ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովի նիստը՝ մարտի 17-ին 03/13/2014   09:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ հանձնաժողովից, օրակարգում երեք հարց է՝ «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» և «Եզդիների ազգային կոմիտե» հասարակական կազմակերպությունների 2013թ. –ի դեկտեմբերի 13-ի դիմումի քննարկման ընթացքը, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ Գրիշա Բալասանյանի, Աննա Եղիազարյանի, Սարգիս Խանդանյանի և Հակոբ Կարապետյանի 2014թ.-ի հունվարի 21-ի դիմումի և ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանի 2014թ.-ի փետրվարի 11-ի դիմումի քննության վերաբերյալ:
Եզդիների երկու ՀԿ-ների դիմումը Էթիկայի հանձնաժողովի նախորդ կազմը վարույթ է ընդունել 2013թ.-ի դեկտեմբերի 24–ին: Զեկուցող է նշանակվել հանձնաժողովում ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչ Վահան Բաբայանը, ով ընդգրկված է նաև հանձնաժողովի ներկայիս կազմում:
Հիշեցնենք, որ երկու ՀԿ-ների դիմումը վերաբերում է ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանի կողմից էթիկայի կանոնները խախտելուն։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԱԺ միջանցքում հանրապետական պատգամավոր Մանվել Բադեյանը՝ ի պատասխան «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» հեռուստախաղի ռուսերեն հեռարձակման վերաբերյալ  լրագրողներից մեկի հարցի, հունից դուրս էր եկել և բղավել. «Իսկականի՞ց էդքան անմակարդակ եք, որ ըտենց եք մտածում, արա: Որ փողոցում կանգնած մի եզդի էդ հարցը տար, կզարմանայի, բայց դուք իսկականից ըտե՞նց եք մտածում»:
Ի տարբերություն այս դիմումի, օրակարգում ընդգրկված՝ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների և պատգամավորի դիմումների կապակցությամբ  հանձնաժողովը պետք է որոշի դրանք վարույթ ընդունել-չընդունելու հարցը:
Լրագրողները դիմել են ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Առաքել Մովսիսյանի: Ըստ դիմումատուների, իրենք հանձնաժողովի  ուշադրությունն են հրավիրել ԱԺ դեկտեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում՝ հայ-ռուսական համաձայնագրերը վավերացնելու մասին որոշումների քվեարկության ժամանակ,  լրագրողների նկատմամբ Ա.Մովսիսյանի վարքագծի վրա: Լրագրողները խնդրել են ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված կարգով քննարկել իրենց դիմումը, կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել պատգամավորին, այն է՝ պահանջել, որպեսզի վերջինս հրապարակային ներողություն խնդրի լրագրողներից:
Դիմումում, մասնավորապես, ասված է, որ  ԱԺ արտահերթ նիստի մեկնարկից րոպեներ անց խորհրդարանի դահլիճում գտնվող չորս լրագրողներ լուռ ակցիա են իրականացրել` պաստառներ պարզելով քաղաքական մեծամասնությունը ներկայացնող պատգամավորների առջև: Միաժամանակ, ԱԺ դահլիճի լրագրողական օթյակում մի քանի լրագրողներ ևս պաստառներ են բարձրացրել: Այդ քայլով լրագրողները ներկայացրել են իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումը և կարծիքը նիստի ընթացքում քվեարկվող միջազգային համաձայնագրերի վերաբերյալ: Լրագրողների բողոքի ակցիայի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանը բացականչել է` «էս կապիկներին էլ հանեք ստից»: Պատգամավորը, ըստ դիմումատուների, անվայելուչ արտահայտություն է հնչեցրել նաև լրագրողական օթյակում բողոքի ձայն բարձրացրած մեկ տասնյակից ավելի լրագրողների հասցեին:
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հանձնաժողովին ուղղված դիմումում, մասնավորապես, տեղեկացրել է, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունից ստացել է գրություն, որով իրեն առաջարկվում է գլխավորել օրաթերթի խմբագրական խորհուրդը: «Թերթի գլխավոր խմբագրի և թողարկման պատասխանատուի կողմից ստորագրված գրության մեջ պարզաբանվում է, որ աշխատանքը խմբագրական խորհրդում լինելու է բացառապես ստեղծագործական բնույթի՝ մասնավորապես՝ հանդես գալ հրապարակումներով, թեմատիկ առաջարկներով, աջակցել լրագրողների, ստեղծագործական կազմի վերապատրաստմանը: Պարզաբանվում է նաև, որ խմբագրական խորհուրդը չի լինելու «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հրատարակիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանում, գործելու է հասարակական հիմունքներով, որպես հասարակական-աշխատանքային միավոր, այսինքն՝ աշխատանքը խմբագրական խորհրդում չի ենթադրում աշխատավարձ և պիտի իրականացվի ոչ վճարովի հիմունքներով»,- գրել է պատգամավորը՝ հանձնաժողովից խնդրելով եզրակացություն ներկայացնել վերը նշված աշխատանքը ստեղծագործական աշխատանք համարելու վերաբերյալ:

Комиссия НС Армении по вопросам этики проведет свое первое заседание 17 марта 03/13/2014   11:49  |  Актуальная тема
Комиссия по этике текущей сессии парламента НС Армении 17 марта созовет первое заседание.
