ՄԻՊ. Ընտրություններն ավելի ազատ էին, բայց շատերը չեն հավատում դրանց արդարությանը 04/02/2013   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ-ի գրասենյակը հրապարակել է Կարեն Անդրեասյանի 2013թ.-ի ՀՀ նախագահի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցի սեղմագիրը:
Ընտրությունների արդարությանը շատերը չեն հավատում, որովհետև՝
• Տասնամյակներ շարունակ նույնիսկ ամենաբիրտ և ակնհայտ ընտրախախտումների պարագայում գրեթե բոլոր պետական ինստիտուտները (Ոստիկանություն, Դատախազություն, ԿԸՀ, Սահմանադրական դատարան) պատշաճ չեն արձագանքել դրանց, ինչը պահպանել և խորացրել է հանրության վստահության ցածր մակարդակը ընտրական գործընթացների նկատմամբ:
• Ընտրությունների ընթացքում ստացվել են ընտրակաշառքի բաժանման 100 ահազանգ, սակայն Ոստիկանությունը քննության արդյունքում չի բացահայտել ընտրակաշառքի գեթ մեկ դեպք, մինչդեռ կրկնակի քվեարկության 20 ահազանգերի պարագայում 4-ը բացահայտվել են:
•  Ընտրությունների ընթացքում գրանցվել են վարչական ռեսուրսի չարաշահման մի շարք դեպքեր, որոնց կապակցությամբ որևէ անձի նկատմամբ մեղադրանք չի առաջադրվել:
• Ստացված 293 ահազանգերի դեպքերից 273-ով իրավապահ մարմինների կողմից կայացվել են որոշումներ քրեական գործերի հարուցումը մերժելու մասին, այնինչ չեն իրականացվել քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված անհրաժեշտ բոլոր քննչական գործողությունները:
• Առանձին դեպքերում իրավապահ մարմինները ընտրակաշառքների և այլ ընտրահանցանքների վերաբերյալ ահազանգերը քննելիս բացատրությունները հիմնականում վերցրել են համայնքապետից կամ իշխանական կուսակցության ներկայացուցչից: Հետևաբար, ըստ ներկայացված տեղեկատվության, ոչ բոլոր դեպքերում է կատարվել բազմակողմանի քննություն, այսինքն` անհրաժեշտ և բավարար հիմնավորումներով գործերը ավարտելու համար չեն ներգրավվել գործի ելքով չշահագրգռված բոլոր պատշաճ անձինք:
• Անձնագրերի դրոշմակնքման օրենսդրական պահանջը, որպես կրկնակի քվեարկության բացառման երկաստիճան համակարգի մաս չի ծառայել իր նպատակին, քանի որ օգտագործված թանաքը հեշտորեն հնարավոր էր հեռացնել անձնագրերից:
• Ընդդիմադիր ուժերի և որոշ միջազգային կազմակերպությունների կողմից բացասականորեն ընդգծվել է և կասկածների տեղիք է տվել այն հանգամանքը, որ գործող Նախագահին կողմ քվեարկած ձայներն էականորեն մեծ թիվ են կազմել այն տեղամասերում, որտեղ միջինից բարձր է եղել ընտրողների մասնակցությունը:
Ընտրություններն ավելի ազատ էին, որովհետև՝
• Թեկնածուների գրանցման ընթացքում օրենքի որևէ խախտում չի արձանագրվել:
• Թեկնածուների քարոզչության, խաղաղ հավաքների և հրապարակային միջոցառումների ընթացքում չեն գրանցվել էական խոչընդոտման դեպքեր:
• Պատշաճ կարգով պահպանվել են ՀՀ Նախագահի թեկնածուների քարոզչության լուսաբանման և խոսքի ազատության ապահովման օրենսդրական պահանջները և հավասար հնարավորություններ են ընձեռվել բոլոր թեկնածուների համար:
• Շուրջ 3500-ով նվազել են ընտրողների ցուցակներում առկա անճշտությունները, իսկ ՀՀ Ոստիկանությունն էականորեն բարելավել է ընտրողների ցուցակներում անճշտությունների վերացմանն ուղղված վարչարարությունը:
• Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ուղղված դիմում-բողոքների ուսումնասիրման ընթացքում խնդիրների լուծման ժամանակ էականորեն նվազել է իրավական ձևապաշտությունը (ֆորմալիզմը):
• ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ու ՀՀ Նախագահի թեկնածուների կողմից առաջադրված է եղել թվով 20690 վստահված անձ և հանձնաժողովի անդամներ: Մասնավորապես, «Ժառանգություն» կուսակցությունը 1988 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներից 1884-ում (95 տոկոս) ունեցել է առաջադրած անդամներ: Ընդդիմության ներկայացուցիչները ներկայացրել են միայն 12 վերահաշվարկի դիմում և միայն 70 քվեարկության արդյունքներ անվավեր ճանաչելու դիմում (118 տեղամասերում):
• Ընտրական գործընթացի թերությունների մասին 1988 ընտրական տեղամասերից միայն 44 ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում են կատարվել համապատասխան գրառումներ:
•  Ընտրությունների հետընտրական զարգացումների ընթացքում ապահովվել է անձանց ազատ տեղաշարժվելու և հավաքներին մասնակցելու իրավունքը:
• ՀՀ Ոստիկանության և ՀՀ Դատախազության կողմից ընտրախախտումների մասին շուրջ 300 հաղորդումները ավելի մանրամասն են ուսումնասիրվել և առավել հստակ տվյալներ են տրամադրվել քննության արդյունքների վերաբերյալ:
• Ընտրախախտումների ահազանգերի բնույթը ըստ համայնքների հիմնականում տարբեր է եղել, հետևաբար ընտրախախտումները չեն կրել համակարգված համապետական բնույթ և չեն իրագործվել միասնականորեն մշակված և մեկ կենտրոնից ուղղորդվող մեխանիզմներով:
2013 թվականի նախագահի ընտրությունների վերաբերյալ ամբողջական զեկույցին՝ ընտրակաշառքների, կրկնաքվեարկության և ընտրակեղծիքների այլ դեպքերին ու ահազանգերին մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ստորև.
