«Հարսնաքար»-ի գործով տուժող կողմը պահանջում է 297 մլն դրամի փոխհատուցում (Լրացված) 02/20/2014   17:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում 2012 թվականի հունիսի 17-ին տեղի ունեցած բռնարարքի գործով ներկայացուցիչներ Տիգրան Եգորյանն ու Լուսինե Հակոբյանն այսօրվա դատական նիստում քաղաքացիական հայց ներկայացրեցին ընդդեմ գործով ամբաստանյալների և «Հարսնաքար» ռեստորոնային համալիրի սեփականատեր Ռուբեն Հայրապետյանի: Ընդհանուր առմամբ կողմը պահանջում է  շուրջ 297 մլն դրամի փոխհատուցում։
Նշված գումարից շուրջ 282 մլն դրամը տուժող կողմը պահանջում է՝ Վահե Ավետյանի մահվան իրավունքի խախտման և կերակրողին կորցնելու համար որպես նյութական (32 մլն դրամ) և   բարոյական (250 մլն դրամ) վնասի հատուցում: Տուժող կողմի ներկայացուցիչները ընդհանուր առմամբ 10 մլն դրամի չափով փոխհատուցում պահանջում են  հօգուտ տուժողներ Արտակ Բայադյանի և Գարիկ Սողոմոնյանի, ևս 5 մլն դրամ՝ հօգուտ տուժողներ Էդգար Նիկոյանի եւ Արկադի Աղաջանյանի։
Նշենք, որ նախատեսված էր, որ այսօր տուժող կողմի ներկայացուցիչները կօգտվեն ռեպլիկով հանդես գալու իրենց  իրավունքից,  սակայն  հանդես եկան քաղհայցի միջնորդությամբ։
Գործով նախագահող դատավոր՝ Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանը տուժողի ներկայացուցիչներին պարզաբանեց, որ դատական վիճաբանությունների փուլում չի կարող քաղհայց ներկայացվել, առավել ևս՝ հետազոտվել։ Դրա համար նախևառաջ պետք էր միջնորդություն ներկայացնել` դատաքննությունը վերսկսելու մասին։
Դատարանի հայտարարած ընդմիջումից հետո մեղադրող դատախազին ու պաշտպանական կողմին  տրամադրվեցին 14-էջանոց  քաղհայցի  միջնորդության պատճենները: Մեղադրող Արմեն Մարուխյանը և  պաշտպանական կողմը ժամանակ խնդրեց դատարանից    տուժող կողմի քաղհայցի միջնորդության վերաբերյալ կարծիք հայտնելու համար և դատական նիստը հետաձգվեց մինչև մարտի  12-ը:
17:37 13/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄեղադրող կողմը խախտել է մեղքի անհատականացման սկզբունքը. գտնում է «Հարսնաքար»-ի գործով պաշտպանական կողմը
21:16 20/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Հարսնաքար»-ի գործով պաշտպանները միջնորդում են արդարացնել իրենց պաշտպանյալներին
14:35 09/12/2013  |  Քրեական խրոնիկոն«Հարսնաքար»-ի գործով պաշտպանական ճառերը չմեկնարկեցին
21:19 18/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Հարսնաքար»-ի գործով տուժող կողմը հրաժարվեց հակասահմանադրական միջնորդությունից
18:14 08/11/2013  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրող. «Հարսնաքարի» գործով ամբաստանյալների ցուցմունքներն անարժանահավատ են

Потерпевшая сторона по резонансному делу “Арснакара” требует компенсации в 297 млн. драмов 02/20/2014   18:20  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании по делу о жестоком избиении, имевшем место 17 июня 2012г. в ресторанном комплексе “Арснакар”, представители потерпевшей стороны Тигран Егорян и Лусине Акопян представили гражданский иск против подсудимых по делу и владельца ресторанного комплекса “Арснакар” Рубена Айрапетяна. В общей сложности сторона требует компенсации в размере примерно 297 млн. драмов.
282 млн. драмов из указанной суммы потерпевшая сторона требует в качестве возмещения материального (32 млн. драмов) и морального (250 млн. драмов) ущерба за нарушение права Ваге Аветяна на смерть и в связи с потерей кормильца. Представители потерпевшей стороны в общей сложности требуют компенсации в размере 10 млн. драмов в пользу потерпевших Артака Байадяна и Гагика Согомоняна, еще 5 млн. драмов в пользу потерпевших Эдгара Никояна и Аркадия Агаджаняна.
Отметим, что сегодня представители потерпевшей стороны должны были воспользоваться своим правом реплики, однако выступили с ходатайством о гражданском иске.
Председательствующий на суде судья пояснил представителям потерпевшей стороны, что гражданский иск не может быть представлен на этапе судебных прений, более того, исследован. Для этого прежде всего следовало обратиться с ходатайством о возобновлении слушаний по делу.
Прокурору, поддерживающему обвинение в суде, и защите было предоставлены копии ходатайства по гражданскому иску, состоящему из 14 страниц. Прокурор Армен Марухян и защита просили суд дать им время для выражения своих позиций по гражданскому иску потерпевшей стороны. Судебное заседание отложили до 12 марта.