Օբամայի թիկնապահներին հարբեցողության համար Նիդերլանդներից հետ են ուղարկել 03/26/2014   13:44  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ գաղտնի ծառայության երեք գործակալներ Նիդերլանդներից հետ են ուղարկել՝ կարգապահությունը խախտելու համար: Այդ մասին հաղորդում է Associated Press գործակալությունը:
Ինչպես հաղորդել է ԱՄՆ գաղտնի ծառայության ներկայացուցիչը՝ գործակալները տուն են ուղարկվել այն բանից հետո, երբ նրանցից մեկին հայտնաբերել են հարբած՝ ամերիկյան հյուրանոցի նախասրահում: Գործակալը եղել է անգիտակից վիճակում:
Իսկ նրա երկու ծառայակից ընկերները պատժվել են՝ որպես մեղսակիցներ, քանի որ չեն կանխել իրենց ընկերոջ վարքագիծը:
Նշվում է նաև, որ բոլոր երեք գործակալները եղել են «Counter Assault Team» ստորաբաժանման անդամներ: Նրանց առաքելությունն է պաշտպանել ԱՄՆ նախագահին՝ նրա վրա հարձակման դեպքում:
Ծառայության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ միջադեպը չի վարկաբեկում գաղտնի ծառայությունը, քանի որ այն տեղի է ունեցել մինչև ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի Նիդերլանդներ ժամանելը:
Օբաման ժամանել է Ամստերդամ երկուշաբթի օրը՝ մասնակցելու միջուկային անվտանգության «մեծ յոթնյակի» գագաթնաժողովին:
Այս միջադեպն առաջինը չէ՝ գաղտնի ծառայության գործակալների մասնակցությամբ:
2013թ նոյեմբերին ամերիկյան սենատոր Դոնալդ Ջոնսոնը հայտնել է մի քանի տասնյակ դեպքերի մասին՝ ոչ պարկեշտ վարքագիծ դրսևորելու՝ գաղտնի գործակալների ավելի քան 17 երկրներում:

Телохранителей Обамы выслали из Нидерландов за пьянство 03/26/2014   10:07  |  Международные новости
Три агента Секретной службы США были отправлены из Нидерландов в США за нарушение дисциплины, сообщает “Лента.Ру” со ссылкой на Associated Press.
Как сообщил представитель Секретной службы, агенты были отправлены домой после того, как одного из них обнаружили пьяным в холле амстердамского отеля. Агент был без сознания. Двое его сослуживцев были наказаны как соучастники, поскольку не воспрепятствовали нарушению дисциплины.
Отмечается также, что все трое были сотрудниками подразделения Counter Assault Team, задача которого — защищать президента США в случае нападения.
Представитель ведомства заявил, что инцидент никак не компрометирует Секретную службу, поскольку произошел до прибытия президента США Барака Обамы в Нидерланды. Обама прилетел в Амстердам в понедельник для участия в саммите по ядерной безопасности и встречи глав государств «Большой семерки».
Это не первый скандал, в центре которого оказались сотрудники Секретной службы. В ноябре 2013 года американский сенатор Рональд Джонсон сообщил о многочисленных случаях неподобающего поведения агентов и руководства Секретной службы в как минимум 17 странах мира.