Գլխավոր Դատախազությունը կուսումնասիրի «Հարսնաքարի» գործով դատավարության արձանագրությունը 03/27/2014   17:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Գլխավոր Դատախազ Գևորգ Կոստանյանը համարժեք է գնահատում «Հարսնաքարի» գործով դատարանի կայացրած վճռը։ Այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե նշված գործով համարժեք է համարում արդյո՞ ք նշանակված պատիժը՝ Գ.Կոստանյանը կարճ պատասխանել է. «Այո»:
Ինչ վերաբերում է դատավճռի հրապարակման ժամանակ դատարանի դահլիճում ամբաստանյալների հարազատների հնչեցրած հայհոյանքների ու վիրավորանքների վերաբերյալ քայլեր ձեռնարկելու հավանականությանը, ապա նրա խոսքով Գլխավոր Դատախազությունը հարցի շուրջ որոշում կկայացնի միայն նիստի արձանագրության ուսումնասիրությունից հետո:
«Արձանագրությանը ծանոթանալուց հետո նոր գնահատականներ կտրվեն արդյո՞ ք խոսում ենք քրեաիրավական դրսևորումների մասին, թե՞ ոչ»,- հայտարարեց Գ. Կոստանյանը:
Հիշեցնենք, մարտի 24-ին Երևանի Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների դատարանը 2012թ. հունիս 17-ին «Հարսնաքար»  ռեստորանային համալիրի տարածքում բռնարարքի գործով 6 ամբաստանյալներին՝ որոնցից չորսը համալիրի անվտանգության աշխատակիցներ են, մեկը՝ մատուցող, մեկը՝ առաքիչ, դատապարտեց 12-ական տարվա ազատազրկման և 100 000-ական դրամ տուգանքի:
Դատավճիռը բուռն արձագանքի էր արժանացել ամբաստանյալների և նրանց հարազատների կողմից, դատարանի, տուժող կողմի ու նույնիսկ լրագրողների հասցեին հնչել էին սեռական բնույթի հայհոյանքներ և անեծքներ:
22:38 25/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Հարսնաքար»-ի դատավճիռը պայմանավորված էր դեպքի վերաբերյալ հասարակական տրամադրություններով. Պաշտպան
11:30 25/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱ.Զոհրաբյան.Փաստաբանին ատելության թիրախ դարձնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով
14:54 24/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Հարսնաքարի» գործով ամբաստանյալները դատապարտվեցին 12-ական տարվա ազատազրկման

Генпрокуратура Армении займется изучением обстоятельств инцидента в ходе оглашения приговора по делу “Арснакара” 03/27/2014   18:02  |  Лента новостей
Генпрокурор Армении Геворк Костанян, отвечая в ходе сегодняшнего брифинга на вопрос одного из журналистов относительно того, считает ли он соразмерным вынесенный судом вердикт по делу “Арснакара”, лаконично проронил: “Да”.
Что касается возможности принятия мер в связи с инцидентом с озвученной родственниками подсудимых в ходе оглашения приговора, то, по словам генпрокурора, решение по данному вопросу будет принято только по изучении протокола заседания.
“После ознакомления с протоколом будет дана оценка, относительно того, имеем ли мы дело с уголовно-правовыми проявлениями или нет”, - заявил Г. Костанян.
Напомним, 24 марта огласил приговор по громкому делу об избиении в ресторанном комплексе ”Арснакар”, произошедшем 17 июня 2012г.
Согласно информации, 6 подсудимых: четверо сотрудников службы безопасности ресторанного комплекса, а также официант и экспедитор приговорены к 12 годам лишения свободы и к штрафу в размере 100 тыс. драмов.
Приговор вызвал бурную реакцию еще на стадии оглашения: подсудимые и их родственники с нецензурной бранью и проклятиями обрушились на суд. Досталось и потерпевшей стороне и журналистам.