Նիլս Մույժնիեքս. «Բելառուսի իրավապաշտպաններն աջակցության կարիք ունեն» 02/13/2013   14:37  |  Միջազգային լրահոս
Բելառուսը Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր չէ և նույնիսկ չպետք է դիտարկվի որպես թեկնածու, քանի դեռ ազատ չի արձակել քաղաքական շարժառիթներով բանտարկված բոլոր իրավապաշտպաններին և ընդդիմության ակտիվիստներին, չի վերացրել մահապատիժը և չի իրականացրել ժողովրդավարական լայնածավալ բարեփոխումներ: Այս մասին հայտարարել է ԵԽ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլս Մույժնիեքսը Մարդու իրավունքների օրագրում փետրվարի 12-ի հրապարակման մեջ:
Հանձնակատարն ընդգծել է նաև, որ Բելառուսը ներկայումս Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ենթադատյա սուբյեկտ չի հանդիսանում, մշտադիտարկող մարմինները մեծամասամբ, ինչպես նաև Հանձնակատարի գրասենյակը այդ երկրի վերաբերյալ զեկույցներ չեն պատրաստում: Ըստ նրա, դա, սակայն, չի ազատում ԵԽ-ին և նրա անդամ երկրներին Բելառուսի նկատմամբ ակտիվ հետաքրքրություն ցուցաբերելուց, բելառուսական իրավապաշտպաններին վնասող որևէ գործողությունից ձեռնպահ մնալուց, ինչպես նաև այդ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն աջակցելու ձգտումներից:
Նիլս Մույժնիեքսը նշել է, որ առաջին սկզբունքը, որը պետք է հիշել, դա «մի վնասիր»-ն է: Այլ կերպ ասած` ԵԽ անդամ երկրները չպետք է համագործակցեն Բելառուսի իշխանությունների հետ որևէ հարցում, որը կարող է վտանգել այդ երկրի իրավապաշտպանների անվտանգությանը: «Ցավոք սրտի, ԵԽ անդամ երկրների որոշ կառույցներ ոչ միշտ են պահպանել այս սկզբունքը: Այս առումով տեղին է հիշեցնել, որ հայտնի իրավապաշտպան Ալես Բելյացկու ձերբակալությունը, դատական հետապնդումը, դատավճիռը և բանտարկությունը հնարավոր դարձան նրա բանկային հաշիվների վերաբերյալ Լիտվայի և Լեհաստանի տրամադրած տեղեկատվության շնորհիվ»,-ընդգծում է Հանձնակատարը:
Նա հույս է հայտնել, որ կգա այն օրը, երբ Ալես Բելյացկին և անարդարացի բանտարկված մյուս իրավապաշտպանները կազատվեն, ընդ որում` ոչ միայն բանտից, այլև` միայն իրենց կարծիքն արտահայտելու և ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար կրկին ձերբակալվելու վտանգից: «Ես անհամբերությամբ եմ սպասում այն օրվան, երբ Բելառուսում մարդու իրավունքների վիճակը կբարելավվի այնքան, որ թույլ կտա այդ երկրին անդամակցել ԵԽ-ին: Քանի դեռ այդ օրը չի եկել, բոլորիս վրա ընկած է չվնասելու, սակայն Բելառուսում մարդու իրավունքների պահպանությանը հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցելու պատասխանատվությունը»,-նշել է Նիլս Մույժնիեքսը:

Нилс Муйжниекс: “Белорусские правозащитники нуждаются в поддержке” 02/13/2013   15:51  |  Международные новости
Беларусь не является государством – членом Совета Европы и не должна даже рассматриваться как кандидат, пока она не освободит всех правозащитников и активистов оппозиции, заключенных в тюрьму по политическим мотивам, не отменит смертную казнь и не проведет масштабных демократических реформ, заявил Комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс в опубликованной сегодня новой заметке Дневника прав человека.
Это означает, что Беларусь в настоящее время не является субъектом юрисдикции Европейского суда по правам человека; большинство мониторинговых механизмов, а также мой Офис не готовят доклады в отношении этой страны. Однако это не освобождает Совет Европы и его государства-члены от необходимости проявлять активный интерес к Беларуси, воздерживаться от каких-либо действий, которые могли бы нанести ущерб белорусским правозащитникам, а также стремиться оказывать поддержку правам человека в этой стране.
Первый принцип, который нужно помнить – это “не навреди”. Иными словами, государства – члены Совета Европы не должны сотрудничать с белорусскими властями в каких-либо действиях, которые могут поставить под угрозу физическую целостность и безопасность белорусских правозащитников. К сожалению, некоторые структуры в государствах – членах Совета Европы не всегда соблюдали этот принцип. Следует напомнить, что арест, судебное преследование, приговор и тюремное заключение видного правозащитника Алеся Беляцкого стали возможны благодаря информации, предоставленной Литвой и Польшей о банковских счетах на имя Беляцкого в этих странах.
Я надеюсь, что настанет день, когда Алесь Беляцкий и другие несправедливо заключенные в тюрьму правозащитники и активисты оппозиции будут освобождены, причем не только из тюрьмы, но и от угроз повторного ареста лишь за то, что они выражают свое мнение и мирно выступают в защиту демократию. Я с нетерпением жду того дня, когда положение с правами человека в Беларуси улучшится настолько, что позволит руководству этой страны ввести ее в Совет Европы. А пока этот день не настал, на всех нас лежит ответственность за то, чтобы не навредить, но содействовать соблюдению прав человека в Беларуси любым доступным нам способом.