Սպիտակ տանը կայացավ նախագահ Օբամայի ոչ պաշտոնական երդման արարողությունը 01/21/2013   11:30  |  Միջազգային լրահոս
Երկրորդ ժամկետի համար վերընտրված ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Սպիտակ տան Կապույտ սենյակում մասնավոր պայմաններում պաշտոնեական երդում է ընդունել, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
Օբաման ԱՄՆ-ին հավատարմության երդումը տվել է իր տիկնոջ` Միշելի տատիկին պատկանող Աստվածաշնչի վրա: Բարաք Օբամայի հետ այս արարողությանը ներկա են եղել նախկինում այս նույն օրը համանման արարողությանը ներկա գտնված փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, նախագահի ընտանիքի անդամները` առաջին Տիկին Միշելը, նրանց դուստրերը Մալիյան և Սաշան և մի քանի լրագրողներ:
Արարողությունից առաջ ամերիկյան պետության առաջնորդը Արլինգտոնի գերեզմանատանը ծաղիկներ է դրել Անհայտ զինվորի շիրիմին:

В Белом доме прошла неофициальная церемония инаугурации Барака Обамы 01/21/2013   12:03  |  Международные новости
Переизбранный на второй срок президент США Барак Обама принял должностную присягу в частной обстановке в Голубой комнате Белого дома, сообщили в воскресенье американские СМИ.
"Обама поклялся в верности США на Библии, принадлежащей бабушке его супруги Мишель. Помимо Барака Обамы на церемонии присутствовали принявший ранее в тот же день присягу вице-президент Джозеф Байден, члены семьи президента - первая леди Мишель, их дочери Малия и Саша, а также несколько журналистов.
Перед церемонией глава американского государства возложил цветы к могиле Неизвестного солдата на Арлингтонском кладбище",- передает агентство Интерфакс.