Գրիգոր Գրիգորյանն այլևս պատգամավոր չէ. թափուր մանդատից հրաժարվողներ առայժմ չկան 06/03/2014   11:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նախօրեին ստացել է Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Գրիգոր Գրիգորյանի («Շերիֆ») պատգամավորական լիազորությունները դադարած համարելու մասին ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ստորագրությամբ արձանագրությունը:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, ՀՀ ներքին զորքերի նախկին հրամանատար, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գ.Գրիգորյանի հրաժարականի դիմումը հրապարակվել է ԱԺ մայիսի 12-ի արտահերթ նիստում:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում է Ազգային ժողովի նախագահը և հնգօրյա ժամկետում ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։
Գ.Գրիգորյանը 2012թ.-ի մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: Սա նշանակում է, որ թափուր մանդատը ԿԸՀ-ն, ԱԺ արձանագրությունը ստանալուց հետո մեկշաբաթյա ժամկետում, կտա ԲՀԿ ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուին:
Ի դեպ, այս պահին ԲՀԿ ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուն «Գեֆեստ» ՍՊԸ տնօրեն, ԲՀԿ անդամ Սայեն Հայրապետյանն է, ով զբաղեցնում է ցուցակի 65-րդ հորիզոնականը: Սակայն ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Գ.Գրիգորյանին, ըստ ամենայնի, կփոխարինի Տիգրան Ներսիսյանը, ով, ըստ 2012-ին ԿԸՀ-ի կողմից գրանցված ԲՀԿ ընտրական ցուցակի, «Հրազդանի հաց» ՍՊԸ գլխավոր հաշվապահն է:
Վերջինս ԲՀԿ ցուցակի 88-րդ հորիզոնականում է: Հաշվի առնելով, որ ցուցակի 73-րդ և 77-րդ հորիզոնականնները համապատասխանաբար զբաղեցնող «Բելաջիո» ռեստորանային համալիրի սեփականատեր Գրիգորի Մարգարյանը և Դավիթ Քոչարյանը պատգամավոր են ընտրվել մեծամասնական ընտրակարգով, կարելի է արձանագրել, որ Գ.Գրիգորյանի պատգամավորական թափուր մանդատը կարող է բաժին հասնել Տ. Ներսիսյանին միայն այն դեպքում, եթե ցուցակում նրան նախորդող 21 թեկնածուներն ինքնաբացարկ հայտնեն:
Ի պատասխան մեր հարցի՝ ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը հայտնեց, որ ԲՀԿ ընտրական ցուցակի թեկնածուներից ինքնաբացարկի որևէ դիմում ԿԸՀ-ն այս պահին չի ստացել:

Депутатские полномочия члена фракции “Процветающей Армении” Григора Григоряна прекращены 06/03/2014   11:36  |  Актуальная тема
Центральная избирательная комиссия накануне получила протокол за подписью спикера парламента Армении Галуста Саакяна о признании депутатских полномочий члена фракции “Процветающей Армении” Григора Григоряна (Шерифа) прекращенными.
Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь главы ЦИК Армении Эрмине Арутюнян.
Как ранее сообщало ИА “Фактинфо”, заявление об отставке бывшего командующего внутренними войсками Армении, депутата от ППА Г. Григоряна(“Шериф”) было обнародовано на состоявшемся 12 мая внеочередном заседании НС Армении.
Отметим, что, согласно Регламенту НС РА, письменное заявление об отказе от мандата депутат лично представляет председателю Национального Собрания, который обнародует его на ближайшем заседании парламента. Если в течение 15 дней после обнародования заявления об отставке депутат не отзывает его, то составляется протокол о прекращении полномочий данного парламентария, подписанный спикером НС, который в пятидневный срок направляется в Центральную избирательную комиссию
Г. Григорян 6 мая 2012г. был избран депутатом по пропорциональной системе от партии “Процветающая Армения”. Это означает, что вакантный мандат ЦИК по получении протокола НС в недельный срок передаст следующему в списке ППА кандидату.
На данный момент этим кандидатом является директор ООО “Гефест”, член ППА Саен Айрапетян, который заниамает в списке 65-е место. Однако секретарь парламентской фракции “Процветающей Армении” ранее заявила, что Г. Григоряна, по всей видимости, сменит Тигран Нерсисян.
Последний занимает 88-ю строчку избирательного списка ППА. С учетом того, что владелец ресторанного комплекса “Беладжио” Григорий Маргарян и Давид Кочарян, занимающие в списке 73 и 77-ю строчки соответственно, были избраны депутатами по мажоритарной системе, можно констатировать, что вакантный мандат Г. Григоряна может достаться Т. Нерсисяну только в том случае, если предшествующий ему в списке 21 кандидат возьмет самоотвод.
Пресс-секретарь главы ЦИК РА сообщила также, что Центризбирком по состоянию на данный момент не получил ни одного заявления от кандидатов от избирательного списка ППА.