Ս. Սուրենյանց. «Վահանն այսպես էլ չդարձավ պատգամավոր, քաղաքական գործիչ՝ մնալով թաղի տղու, «Չերիի Վահանի» մակարդակի» 01/13/2014   14:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ «ԲՀԿ»-ական  պատգամավոր Վահան Կարապետյանի և քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանի միջև տեղի ունեցած վիճաբանությանն անդրադառնալով՝ Ս.Սուրենյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է, որ այլևս ճշմարտությունը քողարկել չի ցանկանում:
«Բարգավաճող անպատասխանատվություն
Դարձյալ պետք է գրեմ իմ եւ պատգամավոր Վահան Կարապետյանի մեկամսյա վաղեմության վիճաբանության մասին:
Այդ մասին գրելը տհաճ է, բայց հարկադրված եմ, որովհետեւ մասնավոր զրույցներում այնքան շահարկում, իրական կամ անիրական վարկած եմ լսել, որ այլեւս ճշմարտությունը քողարկել չեմ ուզում:
Եվ այսպես, դեկտեմբերի 14-ին Վահանն իսկապես ինձ հարվածել է՝ տարօրինակ ձեւով մի քանի տարվա վաղեմության մի իրադարձություն հիշելով: Սա տեղի է ունեցել՝ անկախ այն հանգամանքից, որ ես ու Վահանն իսկապես տարիներ շարունակ իրար ճանաչել ենք:
Այդ հարվածի հետեւանքով՝ ես ստացել եմ մարմնական լուրջ վնասվածք (նկարներում տեսանելի է), ցայսօր ունեմ լուրջ ցավեր աչքիս շրջանում, հետեւաբար՝ բուժօգնության անհրաժեշտություն:
Խնդրի շուրջ ավելորդ աղմուկ չեմ բարձրացրել, որովհետեւ չեմ ուզեցել դառնալ տարբեր խմբավորումների հարաբերությունների օբյեկտ, հակաբհկական քարոզչության առիթ:
Փոխարենը ես՝ տուժողս խոսեմ, այլոք են ակտիվացել, ասում են, թե իբրեւ թե ինձ ԲՀԿ պատգամավորի դեմ են հանում, հրահրում Սամվել Ալեքսանյանը կամ Տիգրան Սարգսյանը:
Բացարձակ անհեթեթություն:
Ի"չն կապ ունեն այս անուններն այն հանգամանքի հետ, որ Վահանն ինձ հարվածել է, թե" Վահանին էլ են նրանք դրդել, որպեսզի հետո ԲՀԿ-ի դեմ կամպանիա իրականացնեն:
Մալաթիայի բաժնում Վահանի դեմ չեմ բողոքել, ՀՔԾ-ում (գործը ՀՔԾ է հասել ոչ թե իմ բողոքի պատճառով, այլ նրա համար, որ վիճաբանության կողմերից մեկը պաշտոնյա է) ընդամենն ասել եմ, որ Վահանը պետք է հատուցի իմ առողջության վերականգնման հետ կապված ծախսերը, մամուլում այս թեման չեմ շոշափել:
Որտե"ղ երեւաց, որ ես թեմա եմ շահարկել կամ կատարել եմ վարչապետի ու գործարարի պատվերը:
Թեմայի շուրջ խոսել եմ ԲՀԿ մի քանի անդամի հետ:
Նրանք ընդունում են, որ լուծում պահանջող խնդիր կա, սակայն կամ չեն գտնում ԱՄՆ-ում գտնվող Կարապետյանին կամ փորձում են պարզել, թե արդյոք այս պատմության հետեւում մարդ կա" կանգնած:
Զուր են կասկածամիտների ջանքերը. այս իրադարձության խորքերում քաղաքական ենթատեքստ չկա:
Ցավում եմ նաեւ Վահանի համար. որպես մարդ՝ նա լավ տեսակ է, բայց անցած երկու տարիներին այդպես էլ չդարձավ պատգամավոր, քաղաքական գործիչ՝ մնալով թաղի տղու, «Չերիի Վահանի» մակարդակի՝ հարցերը բռունցքներով լուծելու մենթալիտետով:
Հենց այս մենթալիտետն է տեղի ունեցածի հիմնական պատճառը, առիթը, որ հարցը մնա իրավական հարթության մեջ:
Շահարկումներից խուսափելու համար ասեմ՝ ՀՔԾ-ում էլ Վահանի դեմ չեմ բողոքելու՝ չնայած այն հանգամանքին, որ դրա հիմքերն ունեմ:
Բայց շարունակ պնդելու եմ, որ Վահանն իմ առողջությանը հասցրել է վնաս եւ փոխհատուցման խնդիր ունի:
Բարձր կարծիքի եմ Գագիկ Ծառուկյանի մասին: Թերեւս իմ համեստ լռությունը ոմանց առիթ տվեց՝ իրենց «իրականությունը» մատուցել պարոն Ծառուկյանին: Հակառակ դեպքում ԲՀԿ նախագահը, հազիվ թե հանդուրժեր այս վիճակը...»
Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, դեպքի առթիվ ՀՔԾ-ում նախապատրաստվում են նյութեր, եւ, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, բոլոր հիմքերը կան քրեական գործ հարուցելու համար։

"Ваан Карапетян так и не стал политическим деятелем, оставшись “дворовым парнем”". С. Суренянц о причинах потасовки с депутатом от ППА 01/13/2014 14:59 | Актуальная тема
Сурен Суренянц оставил запись в соцсети Фейсбук, в которой прокомментировал инцидент, произошедший между ним и депутатом от парламентской фракции “Процветающая Армения” Вааном Карапетяном.
Политолог, в частности, отметил что ему неприятно об этом писать, однако он вынужден сделать это, поскольку до его слуха доходят множество спекуляций на эту тему, посему он более не хочет скрывать правды.
“14 декабря Ваан, действительно, меня ударил, странным образом припомнив событие многолетней давности. Это имело место вне зависимости от того обстоятельства, что я и Ваан, действительно, знаем друг друга давно.
В результате этого удара я получил серьезные травмы(вы можете убедиться в этом, взглянув на фотографию) ”, - рассказал С. Суренянц. Политолог пожаловался на боли в области глаз и заявил, что нуждается в медпомощи.
Он также пояснил, что не поднимал шумихи вокруг случившегося, так как не хотел превращаться в объект для выяснения отношений между разными группировками, поводом для антипропаганды ППА.
“Вместо того, чтобы я как потерпевший заговорил об этом, другие активизировались и стали говорить, что якобы меня настраивают против депутатов от ППА, подбивают на это Самвел Алексанян или Тигран Саргсян. Это полная чушь!” - заявил Сурен Суренян.
“Какое отношение имеют эти имена к тому, что меня ударил Ваан, или они подтолкнули Ваана, чтобы я затем развернул кампанию против ППА.Я не жаловался на Ваана в отделении полиции района Малатия. Дело дошло до Специальной следственной службе не из-за моей жалобы, а ввиду того, что одна из сторон потасовки – должностное лицо. Я всего лишь говорил, что Ваан должен возместить расходы на мое лечение. Я не затрагивал этой темы в прессе”, - пояснил С. Суренянц.
“Откуда взяли, что я спекулировал на этой теме или выполнял заказ премьера и бизнесмена? Я беседовал на эту тему с некоторыми членами ППА.
Они также считают, что проблема нуждается в разрешении, однако либо не могут найти находящегося в США Карапетяна или пытаются выяснить, стоит ли кто-то за всем этим”, - пишет С. Сиренянц.
Он также подчеркнул, что тщетны усилия сомневающихся, так как в произошедшем нет политического подтекста. “Политолог охарактеризовал депутата от ППА как “хорошего человека”, но при этом отметил, что за прошедшие два года он так и не сумел стать депутатом, политическим деятелем, оставшись “дворовым парнем”, на уровне “Черри Ваана”с менталитетом человека, привыкшего решать вопросы, пуская в ход кулаки.
Именно этот менталитет стал причиной инцидента, послужил поводом для того, чтобы ,вопрос был урегулриован в правовой плоскости.
“Во избежание спекуляций, должен сказать, что я не буду жаловаться в ССС РА на Ваана, несмотря на то обстоятельство, что у меня есть на то основания. Но я буду настаивать на том, что Ваан причинил вред моему здоровью и должен возместить ущерб.
Я высокого мнения о Гагике Царукяне. Хотя мое скромное молчание послужило для многих поводом, чтобы преподнести все "в ином свете" Гагику Царукяну. В противном случае председатель “Процветающей Армении” вряд ли стал мириться с этой ситуацией”, -резюмировал Сурен Суренянц.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо” по данному факту в Специальной следственной службе Армении подготавливаются материалы. По сведениям наших источников, есть все основания для возбуждения уголовного дела.