Շերիֆին խորհրդարանում կփոխարինի Սայեն Հայրապետյանը 05/06/2014   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կազմում առաջիկայում փոփոխություն տեղի կունենա: Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Գոհար Պողոսյանը, խմբակցության անդամ Գրիգոր Գրիգորյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԱԺ նախագահին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, փետրվարի 5-ին ՀՀ ներքին զորքերի նախկին հրամանատար, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գ.Գրգորյանը («Շերիֆ») դիմումով հրաժարվել էր նաև Ազգային ժողովի Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից՝ մնալով հանձնաժողովի կազմում: Նրա հրաժարականը պայմանավորվել էր առողջական խնդիրներով:
Նշենք, որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ պատգամավորը հրաժարականի մասին իր գրավոր դիմումը անձամբ ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին, որն այն հրապարակում է Ազգային ժողովի առաջիկա նիստում։ Եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում է Ազգային ժողովի նախագահը և հնգօրյա ժամկետում ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։
Գ.Գրիգորյանը 2012թ.-ի մայիսի 6-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից: Սա նշանակում է, որ թափուր մանդատը ԿԸՀ-ն, ԱԺ արձանագրությունը ստանալուց հետո մեկշաբաթյա ժամկետում, կտա ԲՀԿ ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուին:

В составе парламентской фракции “Процветающей Армении” назревают изменения: Григора Григоряна может сменить Саен Айрапетян 05/06/2014   18:32  |  Лента новостей
В составе парламентской фракции партии “Процветающая Армения” в ближайшее время произойдут изменения. Как сообщили ИА “ФактИнфо” начальник Управления по связям с общественностью и СМИ НС РА Гоар Погосян, член фракции Григор Григорян подал заявление об отставке.
Как ранее сообщало ИА “Фактинфо”, 5 февраля бывший командующий внутренними войсками Армении, депутат от ППА Г. Григорян(“Шериф”), согласно его заявлению, отказался также от должности заместителя председателя Постоянной комиссии по обороне, нацбезопасности и внутренним делам НС РА, оставаясь при этом в составе комиссии. Депутат подал в отставку по состоянию здоровья.
Отметим, что, согласно регламенту НС РА, письменное заявление об отказе от мандата депутат лично представляет председателю Национального Собрания, который обнародует его на ближайшем заседании парламента. Если в течение 15 дней после обнародования заявления об отставке депутат не отзывает его, то составляется протокол о прекращении полномочий данного парламентария, подписанный спикером НС, который в пятидневный срок направляется в Центральную избирательную комиссию.
Г. Григорян 6 мая 2012г. был избран депутатом по пропорциональной системе от партии “Процветающая Армения”. Это означает, что вакантный мандат ЦИК по получении протокола НС в недельный срок передаст следующему в списке ППА кандидату.