Թեկնածուներն առաջադրվել չեն շտապում 05/05/2014   12:18  |  Ընտրական իրավունք
Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի մարզերի 55 համայնքներում հունիսի 8-ին անցկացվելիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններին առայժմ առաջադրված թեկնածուներ չկան:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը:
Ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի համաձայն՝ թեկնածուները համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներում կարող են առաջադրվել մայիսի 4-ից մինչև մայիսի 9-ը: Թեկնածուների գրանցումը կկատարվի մայիսի 9-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, 55 համայնքներից 36-ում, այդ թվում Գորիս ու Ջերմուկ քաղաքներում, կանցկացվեն համայնքի ղեկավարի, իսկ 30-ում՝ ավագանու անդամի ընտրություններ:
Ի դեպ, հունիսի 8-ին ՏԻՄ արտահերթ ընտրություններ կանցկացվեն Արագածոտն մարզի Արագած, Գեղարքունիքի մարզի Այգուտ, Լոռու մարզի Յաղդան և Բլագոդարնոյե համայնքներում, որոնց գյուղապետերի լիազորությունները, կառավորության որոշումներով, վաղաժամկետ դադարեցվել են:
Այս համայնքներում գյուղապետերի թեկնածուների առաջադրումը կիրականացվի մայիսի 14-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Արագածի համայնքի ղեկավար Գագիկ Պողոսյանի լիազորությունները դադարեցվել են՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ, իսկ Այգուտի գյուղապետ Հենրիխ Գաբրիելյանինը, Յաղդանի գյուղապետ Վալենտինա Կերխանաջևայինը և Բլագոդարնոյե գյուղական համայնքի ղեկավար Մերուժան Ավետիսյանինը՝ մահվան պատճառով:

Кандидаты не торопятся с выдвижением на выборах в органы местного самоуправления в ряде общин Армении 05/05/2014   13:25  |  Избирательное право
На предстоящих 8 июня в 55 общинах в Арагацотнской, Араратской,Армавирской, Гегаркуникской, Лорийской, Котайкской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской областях очередных выборах в органы местного самоуправления пока никто не выдвинул свою кандидатуру.
Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь председателя ЦИК Армении Эрмине Арутюнян.
Согласно календарному плану основных мероприятий по подготовке и проведению выборов, выдвижение кандидатов пройдет с 4 мая по 9 мая. Соответствующие окружные избирательные комиссии проведут регистрацию кандидатов с 9 по 14 мая.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, в 36 из 55 общин пройдут выборы главы общины, а в 30 – выборы в муниципальный совет.
В 53 из вышеупомянутых 55 общин состоятся выборы главы сельской общины, а в Горисе и Джермук изберут мэра города.
Выборы в ОМС 8 июня состоятся в общинах Арагац Арагацотнской области, Айгут Гегаркуникской области, Ягдан и Благодарное Лорийской области, полномочия глав сельских администраций по решению Правительства были досрочно приостановлены.