Վարչապետն այցելել է Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում հանգստացող երեխաներին 07/02/2014   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր այցելել է Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբար, որտեղ ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվող «Դպրոցականների ամառային հանգuտի կազմակերպում» ամենամյա ծրագրով այս տարի հանգստանում է Հայաստանից, Արցախից և Ջավախքից ժամանած շուրջ 400 երեխա: ՀՀ վարչապետին ուղեկցում էին ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը և ՀՀ Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանը:
Կառավարության ղեկավարը շրջել է ճամբարում, ծանոթացել հանգստի կազմակերպման և սննդի պայմաններին, զրուցել երեխաների հետ, հետաքրքրվել նրանց առօրյայով: Վարչապետն իր կողմից երեխաների համար նախատեսված նվերներ է հանձնել ճամբարին, դիտել մանուկների պատրաստած պարային երաժշտական ելույթները: Հովիկ Աբրահամյանը, ողջունելով երեխաներին, հորդորել է նրանց միասնական լինել և պահպանել ձեռք բերած ընկերությունը: «Սիրելի երեխաներ, մեր պետության ապագան կապում ենք ձեզ հետ, և ամեն տարի կառավարությունն էլ ավելի մեծ ուշադրություն է դարձնելու ճամբարներում ձեզ համար բարեկեցիկ պայմանների ապահովմանը», - նշել է երկրի վարչապետը:
Ամեն տարի ՀՀ կառավարությունն իրականացնում է դպրոցականների ամառային հանգստի կազմակերպման ծրագիր` Հանքավանի «Լուսաբաց», «Հասմիկ», «Արագած», «Հեքիաթային կիրճ» և Ծաղկաձորի «Աղբյուր» ճամբարներում: ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ծրագրի շահառուներ են սահմանվել Երևանի և ՀՀ բոլոր մարզերի զոհված, հաշմանդամ դարձած զինծառայողների, ծնողազուրկ ու uակավ ապահովված բազմազավակ ընտանիքների 7-13 տարեկան երեխաները: Աշխատանքը կազմակերպվում է ՀՀ վարչապետի որոշմամբ` միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից: Երեխաների ցուցակների ներկայացումը, ինչպես նաև նրանց տեղափոխումն իրականացվում է ՀՀ մարզպետարանների և Երևանի քաղաքապետարանի կողմից:
2014 թ. ճամբարային ծրագրով կհանգստանա շուրջ 4500 երեխա՝ 3 հերթափոխով, 20-ական օրով, յուրաքանչյուր հերթափոխում՝ 1500 երեխա: Այս տարի 1-ին հերթափոխին ԼՂՀ-ի  երեխաների համար հատկացվել է 200 տեղ, ջավախահայ երեխաների համար՝ 150 տեղ, իսկ 2012 թ. լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների հատկացման շնորհիվ ծրագրում ընդգրկվել են նաև սիրիահայ երեխաներ:

Премьер-министр Армении Овик Абраамян встретился с детьми, отдыхающими в лагере “Лусабац” в Анкаване 07/02/2014   15:54  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня посетил лагерь «Лусабац» в Анкаване, где по осуществляемой на средства государственного бюджета РА ежегодной программе «Организация летнего отдыха школьников» в этом году отдыхают около 400 детей из Армении, Арцаха и Джавахка. Премьер-министра РА сопровождали первый заместитель министра территориального управления РА Ваче Тертерян и губернатор Котайской области РА Арам Арутюнян. Об этом сообщает пресс-служба Правительства РА.
Глава Правительства обошел лагерь, ознакомился с условиями организации отдыха и питания, побеседовал с детьми, поинтересовался их повседневной жизнью. Премьер-министр со своей стороны передал лагерю предусмотренные для детей подарки, посмотрел подготовленные ими музыкальные танцевальные выступления. Овик Абраамян, приветствуя детей, призвал их быть едиными и дорожить дружбой.«Дорогие дети, будущее нашего государства мы связываем с вами, и каждый год Правительство будет уделять все большее внимание обеспечению для вас благополучных условий в лагерях», - отметил премьер-министр страны.
Каждый год Правительство РА осуществляет программу организации летнего отдыха школьников в лагерях Анкавана «Лусабац», «Асмик», «Арагац», «Сказочное ущелье» и в лагере «Ахбюр» в Цахкадзоре. Решением премьер-министра РА бенефициарами программы определены дети из Еревана и всех областей РА в возрасте 7-13 лет из семей погибших и ставших инвалидами военнослужащих, а также не имеющие родителей, из необеспеченных семей. Работа решением премьер-министра РА организуется межведомственной комиссией. Представление списков детей, а также их перевозку осуществляют областные администрации РА и мэрия Еревана.
В 2014 году по программе отдыха в лагерях отдохнут около 4500 детей в три смены по 20 дней, в каждой смене – по 1500 детей. В этом году в 1-ю смену для детей из НКР выделено 200 мест, для детей джавахкских армян – 150 мест, а в 2012 году благодаря выделению дополнительных финансовых средств в программу были также включены дети сирийских армян.