Սպանվել է «օրենքով գող» Լաշա Գագրինսկին 03/22/2014   10:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Մերձմոսկվայում սպանվել է  «օրենքով գող», 42-ամյա Լաշա  Ջոլոգուան, ով քրեական շրջանակներում հայտնի է որպես Լաշա Գագրինսկի: Կենցաղային հողի վրա տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ,  «օրենքով գողի» ազգականի տանը վարձով բնակվող Ռյազանի երկրամասի բնակիչը դանակի հինգ հարված է հասցրել Ջոլոգուայի որովայնին, ապա հանձնվել է ոստիկանությանը:
Լաշա Ջոլոգուան «թագադրվել» էր 1995թ.: Նա դատվածություն չուներ եւ  ոչ  մինչ թագադրվելը եւ ոչ էլ դրանից հետո նա որեւէ  օր բանտում չի անցկացրել: 1998թ. նա Մոսկվայի «Կոլխիդա» ռեստորանում կայացած հավաքի ժամանակ ձերբակալվել էր մի շարք «օրենքով գողերի»  հետ:  Այն ժամանակ հինգ «օրենքով գողերից» երեքը թմրանյութի համար հայտնվեցին բանտում, բայց Ջոլոգուան նրանց թվում չէր:  Նա մասնակցել է 2001թ., Ֆրյազինոյում տեղի ունեցած «օրենքով գողերի» խոշոր հավաքին, որից մեկ շաբաթ հետո սպանվեց Մայիս Կարապետյանը, իսկ նրա հետ գտնվող մյուս «օրենքով գողերը»` Լաշա Ջոլոգուան եւ Դուկա Գուբլիան չեն տուժել: Նրանք երեքն էլ մասնակցել էին այդ հավաքին:
«Прайм Крайм»-ի փոխանցմամբ, Մայիսի սպանությունից հետո նա տեւական ժամանակ  դուրս էր մնացել  ոստիկանների տեսադաշտից:  2010-ի ձերբակալությունը նրա համար անսպասելի էր: Նրա մոտ հայտնաբերվել էր մեծ քանակությամբ հաշիշ եւ առաջին անգամ նրան սպառնում էր երկարատեւ ազատազրկում: Սակայն «օրենքով գողը» կարողացել էր քննիչին «համոզել» էր ստորագրությամբ բաց թողնել իրեն, եւ մինչ օրս հետախուզման մեջ էր, բայց նա նախապես խոստացել էր ոստիկաններին, որ նրանք իրեն այլեւս չեն բռնի…

В Подмосковье рязанец в ссоре зарезал “вора в законе” Лашу Гагринского 03/22/2014   10:01  |  Криминальная хроника
Во Фрязино в результате бытовой ссоры убит 42-летний «вор в законе» Лаша Джологуа, более известный в криминальных кругах, как Лаша Гагринский, сообщает ИА «Прайм Крайм». Убийца – мужчина из Рязанской области, снимавший жилье у родственницы «вора в законе», нанес ему пять ножевых ранений в живот, а потом сам сдался полиции.
Покойный Лаша Джологуа был коронован в 1995 году. Ни до, ни после этого он ни разу не сидел. Первое его появление на широкой публике относится к январю 1998 года, когда он был задержан на воровской сходке в московском ресторане «Колхида» вместе с Раулем Пызой, Мерабом Бахия, Тенгизом Кучуберия и Майисом Карапетяном. Тогда трое из пяти воров попали за решетку за изъятые у них наркотики, но Лаши в их числе не было. В следующий раз Джологуа засветился в июле 2001 года на крупнейшей воровской сходке во Фрязино. Спустя неделю в Москве на Большой Бронной был застрелен Майис Карапетян. Находившиеся с ним «воры в законе» Лаша Джологуа и Дука Гублия не пострадали. Примечательно, что все трое были участниками фрязинской сходки.
После убийства Майиса Лаша надолго выпал из поля зрения правоохранительных органов. Задержание в октябре 2010 года стало для него полной неожиданностью. При нем в большом количестве был обнаружен гашиш, который грозил «вору в законе» первым и немалым сроком. Однако, Лаша сумел «уговорить» следователя отпустить его под подписку о невыезде и был таков. С тех пор он числился в розыске, заранее пообещав полицейским, что больше они никогда его не поймаю, пишет «Прайм Крайм».