Օկլահոմա նահանգում դատապարտյալի մահապատիժն անհաջող է անցել 04/30/2014   10:52  |  Միջազգային լրահոս
Ամերիկայի Օկլահոմա նահանգում դատապարտյալին մահապատժի ենթարկելուգործընթացըդուրս է եկել վերահսկողությունից: Այս մասին հաղորդել է BBC լրատվական գործակալությունը: 38-ամյա Կլեյտոն Լոկետը մահացել է մահաբեր ներարկումն ընդունելուց 20 րոպե հետո:
Տղամարդը մահաբեր նյութի առաջին չափաբաժինն ստացել է տեղական ժամանակով 18:23-ին, սակայն 18:37-ին նա դեռ կյանքի նշաններ է ցույց տվել՝ շարունակելով ցնցվել:
Այն բանից հետո, երբ նա սկսել է գիտակցության գալ, կալանավայրի տնօրենը որոշել է դադարեցնել պատիժը: Ավելի ուշ բանտի ղեկավարությունը հայտարարել է, որ Լոկետն ստացել է նախատեսված բոլոր 3 ներարկումները և մահացել է սրտի կանգից:
Դեռ հայտնի չէ, թե ինչով էր պայմանավորված մահապատժի այդքան երկար իրականացումը: Ենթադրվում է, որ դրա պատճառը կարող էր լինել դատապարտյալի երակների պայթելը:
Մինչդեռ նույն օրը պլանավորված մեկ այլ մեղադրյալի՝ Չարլզ Ուորների մահապատիժը կատարվածի պատճառով հետաձգվել է երկու շաբաթով:
Լոկետը և Ուորները ավելի վաղ դիմել էին նահանգի դատարան՝ մահաբեր նյութի բաղադրությունն իմանալու համար: Այս կապակցությամբ Լոկետի մահապատիժը մեկ շաբաթով հետաձգվել էր: Ավելի ուշ գերագույն դատարանը մերժել էր դատապարտյալներին տալ մահաբեր նյութի բաղադրությունն իմանալու իրավունքը:
Լոկետը դատապարտվել էր մահապատժի՝ 1999 թվականին 19-ամյա աղջկան բռնաբարելու և սպանելու, իսկ Ուորները՝ 1997 թվականին՝ նորածին երեխային բռնաբարելու և սպանելու համար:

В американском штате Оклахома казнь “смертника” вышла из-под контроля 04/30/2014   09:25  |  Международные новости
В Оклахоме приговоренного к смертной казни не могли умертвить больше 20 минут, после чего экзекуцию остановили, а вторая казнь, назначенная на этот же день, была отложена, сообщает в среду, 30 апреля, «Би-Би-Си».
Согласно информации, осужденного должны были лишить жизни посредством смертельной инъекции при помощи нового препарата. До сих пор это вещество ни на ком не испытывалось, а его состав остается засекреченным.
Мужчина получил первую дозу не испытывавшегося ранее смертельного препарата в 18:23 по местному времени, однако в 18:37 он все еще подавал признаки жизни, продолжая конвульсивно дергаться. После того как он начал приходить в сознание, директор тюрьмы распорядился приостановить казнь. Через 40 минут после начала процедуры Локетт все равно скончался, по-видимому, от обширного инфаркта.
Пока неизвестно, чем было вызвано столь долгое приведение приговора в исполнение. Предполагается, что виной мог стать разрыв вены осужденного, через которую в кровь поступал смертельный раствор.
Запланированная на этот же день казнь другого смертника, 46-летнего Чарльза Уорнера, была из-за этого инцидента отложена на две недели.
Локетт и Уорнер ранее подали в суд на власти штата, требуя раскрыть состав смертельной инъекции. Казнь Локетта в этой связи была перенесена на неделю. Позже верховный суд штата отказался признавать за осужденными право знать состав смертельной инъекции.
Локетт был приговорен к смертной казни за групповое изнасилование и убийство 19-летней девушки в 1999 году. Как было установлено судом, он выстрелил несколько раз в 19-летнюю Стефани Ньиман, после чего заживо зарыл ее в землю, где она и скончалась.
Уорнер был осужден за изнасилование и убийство 11-месячной Алрианны Уоллер, дочки его подруги, в 1997 году.