Ըստ Դավիթ Հարությունյանի՝ Էթիկայի հանձնաժողովն իրականում կատարում է իր առաքելությունը 06/22/2013   14:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովն այս պահին քննության փուլում որևէ դիմում չունի: Այս մասին հանձնաժողովի նախօրեի նիստի ավարտից հետո տեղեկացրեց հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը:
Ըստ նրա՝ խնդիրն ամենևին դիմումների քանակը չէ, և ոչ էլ այն, թե քանի դիմում է մերժվել կամ քանիսը՝ բավարարվել: «Մի կողմից նաև կարող է որոշ մարդկանց մոտ դժգոհություն լինել, թե ինչու ենք մենք ստանում դիմումներ, որոնք անհիմն են: Ես դրան շատ հանգիստ եմ վերաբերվում, որովհետև հանձնաժողովը կայացման փուլում է, և ես կարծում եմ, որ հանձնաժողովի որոշումներն առ այս պահը, բացի մեկ որոշումից, փաստացի ընդունվել են կոնսենսուսով, ինչը խոսում է այն մասին, որ հանձնաժողովն իրականում կատարում է իր առաքելությունը»,-ընդգծեց Դ.Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ներկայացուցիչ, հանձնաժողովի փոխնախագահ Լյուդմիլա Սարգսյանի հանձնաժողովի նիստերին չմասնակցելուն, ապա. «Իրականում դա իրենց պարտականությունն է մասնակցել նիստերին, սակայն հասկանում եմ դա որպես քաղաքական քայլ, և եթե ավելի լուրջ քաղաքական քայլեր չկան, ապա նման քայլերն արդարացված են»: Ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի հարցի՝ Դ.Հարությունյանը հայտնեց, որ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը հանձնաժողովին երբևէ և որևէ կերպ չի տեղեկացրել իր չմասնակցելու որոշման մասին:

Давид Арутюнян считает, что Временная комиссия НС по вопросам этики справляется со своей миссией 06/22/2013   15:34  |  Лента новостей
Во временной комиссии НС по вопросам этики в данный момент нет заявлений, находящихся на стадии рассмотрения. Об этом после завершения состоявшегося накануне заседания сообщил председатель Комиссии Давид Арутюнян.
По его словам, дело отнюдь не в количестве заявлений и даже не в том, сколько заявлений было отклонено и сколько из них не остались без удовлетворения. С одной стороны, это может у некоторых вызвать недовольство - почему мы, собственно, получаем заявления, которые не имеют под собой основания? Я к этому отношусь спокойно, поскольку Комиссия пока еще находится на стадии становления, и я полагаю, что решения Комиссии до сего момента, за исключением одного решения, фактически были приняты консенсусом, что говорит о том, что Комиссия в действительности выполняет свою миссию”, - подчеркнул Д. Арутюнян.
Что касается неучастия в заседаниях Комиссии представителя фракции “Армянский национальный конгресс”, вице-председателя Комиссии Людмилы Саргсян, Д. “в действительности участие в заседаниях входит в их обязанности, однако я воспринимаю это как политический шаг, то, если не предпринимаются более серьезные политические шаги, то подобные действия неоправданны”, - заявил председатель Временной комиссии НС по этике. Д. Арутюнян также сообщил корреспонденту “ФактИнфо”, что представитель АНК не ставил никогда и никоим образом в известность Комиссию о своем решении не участвовать в заседаниях.