Նաիրա Զոհրաբյան. ՍԴ որոշումից հետո կառավարությունը պետք է ներկայացնի հրաժարական, եթե այս երկրում անիշխանություն չէ 04/02/2014   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի այսօրվա որոշումից հետո կառավարությունը ողջ կազմով պետք է հրաժարական ներկայացնի: Ինչ վերաբերում է ՍԴ որոշման ենթատեքստին, այն է՝ հակասահմանադրական ճանաչված դրույթների կիրարկումն անմիջապես չկասեցնելուն, այլ՝ մինչև սեպտեմբեր թողնելուն, ապա այն դեռևս վերլուծելու խնդիր է:
Այս կարծիքը՝ ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի, հայտնեց Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը, ով «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականության հարցով ՍԴ դիմած ոչ իշխանական չորս խմբակցությունների 36 ներկայացուցիչներից մեկն է:
«Այն, որ Սահմանադրական դատարանն այսօր հակասահմանադրական է ճանաչել պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի դրույթները և այն, որ դրանով փաստվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հարյուր հազարավոր քաղաքացիների պարտադրել է հակասահմանադրական գործարք՝ նրանցից, ըստ էության, գողանալով իրենց օրինական գումարները, սա հստակ արձանագրում է առ այն, որ կառավարությունը հենց այսօր պետք է ներկայացնի հրաժարական, եթե այս երկրում անիշխանություն չէ»,- ընդգծեց Ն.Զոհրաբյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ իսկ թե ինչո՞ւ ՍԴ-ն, հակասահմանադրական ճանաչելով օրենքը, դրա կիրարկումը չի կասեցրել և, ըստ էության, թողել է մինչև սեպտեմբեր, որն ինչ-որ անհասկանալի ժամկետ է, այստեղ արդեն մեկնաբանության խնդիր ունի ՍԴ-ն:
«Դա կառավարության հակասահմանադրական գործունեության հետ որևէ կապ չունի»,- հայտնեց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:

Н. Зограбян: После решения КС Армении Правительство должно подать в отставку, если в этой стране не царит безвластье 04/02/2014   17:59  |  Лента новостей
После сегодняшнего решения Конституционного суда Правительство должно заявить об уходе в отставку в полном составе. Что касается подтекста решения КС, а именно, что применение признанных антиконституционными положений непосредственно не прекращено и отложено до сентября, то сей факт еще нуждается в анализе.
Такое мнение выразила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” секретарь парламентской фракции “Процветающей Армении” Наира Зограбян, которая являлась одним из 36 представителей четырех непровластных фракций, обратившихся в КС с иском по вопросу конституционности положений закона “О накопительных пенсиях”, связанных с обязательным компонентом накопительной пенсионной системы.
“Тот факт, что Конституционный суд сегодня признал антиконституционным положения, закона “О накопительных пенсиях”, связанные с обязательным компонентом накопительной пенсионной системы, и тот факт, что этим констатировано, что Правительство Армении навязало свыше 100 тыс. гражданам антиконституционную сделку, своровав у них законные суммы, ясно указывает на то, что Правительство прямо сегодня должно подать заявление об отставке, если, конечно, в этой стране не царит безвластие”, - подчеркнула Н. Зограбян.
Что же касается того, почему КС, признав закон антиконституционным, не приостановил его применение, а по сути, отложил до сентября, что само по себе является каким-то непонятным сроком, то, по мнению парламентария, здесь вопрос нуждается в трактовке со стороны КС.
“Это не имеет никакого отношения к антиконституционной деятельности Правительства”, - заявила секретарь фракции ППА Наира Зограбян.