Սոցվճարը հուլիսի 1-ից կգործի պետական հատվածի 200 հազարից ավելի աշխատողների համար 06/20/2014   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետը Հովիկ Աբրահամյանն այսօր հայտարարել է, թե քայլեր են ձեռնարկվում խոշոր հարկատուների մոտ ստվերը նվազագույնի հասցնելու համար: Նշենք, որ կառավարության լրատվական ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ վարչապետը Հովիկ Աբրահամյանը ստվերային տնտեսության, կենսաթոշակային բարեփոխումների եւ պատմամշակութային հուշարձանների մոտ տեղի ունեցած խրախճանքներին անդրադարձել է՝  պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
«Այժմ մենք ձեռնամուխ ենք եղել փոքր և միջին ձեռնարկություններին արտոնություններ տալուն, և տվյալ օրենքը քննարկվում է Ազգային ժողովում: Այն քայլերով, որոնք այժմ ձեռնարկում ենք ՓՄՁ-ների ուղղությամբ, փակում ենք խոշոր բիզնեսի ճանապարհը՝ ստվերով աշխատելու ուղղությամբ: Մեր նպատակն է, որպեսզի բոլորն աշխատեն հարկային դաշտում»,- նշել է վարչապետը:
Միաժամանակ, Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ երկրորդ կիսամյակում  ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը 10 օրը մեկ հաշվետվություն է ներկայացնելու նաև հանրությանը, թե որ հարկատուի մոտ ինչպիսի տենդենց է նկատվում: «Մենք լինելու ենք հետևողական և կառավարությունն իր պայմանավորվածությունները պահելու է: Այն հարկատուները, ովքեր կփորձեն պայմանավորվածությունները խախտել, մենք մեր դիրքորոշումը շատ կոշտ կցուցաբերենք»,- հավելել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Գառնու հեթանոսական տաճարի և Զվարթնոցի շուրջ վերջին օրերին մամուլում տեղ գտած տեղեկատվությանը՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ այդ հարցով լուրջ խոսակցություն է ունեցել ՀՀ մշակույթի նախարարի հետ և պահանջել, որպեսզի քայլեր ձեռնարկվեն ու պատասխանատուները ենթարկվեն  պատասխանատվության: «Այդ հարցն իմ ուշադրության կենտրոնում է լինելու: Այսուհետ պետք է բացառել նման պայմանավորվածությունները և այն խնդիրները, որոնք հարուցում են մեր հանրության դժգոհությունը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաեւ  կենսաթոշակային բարեփոխումներին եւ նշել, որ նոր օրինագծով սահմանվող պարտադիր սոցիալական վճարը հուլիսի 1-ից նախատեսվում է կիրառել պետական հատվածի 200 հազարից ավելի աշխատողների համար, որոնց աշխատավարձերը կառավարությունը շուտով բարձրացնելու է: Մասնավորապես, այդ նպատակով հատկացվել է 38 միլիարդ դրամ: Միաժամանակ, Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մշակույթի տների, երաժշտական դպրոցների, մանկապարտեզների և այլ պետական հաստատությունների աշխատողների սոցիալական վճարը, որոնք ստանում են նվազագույն աշխատավարձ, կատարելու է կառավարությունը՝ պետական բյուջեից:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական ոչ իշխանական չորս ուժերի կողմից կառավարությանը ներկայացված 12 առաջարկություններին՝ վարչապետը նշել է, որ դրանց մեծ մասն արտացոլված է Ազգային ժողովի կողմից հաստատված կառավարության ծրագրում: Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ կառավարությունը պատրաստ է համագործակցել բոլոր ուժերի հետ և ընդունել յուրաքանչյուր ողջամիտ առաջարկություն:

В Армении с 1 июля для более 200 тысяч работников госсектора начнет действовать обязательный соцвзнос 06/20/2014   18:39  |  Лента новостей
“Предпринимаются шаги по сведению к минимуму теневого бизнеса крупных налогоплательщиков. В настоящее время мы взялись за предоставление льгот малым и средним предприятиям, и данный закон обсуждается в Национальном Собрании. Наша цель состоит в том, чтобы все работали в налоговом поле”, - заявил сегодня премьер-министр Овик Абраамян, отвечая на интересующие журналистов вопросы.Об этом сообщает пресс-служба Правительства РА
Одновременно Овик Абраамян проинформировал, что Минфин РА раз в 10 дней будет представлять отчет обществу о том, какие тенденции наблюдаются у налогоплательщиков. "Мы проявим последовательность, и Правительство будет соблюдать свои договоренности. В отношении налогоплательщиков, которые попытаются нарушить договоренности, мы проявим жесткую позицию”, - добавил премьер-министр.
Коснувшись появившейся в последние дни в прессе информации вокруг языческого храма Гарни и Звартноца, Овик Абраамян отметил, что у него состоялся серьезный разговор с министром культуры РА по этому поводу. Премьер потребовал, чтобы были предприняты шаги и ответственные были привлечены к ответственности. “Этот вопрос будет в центре моего внимания. Отныне нужно исключить подобные договоренности и те проблемы, которые вызывают недовольство нашего общества”, - сказал глава Правительства.
Говоря о пенсионных реформах, премьер-министр напомнил, что установленный новым законопроектом обязательную соцвыплату с 1 июля планируется применять для более чем 200 тысяч работников государственного сектора, зарплату которых Правительство скоро повысит. В частности, с этой целью выделено 38 миллиардов драмов. Овик Абраамян одновременно проинформировал, что социальные платежи работников органов местного самоуправления, домов культуры, музыкальных школ, детских садов и других государственных учреждений, которые получают минимальную зарплату, будет осуществлять Правительство – из государственного бюджета. Что касается 12 предложений, представленных Правительству четырьмя невластными парламентскими силами, премьер-министр отметил, что большая часть из них отражена в утвержденной Национальным Собранием программе Правительства. Овик Абраамян заверил, что Правительство готово сотрудничать со всеми силами и принять любое разумное предложение.