Քննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի 5 տարի ժամկետով՝ մեկ անգամ վերանշանակվելու հնարավորությամբ 02/27/2014   18:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրենքի նախագիծը մշակելիս հիմք է հանդիսացել ՀՀ նախագահի կարգադրությունը, ըստ որի կոմիտեի ստեղծման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է քննչական մարմինների անկախությունն ամրապնդելու, քրեական գործերով նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով:
Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծը և դրանից բխող մի քանի օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը:
Ներկայումս քրեական գործերով նախաքննություն կատարում են հատուկ քննչական ծառայության, ոստիկանության, պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի, ազգային անվտանգության, հարկային և մաքսային մարմինների քննիչները:
Տարբեր մարմինների կողմից նախաքննության իրականացման պրակտիկան վկայում է այն մասին, որ նրանք չունեն կազմակերպման և գործունեության միասնական սկզբունքներ ու աշխատաոճ: Շատ դեպքերում միևնույն իրավական հարցերի վերաբերյալ ցուցաբերվում են տարբեր մոտեցումներ, ինչի հետևանքով խաթարվում է օրենքի առջև հավասարության սկզբունքը:
Քննչական կոմիտեի կազմում գործող հինգ քննչական մարմիններից առայժմ կընդգրկվեն միայն երկուսը` Ոստիկանության և պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները, որոնք իրականացնում են բոլոր քննությունների 95 տոկոսը:
Քննչական կոմիտեն ենթադրյալ հանցագործությունների կապակցությամբ նախաքննությունը կազմակերպելու և իրականացնելու է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով՝ իր իրավասության սահմաններում:
Քննչական կոմիտեի նախագահին կնշանակի երկրի Նախագահը՝ վարչապետի առաջարկությամբ` լիազորությունների հինգ տարի ժամկետով՝ մեկ անգամ վերանշանակվելու հնարավորությամբ:
Օրինագծով նախատեսված է, որ Քննչական կոմիտեն կունենա որակավորման և կարգապահական հանձնաժողովներ, որոնք կկազմավորվեն այս օրենքն ուժի մեջ մտնելուց երեք ամիս հետո:
Նախարարը նշեց, որ փորձառու քննիչներին չկորցնելու նպատակով, օրենքով կհստակեցվեն նրանց սոցիալական երաշխիքները:
Օրենսդրական փաթեթի քննարկումը կշարունակվի ԱԺ հաջորդ՝ մարտի 10-ին մեկնարկելիք քառօրյա նիստերում:
16:40 14/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննչական կոմիտեի գաղափարի դեմ առարկություններ չեղան
12:48 14/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրդարադատության նախարարը չի բացառում, որ հետագայում քննչական կոմիտեին միավորվեն այլ քննչական մարմիններ եւս
12:27 15/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵՄ Խորհրդատվական խումբ. Քննչական կոմիտեի ստեղծումը հնարավորություն կտա քննությունը պրոֆեսիոնալ մակարդակի հասցնել
17:20 04/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱղվան Հովսեփյան. Իրավապահ համակարգը պատրաստ է միասնական քննչական կառույցի ձևավորմանն ու հետագա զարգացմանը
15:52 30/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդմոն Մարուքյան. Միասնական քննչական մարմնի ղեկավարի նշանակման հարցը պետք է լուծվի սահմանադրական մակարդակով
18:55 29/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳագիկ Ջհանգիրյան. Միասնական քննչական մարմնի ղեկավարը պետք է բարձր ստատուս ունենա
17:02 21/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄիասնական քննչական մարմնի կազմավորման մասին օրինագիծն արդեն շրջանառության մեջ է

Глава Следственного комитета Армении будет назначаться на 5 лет с возможностью переизбрания еще на один срок 02/27/2014   18:55  |  Актуальная тема
Основанием при разработке проекта закона о Следственном комитете послужило распоряжение президента Армении, согласно которому необходимость создания структуры была обусловлена стремлением укрепить независимость следственных органов и повысить эффективность предварительного следствия.
Об этом на заседании парламента заявил министр юстиции Армении Грайр Товмасян, представляя законопроект о Следственном комитете РА и вытекающий из него пакет о внесении изменений и дополнений в ряд законов.
В настоящее время следствие по уголовным делам проводят следователи Специальной следственной службы, Полиции, полномочного госоргана Минобороны, Службы нацбезопасности, а также налогового и таможенного органов.
Практика проведения предварительного следствия разными органами свидетельствует о том, что они не владеют принципами и методами работы по организации совместной деятельности. Во многих случаях имеют место различные подходы по одним тем же правовым вопросам, вследствие чего ущемляется принцип равенства перед законом.
Из ныне действующих 5 следственных органов в состав Следственного комитета будут включены только два: Полиция и следственная служба Минобороны РА, на долю которых приходится 95% всех расследуемых дел.
Следственный комитет будет организовывать и проводить расследование в связи с предполагаемыми преступлениями в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом, в рамках своих правомочий.
Главу Следственного комитета назначит президент республики по предложению премьер-министра - сроком на 5 лет с возможностью переизбрания еще на один срок.
По проекту предусмотрено, что Следственный комитет будет иметь квалификационный и дисциплинарный комиссии, которые будут сформированы по прошествии трех месяцев с момента вступления данного закона в силу.
Министр отметил, что для того, чтобы не потерять опытных следователей, в законе будут уточнены их социальные гарантии.
Обсуждение законодательного пакета продолжится на стартующей с 10 нарта следующей “четырехдневке” НС РА.