաննիսյանի փասատաբան Լևոն Բաղդասարյանը չի մինչ օրս չի կարողանում հանդիպել իր պաշտպանյալին՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում: Այս մասին փաստաբանը հայտնեց «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում` հավելելով, որ այդ իսկ պատճառով տեղեկություն չունի, թե ինչ առողջական վիճակում է իր պաշտպանյալը:
«Այսօր երեքշաբթի է, անցել  է 5 օր, բայց դեռ լիազոր մարմնի` քննիչի կողմից չկա համապատասխան գրություն, որպեսզի ես` որպես պաշտպան կարողանամ մուտք գործել փակ տարածք` իմ պաշտպանյալի հետ հանդիպելու»,- ասաց Լևոն Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք,  Վալերի Հովհաննիսյանը Վերնիսաժի մոտ ` ԲՀԿ-ական պատգամավոր Կարո Կարապետյանի փեսայի` Գոռ Առաքելյանի վարած ավտոմեքենայի ճանապարհը փակողներից և վիճաբանության մասնակիցներից մեկն է եղել, ով կրակոցների արդյունքում ծանր վնասվածքներ էր ստացել և դեպքից հետ 2 անգամ վիրահատվել: Նա, ի դեպ, մինչև հուլիսի 4-ը` մինչև Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կալանավորման որոշումը կայացնելը, շարունակում էր բուժում ստանալ հիվանդանոցում:
Վալերի Հովհաննիսյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը նշեց, որ իրենք բողոքարկելու են կալանավորման որոշումը, բայց դրա համար, նրա խոսքով ինքը նախ պետք է հանդիպի իր պաշտպանյալին և նրա հետ որոշ հարցեր քննարկի: Նա նաև հիշեցրեց, որ կալանքի որոշումը կայացվել է «անմարդկային, ստորացուցիչ» պայմաններում, քանի որ իր պաշտպանյալին դատարան են տեղափոխել պատգարակի վրա, շատ վատ վիճակում, բարձր ճնշմամբ, վիրահատությունից հետո աղիքը կողքից կախված, և այս պայմաններում դատը տևել է 4 ժամ:
Ի դեպ, Վալերի Հովհաննիսյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանից հետաքրքրվեցինք նաև, թե ինչ լուր ունեն դեպքի վայրից անհետացած BMW մակնիշի ավտոմեքենայի մասին: Մեր զրուցակիցը նշեց, որ այդ հարցով ևս որևէ առաջընթաց քրեական գործում չկա:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ, ըստ փաստաբանի, իր պաշտպանյալի վրա կրակել են հենց այդ մեքենայի մեջ գտնվելու պահին, երբ նա փորձել է մեքենան դուրս բերել ճանապարհից: Իսկ երկրորդ հրազենային վնասվածքը ստացել է արդեն մեքենայից դուրս փախչելու ընթացքում: Այդ մեքենայով են հետագայում նաև հիվանդանոց տեղափոխել դեպքի ժամանակ վիրավորված Ներսես Մելքոնյանին, իսկ հիվանդանոցի բակից արդեն ավտոմեքենան անհետացել է և մինչ օրս չի գտնվել:
17:48 16/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎերնիսաժի կրակոցներից հետո անհետացած BMW-ի մասին ոստիկանությունը լռում է
16:01 16/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Վերնիսաժի» մոտ վիրավորված Վալերի Հովհաննիսյանն այս շաբաթ կվիրահատվի
12:46 13/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎերնիսաժի գործով վկայի ավտոմեքենան դեպքից հետո անհետացել է
20:17 09/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Եթե նախաքննական մարմինը օբյեկտիվ լիներ, Ներսես Մելքոնյանը բոլորովին այլ կարգավիճակ կունենար». Վարդուհի Էլբակյան

Адвокат одного из арестованных фигурантов дела о стрельбе напротив ереванского Вернисажа не может встретиться со своим подзащитным 07/08/2014 14:27 | Актуальная тема
Адвокат Валерия Ованнисяна, заключенного под стражу в рамках уголовного дела о стрельбе напротив Вернисажа в центре Еревана, до сих пор не может встретиться со своим подзащитным в УИУ “Больница для осужденных”. Об этом адвокат Левон Багдасарян сообщил в беседе с ИА “Фактинфо”, добавил, что не располагает информацией о состоянии здоровья своего подзащитного.
“Сегодня вторник - прошло 5 дней, но до сих пор уполномоченный орган, следователь не предоставил письменного извещения о том, что я как адвокат, могу войти в закрытое помещение и встретиться со своим подзащитным”, - сказал Левон Багдасарян.
Напомним, Валерий Ованнисян является одним из участников произошедшей близ ереванского Вернисажа потасовки с перекрытием дороги автомобилю, за рулем которого находился зять депутата от “Процветающей Армении” Каро Карапетяна –Гор Аракелян. В ходе стрельбы В. Ованнисян получил тяжелые ранения и был дважды прооперирован. Он до 4 июля – до вынесения судом административных районов Кентрон и Норк-Мараша решения о заключении под стражу, продолжал проходить лечение в больнице.
Адвокат Валерия Ованнисяна –Левон Багдасарян отметил, что они намерены обжаловать решение о взятии его подзащитного под стражу, но для этого, по его словам, он должен сначала встретиться с ним и обсудить ряд вопросов. Он также напомнил, что решение об аресте был вынесено в “нечеловеческих, унизительных условиях”, так как его подзащитного доставили в суд на носилках, в крайне тяжелом состоянии, с высоким давлением, с выведенной после операции кишкой: и в подобных условиях заседание суда продлилось 4 часа.