Արտեմ Ասատրյան. Կառավարության օրինագիծը միանշանակ համապատասխանում է ՍԴ որոշման տրամաբանությանը 04/30/2014   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրինագիծը միանշանակ համապատասխանում է Սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշման տրամաբանությանը, քանի որ հստակ ամրագրված պարտադիր կուտակային վճարը չկատարելու համար պատասխանատվության նորմը առաջարկվում է դուրս բերել օրենքի նախագծից:
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հիշյալ օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալակն հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Ի պատասխան պատգամավորների հարցերի, նախարարը, ինչպես և նախօրեին`օրինագիծը ներկայացնելու ժամանակ, պնդեց, թե կառավարության նախագիծն այն առաջին քայլն է պարտադիր կուտակային բաղադրիչի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի՝ ապրիլի 2-ի որոշմամբ արձանագրված խնդիրներին ամբողջական լուծում տալու ճանապարհին:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, նախագծով առաջարկվում է մինչև 2014թ. սեպտեմբերի 30-ը՝ ՍԴ որոշման ամբողջական կատարումն ապահովող իրավական ակտերի ընդունումը, կասեցնել օրենքի 76-րդ՝ պարտադիր կուտակային վճարները չկատարելու կամ ուշացումով  կատարելու համար պատասխանատվություն սահմանող հոդվածի գործողությունը: Բացի այդ, անձն ազատվում է այս փոփոխությունն ուժի մեջ մտնելուն նախորդող ժամանակահատվածի համար պարտադիր կուտակային վճարը չկատարելու կամ ուշացումով կատարելու համար օրենքով նախատեսված պատասխանատվությունից:
19:26 29/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Արծվիկ Մինասյան. Մեր պայքարն առնվազն այս փուլում չի ավարտվել
12:08 23/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀովիկ Աբրահամյան. Դե՛մ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումներն այս ձևով կյանքի կոչվեն

Артем Асатрян: Законопроект Правительства Армении соответствует логике решения КС по вопросу о накопительных пенсиях 04/30/2014   15:12  |  Лента новостей
Инициированный Правительством законопроект о внесении дополнений в Закон РА “О накопительных пенсиях” однозначно соответствует логике решения Конституционного суда от 2 апреля, поскольку предлагает изъять из закона норму, предусматривающую ответственность за невыполнение обязательных накопительных взносов.
Об этом в ходе обсуждении вышеупомянутого законопроекта заявил министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян.
Министр, отвечая на вопросы журналистов, как и во время представления законопроекта, отметил, что это первый шаг на пути решения отмеченных в решении Конституционного суда от 2 апреля проблем, касающихся обязательного компонента накопительной пенсионной системы.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо, по проекту предлагается до 30 сентября 2014г., то есть принятия правовых актов, обеспечивающих полноценное исполнение решения КС, приостановить действие статьи 76, устанавливающей ответственность за невыполнение или выполнение с опозданием обязательных взносов. Кроме того лицо освобождается от предусмотренной по закону ответственности за невыполнение или выполнение с опозданием обязательных взносов за период, предшествовавший вступлению поправки в силу.