Քառյակը կնախաձեռնի արտահերթ նիստ 04/16/2014   15:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ ոչ իշխանական 4 խմբակցությունները պայմանավորվել են, որ քառյակը շարունակելու է գործել՝ ի հեճուկս չարագուշակների։ Եւ գործելու է արդյունավետ։ Քիչ առաջ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ ամփոփելով այսօրվա հանդիպման արդյունքները։
Նա նշեց նաեւ, որ քննարկվել են նոր ստեղծված իրավիճակի՝ նոր վարչապետի նշանակումից հետո, կառավարության ձեւավորման հետագա փուլերին վերաբերող հարցեր։ Ըստ նրա՝ հանդիպմանը մասնակցող 4 խմբակցությունների ներկայացուցիչները քննարկոււմների ժամանակ եղել են հնարավորինս բաց եւ անկեղծ, խոսել են բոլոր հնարավոր զարգացումների մասին։ Ա.Ռուստամյանի խոսքերով՝ ձգտել են միասնական դիրքորոշում ձեւավորել, բայց այս պահին դեռեւս կան տարբերություններ։ Հաջորդ նիստը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ, որի ժամանակ կփորձեն հստակեցումներ մտցնել, իսկ մինչե այդ, ինչպես նշեց «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավարը, կուսակցությունները ներքին քննարկումներ կկազմակերրպեն՝ «ներքին հնարավոր բյուրեղացում ապահովելու նպատակով»։
Ի դեպ, նշենք, որ այս շաբաթվա վերջում՝ ապրիլի 18-ին նախատեսված է, որ կսկսվեն ՀՅԴ Գերագույն Ժողովի աշխատանքները եւ այդ առումով Դաշնակությանը լիովին բավարարում է 4 խմբակցությունների քննարկումները հաջորդ շաբաթ շարունակելու որոշումը։  Ի դեպ, Ա.Ռուստամյանը նշեց, որ քառյակը որոշել է պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված ՍԴ որոշման տարբեր մեկնաբանությունները հստակեցնելու նպատակով հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ գործող օրենքում փոփոխություններ կատարելու համար։ Ըստ նրաէ՝ հնարավոր է, որ առաջիկա լիագումար նիստերում քառյակը պատգամավորների 1/3-րդի նախաձեռնությամբ հրավիրի արտահերթ նիստ։ Դաշնակցական գործիչը կարծում է, որ ՍԴ-ի ավելի վաղ ընդունած որոշումից ելնելով՝ մեծամասնաթյունը կմասնակցի նիստին։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ այսօր ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության սենյակում տեղի է ունեցել ոչ իշխանական 4 խմբակցությունների հերթական դռնփակ քննարկումը։
«ՀՅԴ»-ից հանդիպմանը մասնակցել են խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, քարտուղար Աղվան Վարդանյանը եւ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, «Բարգավաճ Հայաստանից»՝ խմբակցության քարտուղար Նաիրիա Զոհրաբյանը եւ խմբակցության անդամներ Վարդան Օսկանյանն ու Ստեփան Մարգարյանը, «ՀԱԿ»-ից՝ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը եւ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը, «Ժառանգությունից»՝ խմբակցության քարտուղար Թեւան Պողոսյանը եւ կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը։ Խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը հանրապետությունից բացակայում է։

“Четверка” непровластных фракций парламента Армении продолжит сотрудничество в пику “зловещим прорицателям” 04/16/2014   16:17  |  Актуальная тема
В Армении непровластные фракции  парламента Армении договорились,что формат "четверки" продолжит действовать назло “зловещим прорицателям”. Об этом сегодня журналистам сказал руководитель фракции АРФД Национального Собрания РА Армен Рустамян, подводя итоги сегодняшней встречи представителей данных политических сил; АРФ “Дашнакцутюн” (АРФД), “Армянский национальный конгресс” (АНК), “Процветающей Армении’ (ППА) и “Наследие”.
Он также отметил, что они обсудили создавшуюся после назначения нового премьер-министра ситуацию, вопросы, касающиеся дальнейших этапов формирования правительства. По его мнению, представители четырех парламентских фракций, участвовавших во встрече, вели себя честно и открыто, обсудили все возможные развития. По словам Рустамяна, они стремились сформировать по возможности единую позицию. Следующее заседание состоится в следующую пятницу, На заседании будут внесены уточнения, а до этого, как отметил руководитель парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” проведут внутрипартийные обсуждения.
Отметим, что на 18 апреля намечено заседание Верховного собрания АРФ “Дашнакцутюн”. А. Рустамян отметил, то “четверка” решила выступить с новой инициативой касательно внесения изменений в действующий Закон РА “О накопительных пенсиях” для внесения ясности в различного рода трактовки решения КС, связанного с обязательным компонентом накопительной пенсионной системы. По его словам, вполне возможно, что на предстоящих пленарных заседаниях по инициативе 1/3 депутатов “четверка” созовет внеочередное заседание. Рустамян считает, что большинство примет участие в заседании, исходя из вынесенного ранее решения КС.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо” в кабинете фракции НС РА АРФ “Дашнакцутюн” состоялась очередная закрытая встреча “непровластной четверки”.
Во встрече от АРФД участвуют руководитель парламентской фракции Армен Рустамян, секретарь –Агван Варданян и член фракции – Арцвик Минасян. “Процветающую Армению” представляют Наира Зограбян и члены фракции Вардан Осканян и Степан Маркарян. От АНК на встрече присутствуют руководитель и секретарь фракции Левон Зурабян и Арам Манукян, а от “Наследия” – секретарь фракции Теван Погосян и вице-председатель партии Армен Мартиросян. Руководителя парламентской фракции Рубика Акопяна в данный момент нет в городе.