Նախագահը մասնակցել է Մանկավարժական համալսարանի շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման արարողությանը 07/03/2014   14:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի 2013-2014 ուսումնական տարվա շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը գերազանցության դիպլոմներ է հանձնել Մանկավարժական համալսարանի՝ շուրջ երկու տասնյակ լավագույն շրջանավարտների, շնորհավորել նրանց ուսումնական շրջանն ավարտելու և ուսուցչի բարձր կոչմանն արժանանալու կապակցությամբ, մաղթել անձնական երջանկություն և մասնագիտական հաջողություններ:
«Այսօր ձեզնից մի մասը ստացավ դիպլոմներ, մյուս մասն, անպայման, այսօր վաղը կստանա կամ, միգուցե, արդեն ստացել է, բայց վստահությամբ ձեզ ասում եմ, որ դիպլոմ ստանալը չի նշանակում, որ դուք արդեն դարձել եք մանկավարժ: Մանկավարժի բարձր կոչմանն արժանանում են կամ այդ կոչումը վաստակում են տարիների քրտնաջան աշխատանքով, ինքնակրթությամբ և ինքնակատարելագործումով:
Դուք ընդամենն այսօր իրավունք եք ստացել դպրոց մտնելու, դասարան մտնելու, բայց այդ կոչմանն արժանանալու ճանապարհին դուք պետք է շատ ջանք ներդնեք: Ասածս հետևյալն է՝ ձեզ համար ավարտվել է ընդամենը ուսումնական այս շրջանը, այս փուլը, և դրանով ոչ թե ավարտվում, այլ միգուցե սկսվում է ուսումնառության ամենատևական փուլը: Մարդ ողջ կյանքի ընթացքում պետք է սովորի, պետք է գիտելիք ձեռք բերի, հակառակ պարագայում՝ այդ մարդը չի կարող գոհ լինել կյանքից, այդ մարդը չի կարող հաշտ լինել ինքն իր հետ, չի կարող շատ մեծ օգուտ տալ հասարակությանը:
Բոլորդ գիտեք, որ մեր ժողովրդի մեծերը՝ սկսած Մեսրոպ Մաշտոցից մինչև Խաչատուր Աբովյան, եղել են կա՛մ ուսուցիչներ, կա՛մ ուսուցչապետեր: Նույնիսկ այն մեծերը, ովքեր անձամբ չեն դասավանդել, սերունդների համար եղել և կոչվել են ուսուցիչներ: Ձեր մասնագիտության պատասխանատվության սահմանները չափազանց ընդգրկուն են: Խնդրում եմ սա ևս հաշվի առնել:
Վաղը, երբ դուք մտնեք դասարան և հանդիպեք տասնյակ զույգ աչքերի, որոնք լցված են հետաքրքրասիրությամբ, հիշեք, որ այդ երեխաները իրենց ծնողների, իրենց Հայաստան երկրի համար ամենաթանկ գանձերն են, և հիշեք, որ այդ աչքերով ձեզ է նայելու վաղվա Հայաստանը:
Այսօր այստեղ առաջին անգամ ուզում եմ հրապարակավ հնչեցնել, որ Հայաստանի իշխանությունները կրթության ոլորտում իրականացվող քաղաքականության շրջանակներում նախապատրաստել են և ուսումնական տարվա սկզբին, այսինքն` ամռան վերջին, մենք հանդես կգանք մի մեծ ու կարևոր, պետության համար ծախսատար ծրագրով:
Բոլոր նրանք, ովքեր ակտիվ մասնակցություն կունենան այդ ծրագրի իրականացմանը, կլինեն պետության և հասարակության ուշադրության կիզակետում: Չեմ ուզում ավելի հանգամանորեն խոսել այս ծրագրի մասին, որովհետև մենք վերջին պայմանավորվածություններն ենք ձեռք բերում, վերջին շտրիխներն ենք ավելացնում և ամռան վերջին հանգամանորեն կխոսենք այդ ծրագրի մասին:
Սա ձեզ համար հնարավորություն է, լավ հեռանկար՝ աշխատելու սիրած մասնագիտությամբ և կայանալու:
Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ուսումնական այս շրջանն ավարտելու կապակցությամբ, ցանկանում եմ ձեզ անձնական երջանկություն ու նաև մասնագիտական հաջողություններ: Եվ մեկ անգամ ևս հիշեք՝ ձեր այդ հաջողություններից է կախված Հայաստանի ապագան»,- շրջանավարտներին ուղղված շնորհավորական խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Միջոցառման ավարտին համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը Հանրապետության Նախագահին է հանձնել Խաչատուր Աբովյանի անվան մեդալը: Այն գերատեսչական ամենահին մեդալն է Հայաստանում և ունի 70 տարվա պատմություն:

Президент Армении Серж Саргсян принял участие в церемонии вручения дипломов выпускникам Педагогического университета 07/03/2014   16:23  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня принял участие в торжественной церемонии вручения дипломов выпускникам Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна 2013-2014 учебного года. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент вручил дипломы с отличием около двум десяткам лучших выпускников Педагогического университета, поздравил их с окончанием периода обучения и присвоением высокого звания учителя, пожелал личного счастья и профессиональных успехов.
«Сегодня часть из вас получила дипломы, другая часть обязательно получит их сегодня-завтра или, может быть, уже получила, но с уверенностью говорю, что получение диплома не означает, что вы уже стали педагогами. Высокого звания педагога удостаиваются или заслуживают многолетним кропотливым трудом, самообразованием и самосовершенствованием. Вы сегодня всего лишь получили право войти в школу, войти в класс, но на пути к этому званию вы должны приложить много усилий. Хочу сказать следующее: для вас всего лишь завершился этот учебный период, и этим не только не завершается, а может быть начинается самый длительный этап учебы. Человек должен учиться, получать знания в течение всей жизни, в противном случае этот человек не может быть доволен жизнью, этот человек не может быть в мире с самим собой, не может дать очень большой пользы обществу. Вы все знаете, что великие представители нашего народа – от Месропа Маштоца до Хачатура Абовяна, были либо учителями, либо педагогами-наставниками. Даже те из них, кто не преподавал лично, для поколений были и назывались учителями. Границы ответственности вашей профессии чрезмерно объемлемы. Прошу учесть и это. Завтра, когда вы войдете в класс и встретитесь с десятками пар глаз, которые наполнены любознательностью, помните, что эти дети являются самыми дорогими сокровищами для их родителей, для их страны Армении, и помните, что этими глазами будет смотреть на вас завтрашняя Армения.
Хочу здесь впервые публично заявить, что власти Армении в рамках осуществляемой в сфере образования политики подготовили и в начале учебного года, то есть в конце лета, мы выступим с большой и важной, затратной для государства программой. Все те, кто примет активное участие в реализации этой программы, будут в фокусе внимания государства и общества. Не хочу более обстоятельно говорить об этой программе, потому что мы приходим к последним договоренностям, добавляем последние штрихи, и в конце лета мы обстоятельно поговорим об этой программе.
Это для вас возможность, хорошая перспектива работать по любимой специальности и состояться.
Желаю всем вам успехов, еще раз поздравляю с завершением этого периода учебы, желаю вам личного счастья и профессиональных успехов. И еще раз помните: от ваших успехов зависит будущее Армении», - в адресованной выпускникам поздравительной речи сказал Президент Серж Саргсян.
В конце мероприятия ректор университета Рубен Мирзаханян вручил Президенту Республики медаль имени Хачатура Абовяна. Это самая старая в Армении ведомственная медаль, которая имеет 70-летнюю историю.