Ամբաստանյալի հիվանդությունները կյանքին վտանգ սպառնացող են. ՔԿՀ-ն ընդամենն արձանագրում է 04/30/2014   16:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ոստիկանության համակարգում «ֆինանսական բուրգ»-ի գործով այսօրվա դատական նիստում դատարանը հրապարակեց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ստացված գրությունը, ըստ որի՝ ամբաստանյալ Արթուր Անդրեասյանը գտնվում է «բժիշկների դինամիկ հսկողության տակ» և համապատասխան բուժում է ստանում: ՔԿՀ պետը, միաժամանակ, որպես ի գիտություն, դատարանին տեղեկացնում է, որ ամբաստանյալի հիվանդությունները կյանքին վտանգ սպառնացող են:
Դատարանի պատասխան գրությանն ի պատասխան ՔԿՀ պետը տեղեկացրել էր, որ, մասնավորապես, «հետինուղեղային զարկերակի անեվրիզման» հայտնաբերվել է դեռևս 2008թ., իսկ 2013թ. դեկտեմբերին ամբաստանյալի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, և նա տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Համապատասխան բուժում նա ստացել է նաև «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ ղեկավարի բնորոշմամբ՝ ներկայումս Ա.Անդրեասյանի առողջական վիճակը կայուն է, սրվելու պարագայում կտեղափոխվի համապատասխան բուժհիմնարկ:
Պաշտպանական կողմն այսօր դատարանին ներկայացրեց  երկրի գլխավոր նյարդավիրաբույժ Ֆանարջյանի եզրակացությունը՝ կատարված բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրության հիման վրա, որ ամբաստանյալի հիվանդությունները ծանր հիվանդություններ են, որոնք կարող են հանգեցնել հոգեկան խանգարման կամ մահվան: Ուստի՝ հիմնվելով մասնագիտական այս կարծիքի վրա՝ պաշտպանական կողմը միջնորդեց վերացնել կալանավորումը կամ փոխել այդ խափանման միջոցը չհեռանալու ստորագրության:
Մեղադրող Արթուր Երիցյանը նշեց, որ պաշտպանական կողմը կրկնեց նախկինում արած իր միջնորդությունը, որևէ նոր փաստարկ չբերեց, մասնավորապես, որևէ պատշաճ փաստաթուղթ չներկայացրեց, որ ամբաստանյալը չի կարող գտնվել կալանքի տակ: Պրոֆեսոր Ֆանարջյանի եզրակացությունն էլ, ըստ մեղադրող կողմի, պատշաճ փաստաթուղթ չէ, իսկ եզրակացության շուրջ պրոֆեսորին դատարան հրավիրելու ու հարցաքննելու՝ պաշտպանական կողմի միջնորդությունը չի բխում օրենքից, քանի որ   պրոֆեսորը գործի շրջանակներում չի ճանաչվել որպես մասնագետ կամ փորձագետ:
Ուստի՝ դատարանը պաշտպանական կողմի միջնորդությունը թողեց առանց քննության:
Պաշտպան Սարգսյանը միջնորդեց դատարանին՝ իրեն 3 կամ 5 աշխատանքային օր ժամանակ տրամադրել, որպեսզի ինքը կարողանա ներկայացնել միջնորդություն դատաբժշկական փորձաքննության մասին՝ նոր հիմքով:

Руководство УИУ “Нубарашен” констатирует наличие у фигуранта дела “о финансовой пирамиде” угрожающих жизни заболеваний 04/30/2014   18:05  |  Актуальная тема
Суд на сегодняшнем заседании по делу “о финансовой пирамиде” в системе Полиции Армении обнародовал письмо, полученное из уголовно-исполнительного учреждения Нубарашен“, согласно которому подсудимый Артур Андреасян находится под “динамичным контролем врачей” и получает соответствующее лечение. Начальник УИУ при этом просит суд принять к сведению, что выявленные у подсудимого заболевания представляют угрозу его жизни.
В ответ на ответное письмо суда начальник УИУ известил, что “артериальная аневризма заднего отдела головного мозга” была выявлена еще в2008г., а в декабре 2013г. его состояние резко ухудшилось, и он был переведен в медцентр “Эребуни”. Соответствующее лечение подсудимый прошел и в УИУ “Больница для осужденных”
Как отметил начальник УИУ “Нубарашен”, состояние здоровья А. Андреасяна стабильное. В случае обострения заболевания его переведут в соответствующее медучреждение.
Защита сегодня представила суду сделанное на основании исследования медицинской документации заключение главного нейрохирурга страны Фанарджяна. Согласно заключению, диагностированные у подсудимого заболевания относятся к тяжелым и могут привести к психическим заболеваниям или смерти. Основываясь на профессиональном суждении, защита ходатайствовала об отмене меры пресечения в виде заключения под стражу или замене ее на подписку о невыезде. Гособвинитель Артур Ерицян отметил, что защита повторила ранее озвученное им ходатайство, не привела новых доводов, в частности, не представила ни одного соответствующего документа, подтверждающего, что подсудимый не может находиться под стражей. Заключение профессора Фанарджяна, по словам стороны обвинения, не является надлежащим документом, а ходатайство защиты о приглашении профессора в суд на допрос не исходит из закона, поскольку профессор в рамках дела не был признан в качестве специалиста или эксперта.
Посему суд оставил ходатайство защиты без рассмотрения.
Адвокат Саркисян ходатайствовал перед судом предоставить ему 3 или 5 рабочих дней на то, чтобы он смог представить ходатайство на основании судебно-медицинской экспертизы.