Եվրոպայում տնտեսական ճգնաժամից առավել տուժած խմբերից մեկը երիտասարդությունն է 06/04/2014   14:48  |  Միջազգային լրահոս
Եվրոպայում տնտեսական ճգնաժամից առավել տուժած խմբերից մեկը երիտասարդությունն է, քանի որ շատ երկրներում երիտասարդության շրջանում գործազրկությունն առավել տարածված բացասական երևույթներից է:
Այս մասին հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլս Մույժնիեքսը՝ «Մարդու իրավունքների օրագրում» նախօրեին իր նոր հրապարակման նախաբանում:
Ըստ Հանձնակատարի՝ խախտվում են երիտասարդների ոչ միայն սոցիալական և տնտեսական իրավունքները, այլև՝ հասարակության և ավելի լայն իմաստով՝ ընդհանուր առմամբ Եվրոպայում, նրանց մասնակցության իրավունքն ու դերը: Շարունակական գործազրկության պատճառով շատ երիտասարդներ կորցնում են իրենց երկրների ապագայի հանդեպ հավատը, քաղաքական էլիտայի և ընդհանուր առմամբ՝ Եվրոպայի հանդեպ վստահությունը:
Համաձայն Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների՝ 2014թ. մարտին ԵԽ և միաժամանակ Եվրամիության անդամ հանդիսացող 28 երկրներում մինչև 25 տարեկան երիտասարդների շրջանում գործազրկության ցուցանիշը կազմել է 22,8%:
Գործազրկության առավել բարձր մակարդակ արձանագրվել է Հունաստանում՝ 56,8%, Իսպանիայում՝ 53,9%, Խորվաթիայում՝ 49%:

Нилс Муйжниекс: Молодежь является одной из тех групп, которые больше всего пострадали от экономического кризиса в Европе 06/04/2014   17:34  |  Международные новости
Молодежь является одной из тех групп, которые больше всего пострадали от экономического кризиса в Европе, ибо безработица среди молодежи представляет собой одно из наиболее распространенных негативных явлений во многих странах, осуществляющих меры жесткой экономии”,― заявил Комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс, предваряя новую публикацию в своем «Дневнике прав человека»
По мнению Нилс Муйжниекса, подрываются не только социальные и экономические права молодых людей, но также и их право на равное обращение, их право на участие и их место в обществе, а в более широком плане – в Европе в целом. “В связи с хронической безработицей многие молодые люди теряют веру в будущее своих стран, утрачивают доверие к политической элите и в целом к Европе. Подход, основанный на соблюдении прав, должен вытеснить нынешнее игнорирование молодежи при обсуждении кризиса”, - считает он.
Согласно статистическим данным МОТ,  В марте 2014 года уровень безработицы среди молодежи (до 25 лет) составлял 22,8% в 28 государствах-членах Совета Европы, являющихся также странами-членами Европейского Союза.