5 ամիս կալանքի տակ է գտնվում բացարձակապես անմեղ մարդ՝ ահազանգում են պաշտպանները 04/09/2014   03:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013թ.  նոյեմբերի  22-ից անօրինական կալանքի տակ է գտնվում ակնհայտորեն անմեղ մարդ՝  առանձնապես ծանր հանցագործության մեղադրանքով: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  շուրջ 12 տարի առաջ «Սիգարոն» ՍՊԸ-ի մասնաշենքի մոտ  Արտավազդ Խանդանյանի և Պապին Վարդանյանի  սպանությանն օժանդակելու մեջ մեղադրվող Վաչիկ Ղարիբյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը:
Պաշտպանը նշեց, որ  դեռևս հունվարի 17-ին, երբ առաջին անգամ երկարացվում էր Վ.Ղարիբյանի նկատմամբ ընտրված   խափանման միջոց կալանավորումը,  վարույթ իրականացնող մարմինը  պաշտպանական կողմին  վստահեցնում էր, որ սա վերջին երկարացումն է, որովհետև, ըստ պաշտպանի,   «ակնհայտ էր, որ որևէ ապացույց չկար և  Վ.Ղարիբյանի նկատմամբ այլևս չպետք է երկարացվեր խափանման միջոց կալանքը»: Սակայն  2014թ.  մարտի  14-ին  նախաքննական մարմինը  կրկին դիմել է դատարան՝  խափանման միջոց կալանքը երկարացնելու միջնորդությամբ՝ հիմքում չունենալով որևէ նոր հիմնավորում: Վարույթ իրականացնող մարմինն ընդամենը մեկ փաստարկ  է բերել առ այն, թե իբրև սպասում են  տեսաձայնագրային  փորձաքննության եզրակացությանը: Ըստ պաշտպանի, սակայն,  ինչպես պարզվել է հետագայում, այդ օրվա դրությամբ եզրակացությունն  արդեն ստացված էր:  Եզրակացությամբ հնարավոր չի եղել վերծանել Վաչիկ Ղարիբյանի հեռախոսային խոսակցությունները, այսինքն՝ ըստ պաշտպանի, ևս մեկ անգամ ապացուցվեց, որ դա  ապացույց չէ, ուստի և երբևիցե չի  կարող դրվել մեղադրանքի հիմքում:
Այսօր վերաքննիչ դատարանը կքննի Վաչիկ  Ղարիբյանի կալանավորման ժամկետը երկրորդ անգամ երկարացնելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ մեղադրյալի պաշտպաններ Ինեսսա Պետրոսյանի ու Ամալյա Ավագյանի բողոքը՝  դրա  հիման վրա արդեն մեկ նիստ կայացել է,  իսկ այսօրվա դատական նիստում բողոքի վերաբերյալ իր պատասխանը պետք է ներկայացնի գործով  դատավարական ղեկավարում իրականացնող մեղադրողը:
Պաշտպանները նաև մարտի 28-ին միջնորդություն են ներկայացրել՝ անհիմն մեղադրանքով անմեղ մարդու նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կարճելու մասին,  դեռևս այդ մասին որևէ պատասխան չի ստացվել:
«Ցանկանում ենք ՀՀ  գլխավոր դատախազի ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա,  որ  արդեն 5 ամիս կալանքի տակ է գտնվում մեղսագրվող հանցագործության հետ որևէ  առնչություն չունեցող անձ և այդ մասին հստակ գիտե նախաքննական մարմինը, սակայն նրան շարունակում են պահել կալանքի տակ այդ առանձնապես ծանր մեղադրանքով: Առանձնապես ծանր մեղադրանքի հոդվածը  տեսնելուց հետո դատարաններին այլևս ոչինչ չի հետաքրքրում»,-  ասաց Ի.Պետրոսյանը:

Адвокаты В. Гарибяна, обвиняемого в пособничестве убийству 12-летней давности, бьют в набат: абсолютно невиновный человек находится под стражей уже 5 месяцев 04/09/2014   11:26  |  Актуальная тема
С 22 ноября 2013г. под стражей незаконно содержится явно невиновный человек по обвинению в особо тяжком преступлении. В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметила Инесса Петросян - адвокат Вачика Гарибяна, обвиняемого в пособничестве убийству Артавазда Ханданяна и Папина Варданяна, совершенному возле здания ООО “Сигарон” почти 12 лет назад.
Адвокат отметила, что еще 17 января, когда впервые продлили В. Гарибяну меру пресечения в виде заключения под стражу, орган, осуществлявший производство, уверял сторону защиты, что срок продлевают в последний раз, поскольку, по словам адвоката, “было очевидно, что не было ни одного доказательства и что В. Гарибяну не должны были продлевать срок содержания под стражей”. Однако 14 марта 2014г. орган предварительного следствия вновь обратился в суд с ходатайством о продлении меры пресечения в виде заключения под стражу, которое не имело под собой какого-либо основания. Орган, осуществляющий производство, привел только один единственный довод, согласно которому они якобы ждут заключения экспертизы видеозаписи. По словам адвоката, впоследствии выяснилось, однако, что по состоянию на этот день заключение уже было получено. Согласно заключению, не удалось расшифровать телефонные разговоры Вачика Гарибяна, то есть, по утверждению адвоката, в очередной раз подтвердился тот факт, что это не может служить доказательством, посему оно не может быть положено в основу обвинения.
Апелляционный суд сегодня рассмотрит жалобу адвокатов Инессы Петросян и Амалии Авагян на решение суда первой инстанции о продлении Вачику Гарибяну срока содержания под стражей.
Защита 28 марта также представила ходатайство о прекращении уголовного дела, возбужденного "по безосновательному обвинению в отношении невиновного человека". Ответа по данному обращению пока еще не поступало.
“Мы хотим обратить внимание генпрокурора на тот факт, что лицо, никоим образом не причастное к инкриминируемому ему преступлению, уже 5 месяцев находится под стражей, о чем хорошо осведомлен орган предварительного следствия, однако его продолжают держать в неволе по обвинению в совершении особо тяжкого преступления”, -сказала И. Петросян.