Как сообщили корреспонденту ИА “ФактИнфо” в комиссии, на повестке дня три вопроса.: рассмотрение заявлений общественных организаций “Национальное езидское объединение “Синджар”” и “Национальный комитет езидов” от 13 декабря 2013г., заявления представителей СМИ;Гриши Баласанян, Анны Едигарян, Саркиска Ханданяна и Акопа Карапетяна от 21 января 2014г. и  заявление члена “Армянского национального конгресса” Никола Пашиняна от 11 февраля 2014г.
Прежний состав временной комиссии по вопросам этики принял к своему производству заявление общественных организаций “Национальное езидское объединение “Синджар”” и “Национальный комитет езидов” по поводу нарушения депутатом НС РА Манвелом Бадеяном правил этики. Докладчиком по делу был назначен представитель ППА в комиссии Ваан Бабаян, который вошел также в состав нынешней комиссии.
Отметим, что заявления комиссия по этике получила 13 декабря. 11 декабря представителей национального езидского объединения “Синджар” принял вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, осудив озвученное депутатом от РПА высказывание. Устные извинения не удовлетворили езидскую общину, и они потребовали предпринять меры по привлечению к ответственности депутата, позволившего себе оскорбляющие достоинство езидского народа высказывания.
Напомним, в кулуарах парламента депутат от РПА Манвел Бадеян в ответ на вопрос о целесообразности трансляции игры “Что, где, когда?” на русском языке, вышел из себя и прокричал: “У вас, действительно, столь низкий уровень развития, что Вы так думаете? Если бы на улице этот вопрос задал езид, я бы не удивился, но вы, действительно, так думаете?”
Данное заявление оскорбило национальное достоинство езидского народа. Молодые представители езидской общины организовали акцию протеста у здания Национального Собрания. Они принесли для депутата туалетную бумагу, а также изображенного на бумаге осла. “Мы принесли для г-на Бадеяна нарисованного нами осла, а также туалетную бумагу, так как г-н Бадеян не говорит, а совершает действие, а при таких действиях ему понадобится туалетная бумага,”- отметили представители езидской молодежи.
Что же касается остальных включенных в повестку дня заявлений представителей СМИ и депутата, то Комиссия по этике должна решить – принимать их к производству или нет.
Журналисты  обратились в комиссию с заявлением против члена РПА Аракела Мовсисяна. По словам заявителей,  они обратили внимание комиссии на поведение А. Мовсисяна в отношении журналистов в ходе состоявшегося 23 декабря минувшего года голосования по решениям о ратификации армяно-российских соглашений. Представители СМИ просили рассмотреть их заявление в порядке, установленном законом о Регламенте НС РА, и привлечь к дисциплинарной ответственности парламентария, а именно: обязать его принести журналистам публичные извинения. В заявлении, в частности, отмечается, что в ходе акции протеста журналистов депутат Аракел Мовсисян прокричал: “Уберите этих обезьян отсюда” и неприлично выразился в адрес журналистов.. Напомним ряд представителей СМИ раскрыли плакаты, тем самым выражая свою гражданскую позицию против рассматриваемых на заседании международных соглашений.
Депутат НС Никол Пашинян в адресованном комиссии заявлении, в частности, сообщил, что получил от редакции газеты “Айкакан жаманак” письмо, согласно которому ему предлагают возглавить редакционный совет газеты. Отмечается, что редакционный совет не будет издателем газеты, а будет действовать в структуре ООО “Дарескизб” на общественных началах, то есть работа в редакционном совете будет носить исключительно творческий характер, не подразумевает получения заработной платы и будет осуществляться на бесплатной основе”, - пояснил, в частности депутат.
12:43 24/12/2013  |  Актуальная темаКомиссия по этике приняла к своему производству заявление езидских общественных организаций против депутата от РПА Манвела Бадеяна
16:11 11/12/2013  |  Лента новостейПредставители езидской общины выразили возмущение вице-спикеру парламента Армении по поводу высказываний “республиканца” Манвела Бадеяна