ՄԻՊ-ն անընդունելի է համարում լրագրողների և փաստաբանների նկատմամբ ճնշումները 03/28/2014   11:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր խիստ մտահոգությունն է հայտնել դատարանի դահլիճներում նիստերը լուսաբանող լրագրողների, ինչպես նաև՝ դատական գործերին մասնակցող փաստաբանների նկատմամբ սպառնալիքների, վիրավորանքների կապակցությամբ:
Դատական նիստերի դահլիճում մարդկանց հրապարակայնորեն վիրավորելն ու սպառնալն առաջին հերթին անհարգալից վերաբերմունք է հենց դատարանի նկատմամբ, ինչի համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև քրեական պատասխանատվություն:
Դատական նիստերին լրագրողների, փաստաբանների և այլ անձանց մասնակցությունը մրցակցային դատավարության, գործերի քննության հրապարակայնության կարևորագույն սկզբունքների տարրն է:
Ուստի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանն անընդունելի է համարում նրանցից յուրաքանչյուրի նկատմամբ ճնշումների ցանկացած դրսևորում և ակնկալում է թե՛ ոստիկանության և թե՛ դատական կարգադրիչների ծառայության առավելագույն զգոնությունն ու պատրաստակամությունը:
Պաշտպանի գրասենյակից տեղեկանում ենք, որ օրերս Կարեն Անդրեասյանին է դիմել «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ժաննա Ալեքսանյանը՝ հայտնելով մարտի 24-ին Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Վահե Ավետյանի մահվան վերաբերյալ քրեական գործով դատավճռի հրապարակման ժամանակ և դրանից հետո իր հասցեին հնչած անհարգալից և սպառնալից խոսքերի վերաբերյալ:
Ցավալի է, որ այդպիսի դեպքերը եզակի բնույթ չեն կրում: Վերջերս, Լյուքս Ստեփանյանի մահվան վերաբերյալ գործին մասնակցող փաստաբանի հետ ևս տեղի է ունեցել նմանատիպ միջադեպ:

Омбудсмен Армении считает неприемлемым давление на журналистов и адвокатов 03/28/2014   12:44  |  Актуальная тема
Омбудсмен Армении выразил крайнюю обеспокоенность в связи с угрозами и оскорблениями в адрес адвокатов, участвующих в судебных процессах, и освещающих их журналистов.
Озвученные в зале судебных заседаний публичные оскорбления и угрозы в адрес людей прежде всего являются проявлением неуважительного отношения к суду, за которое предусмотрена ответственность вплоть до уголовной.
Участие журналистов, адвокатов и других лиц в судебных заседаниях является важнейшим элементов принципа гласности судопроизводства.
Посему омбудсмен Армении считает неприемлемым любое из проявлений давления в отношении них и ожидает максимальной бдительности и готовности как от Полиции, так и Службы судебных распорядителей.
Как сообщают из офиса омбудсмена, на днях к Карену Андреасяну обратилась руководитель общественной организации “Журналисты во имя прав человека” Жанна Алексанян, сообщив об угрозах и оскорблениях, озвученных в ее адрес 24 марта в ходе оглашения приговора в суде ереванских административных районов Кентрон и Норк-Норк по уголовному делу о гибели военврача Ваге Аветяна.
К сожалению, подобные случаи не носят единичный характер. Недавно аналогичный инцидент произошел с адвокатом, участвующим в деле о гибели Люкса Степаняна.