Երթ և հանրահավաք՝ մարտիմեկյան դեպքերի 6-րդ տարելիցի առթիվ 03/01/2014   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
2008թ. մարտիմեկյան ողբերգական դեպքերի 6-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր՝ ժամը 12:00-ին, Մյասնիկյանի արձանի մոտից տեղի ունեցավ երթ դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր:
Նախաձեռնողները մի շարք հասարակական կազմակերպություններ և քաղաքացիական նախաձեռնություններ էին՝ Լրագրողների «Ասպարեզ ակումբը, «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ Հայաստան»-ը, Քաղաքացիական գիտակցություն հասարակական կազմակերպությունը, Հեսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Մայդանի հետ համերաշխության հայկական կոմիտեն:
ՀՀ նախագահի նստավայրի առջև Հեսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն ընթերցեց երթի նախաձեռնողների հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Առանց Մարտի 1-ի իրավական գնահատականի Հայաստանի Հանրապետությունում  չի կարող ապահովվել իրավունքի գերակայության սկզբունքը, ժողովրդավարական ինստիտուտների բնականոն գործունեությունը և մարդու արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի վերականգնումը»:
Հայտարարության հեղինակները, դատապարտելով 2008 թվականի Մարտի 1-ի մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունը, կոչ են անում «ՀՀ քաղաքացիներին վճռական և պահանջատեր լինել հանցագործությունը կատարողներին, աջակցողներին և կոծկողներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում» և պահանջում միջազգային կառույցներից «հետևողականություն դրա արդյունավետ քննությունը խթանելու և մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական ինստիտուտների դեմ կազմակերպված հանցագործություններին իրավական գնահատական տալու համար»:
Ժամը 15-ին Ազատության հրապարակում կմեկնարկի «Հայ ազգային կոնգրես»-ի և ՀԺԿ-ի նախաձեռնած հանրահավաքը, որում ակնկալվում է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը:

В Ереване прошло шествие в память о жертвах трагических событий 1 марта 2008г 03/01/2014 15:35 | Лента новостей
Сегодня, в 12.00, в Ереване состоялось шествие в память о жертвах трагических событий 1 марта 2008г. Участники акции сначала собрались возле памятника Мясникяну, а затем направились к резиденции президента Армении.
Организаторами шествиями являлись ряд общественных организаций и гражданских инициатив: клуб журналистов ‘Аспарез”, “Трансперенси Интернешнл Армения” Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи, “Армянский комитет солидарности с Майданом” и т.д.
Руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, Артур Сакунц, зачитал заявление инициативы, в котором, в частности, отмечается:
“Покуда не будет дана правовая оценка событиям 1 марта, в Армении невозможно обеспечить принцип верховенства права, нормальную деятельность демократических институтов и восстановить уважение к достоинству человека”.
Авторы заявления, осуждая преступления, совершенные 1 марта 2008г., призывают граждан Армении проявить решимость в вопросе привлечения виновников преступления и их покрывателей к ответственности. Требование это, как отметили участники акции, направлено также международным структурам.
В 15.00 на Площади Свободы стартует организованный АНК и Народной партией Армении митинг, на котором намечается выступление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.