13:05 29/03/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿարեն Անդրեասյան. «Ժողովրդի ամենամեծ խնդիրներն են՝ «հաց և արդարություն»
11:10 28/03/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ. Հանվել է տրանսպորտային միջոցներին ներկայացվող տարիքային սահմանափակումը
12:04 27/03/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածքային կառավարման նախարարությունում արձանագրված զարգացումներն ու թերացումներն ըստ Օմբուդսմենի

Омбудсмен Армении: “Президентские выборы были свободнее остальных, однако многие не верят в их справедливость” 04/02/2013 17:04 | Лента новостей
Офис омбудсмена опубликовал аннотацию К. Андреасяна касательно президентской кампании 2013г.
В справедливость выборов многие не верят, так как:
•На протяжении десятилетий даже в случае фиксации грубейших и явных нарушений избирательного права почти все государственные институты(Полиция, Прокуратура, ЦИК, Конституционный суд) не реагировали на них надлежащим образом, что углубило и без того низкий уровень доверия общества к электоральным процессам.
•Во время выборов поступило 100 сообщений о раздаче избирательных взяток, однако Полиция в ходе следствия не раскрыла ни одного случая раздачи взятки, когда как в случае 20 обращений по факту повторного голосования – 4 случая были раскрыты.
•В ходе выборов зарегистрирован ряд случаев злоупотребления административным ресурсом, в связи с чем ни одному человеку не было предъявлено обвинение.
•По 273 из полученных 293 обращений правоохранительными органами было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела, когда как не были проведены все необходимые следственные действия, предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом РА.
•В отдельных случаях правоохранительные органы, расследуя по поступившим сигналам факты раздачи взяток и другие нарушения избирательного законодательства, брали разъяснения, в основном, у глав общин или представителей правящей партии. Следовательно, согласно представленной информации, не во всех случаях было проведено всестороннее расследование, то есть, с целью завершения дела на основании необходимых и достаточных обоснований не были привлечены все компетентные лица, не заинтересованные исходом дела.
•Законодательное требование о проставлении штампа в паспорте в качестве части трехуровневой системы, исключающей повторное голосование, не послужило своей цели, так как используемое для этого чернило легко поддавалось удалению.
•Негативно было расценено оппозиционными силами и международными организациями и вызвало сомнения то обстоятельство, что голоса, отданные в пользу действующего главы государства, составили внушительное число на тех избирательных участках, где явка избирателей была выше среднего.
•Эти выборы были свободнее предыдущих, поскольку:
•В ходе регистрации кандидатов не было зафиксировано ни одного нарушения закона.
•В ходе проведения предвыборной кампании кандидатов, мирных митингов и публичных мероприятий не были зафиксированы случаи учинения препятствий.
•Должным образом соблюдались требования законодательства по обеспечению освещения агиткампании и свободы слова и были предоставлены равные возможности всем кандидатам.
•Сократилось на 3500 количество неточностей в списках избирателей, а Полиция РА существенно улучшила администрирование, направленное на устранение упущений в списках избирателей.
•Во время решения проблем в ходе изучения заявлений с жалобами, переданных в ЦИК, существенно меньше наблюдалось явление правового формализма.
•Были выдвинуты 20690 доверенных лиц и членов комиссий от всех политических сил, представленных в парламенте, и кандидатов в президенты. В частности, партия “Наследие” в 1884 из 1988 избирательных участков(95%)выдвинула своих членов. Представители оппозиции подали только 12 заявлений с требованием провести пересчет голосов и только 70 заявлений о признании недействительными итогов голосования(на 118 участках).
•В ходе поствыборных событий было обеспечено право граждан на свободное перемещение и участие в митингах.
•Около 300 сообщений о нарушениях избирательного права были гораздо более тщательно исследованы Полицией РА и Прокуратурой РА. Были также предоставлены более четкие сведения о результатах расследования.
•Характер поступающих сигналов о нарушениях в зависимости от общин, в основном, разнился, сл-но, нарушения не носили системного характера и не реализовывались по совместно разработанному и управляемому из одного центра механизму.
С полным текстом доклада о президентской кампании 2013г. касательно избирательных взяток, повторного голосования и других случаев фальсификаций можете ознакомиться на армянском языке, перейдя по ссылке ниже.