ՄԻՊ-ը` մշակույթի նախարարի և Նունե Եսայանի մասին 03/31/2014   18:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ մշակույթի նախարարությունը բարեխղճորեն չի ապահովել պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանությունը, ինչի հետևանքով, օրինակ, Երևանի Փակ շուկան կորցրեց իր կերպարային ամբողջականությունը»,- ասված է մշակույթի նախարարության գործունեության ոլորտին վերաբերող Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան՝ 2013թ. զեկույցում:
ՄԻՊ-ն արձանագրում է նաև, որ շուկայում շինարարությունն իրականացվել է կառույցի սեփականատեր «Թիվ 1 շուկա» ՍՊԸ-ի կողմից, որը կատարել է նշված վերանորոգման աշխատանքներն առանց համապատասխան թույլտվության և անհրաժեշտ փաստաթղթերի:
Զեկույցի համաձայն՝ մտահոգիչ է նաև նախարարության դիրքորոշումն առ այն, որ Կենտրոնական ծածկած շուկան, չնայած վերոգրյալ ապօրինի շինարարական աշխատանքների, պահպանել է պատմամշակութային հուշարձանի կարգավիճակը:
ՄԻՊ-ի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է ձեռնամուխ լինել նաև տվյալ հուշարձանների նկատմամբ վերահսկողական գործառույթների իրականացմանն ու պատասխանատվության միջոցների կիրառմանը, ինչը նախարարության կողմից դեռևս չի իրականացվում:
ՄԻՊ-ն արձանագրում  է, որ տարիներ շարունակ չեն վերանորոգվել և տեխնիկապես չեն վերազինվել մի շարք պետական թատրոններ, որոշ թատրոններ չունեն նույնիսկ առանձին տարածքներ, մի շարք մշակութային շենքեր էլ շարունակում են մնալ անմատչելի՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
Փոխարենը, անտեսելով մի շարք հրատապ մշակութային խնդիրներ, մշակույթի նախարարությունն առանձին միջոցառումների համար տրամադրել է չափազանց մեծ ֆինանսական միջոցներ:
ՄԻՊ զեկույցում բերված է Անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձին նվիրված Նունե Եսայանի տոնական համերգի համար բյուջեից 54 մլն 691 հազար 400 դրամ տարամադրելու օրինակը:
Զեկույցում մտահոգություն է հայտնվում նաև մշակութային դահլիճների՝ անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներով ապահովված չլինելու վերաբերյալ, ինչը խոչընդոտում է արվեստագետների կենդանի համերգային կատարումներին:
Սոցիալապես անապահով մարդկանց համար նախատեսված չեն զեղչեր և այլ արտոնություններ, ինչի արդյունքում՝ այդ մարդիկ զրկվել են մշակութային կյանքին մասնակցելու հնարավորությունից:
18:04 31/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ի զեկույցը առողջապահության, Հայրիկյանի բուժման ու Քաջարանի աղտոտվածության մասին
17:06 31/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԲՈՒՀ-երի քաղաքականացվածությունն ու դպրոցներում դրամահավաքությունը՝ ՄԻՊ-ի տարեկան զեկույցում
09:52 12/04/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷ.Մարուքյան. ՄԻՊ-ն ի սկզբանե սահմանափակել է իր հնարավորությունները
15:03 02/04/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ. Ընտրություններն ավելի ազատ էին, բայց շատերը չեն հավատում դրանց արդարությանը
13:05 29/03/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿարեն Անդրեասյան. «Ժողովրդի ամենամեծ խնդիրներն են՝ «հաց և արդարություն»
11:10 28/03/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ. Հանվել է տրանսպորտային միջոցներին ներկայացվող տարիքային սահմանափակումը
12:04 27/03/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածքային կառավարման նախարարությունում արձանագրված զարգացումներն ու թերացումներն ըստ Օմբուդսմենի

Ереванский Крытый рынок, концерт Нуне Есаян, отсутствие льгот для неимущих нашли отражение в докладе омбудсмена Армении о деятельности Минкульта 03/31/2014   19:14  |  Лента новостей
Министерство культуры Армении не выполняло добросовестно задачу по обеспечению сохранности памятников истории и культуры, вследствие чего, например, ереванский Крытый рынок утратил целостность своего облика”, - говорится в докладе омбудсмена за Армении, 2013г. касающемся деятельности Минкульта РА.
Защитник прав человека РА констатирует, что строительство на рынке осуществлялось владельцем сооружения - ООО “Рынок №1”, который провел работы по ремонту без соответствующего разрешения и необходимых документов.
В докладе отмечается, что вызывает беспокойство и позиция Министерства, согласно которой Центральный Крытый рынок, несмотря на приписываемые незаконные строительные работы, сохранил статус историко-культурного памятника.
По мнению омбудсмена, следует приступить к выполнению функций по контролю за данным памятником истории и применению мер ответственности, что, однако, пока не осуществляется со стороны ведомства.
Омбудсмен констатирует, что на протяжении многих лет не проводились работы по ремонту и техническому оснащению ряда государственных театров; некоторые театры не имеют даже отдельных территорий, ряд зданий культурных учреждений по-прежнему не доступны для лиц с инвалидностью. Вместо этого, Министерство культуры, игнорируя ряд нуждающихся в срочном разрешении проблем, предоставило чрезвычайно крупные суммы на проведение отдельных мероприятий.
В докладе омбудсмена приводятся пример с выдачей из госбюджета 54 лмн. 691 тыс. 400 драмов на праздничный концерт Нуне Есаяна по случаю 22-ой годовщины провозглашения независимости Армении.
В докладе также выражена озабоченность неоснащенностью культурных залов необходимым техническим оборудованием, что препятствует проведению концертов в живом исполнении.
Для социально необеспеченных слоев не предусмотрены скидки и иные льготы, в результате чего эти люди лишились возможности участвовать в культурной жизни.
12:24 26/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении обеспокоен проблемой самовольного застраивания Еревана
11:18 25/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении указал на плюсы и минусы в работе Министерства градостроительства
12:33 22/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении взволнован социально-экономическим положением молодых семей, проживающих в областях республики
11:52 19/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении положительно отозвался о деятельности Госкомитета кадастра недвижимости
12:32 16/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении: “КРОУ не предприняла меры по обеспечению бесперебойного водоснабжения населения”
12:11 14/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении оценил положительно плановые проверки на рынке хлебобулочных изделий
12:32 13/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии дел в Минэкомики РА
13:04 04/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав челвоека в Минобороны РА