Կառավարությունը հուշանվերների վրա 5.7 մլն դրամ է ծախսել 01/13/2014   11:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տարեվերջյան հուշանվերների համար ՀՀ Կառավարության աշխատակազմը պետական բյուջեից միայն անցյալ տարվա նոյեմբերին 5.7 մլն դրամ է ծախսել: Սրանք պաշտոնական տվյալներ են, որ հրապարակվել են ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքում:
Մեկ անձից կատարած գնումների հրապարակումներից պարզ է դառնում, որ, օրինակ, միայն 2013թ. նոյեմբերի 13-ին կառավարության աշխատակազմը 993 600 դրամի պայմանագիր է կնքել «Ագուլիս Մեկ» ՍՊԸ-ի հետ: Այս ընկերությունն, ի դեպ, կոնյակի ֆիրմային խանութ է, որտեղից նույն ամսվա ընթացքում, 3 օրվա պարբերականությամբ, կառավարությունը ևս 3 անգամ գնումներ է կատարել` նոյեմբերի 15-ին` 441 600 դրամի, նոյեմբերի 18-ին` 159 000, նոյեմբերի 21-ին` 993 600  դրամի կոնյակ գնելով:
Բացի վերոհիշյալ «Ագուլիս Մեկ»-ից, կառավարությունը  նոյեմբերի 15-ին ևս 392 000 դրամի կոնյակ է գնել նաև «Գրեյթ Սակրա» ՍՊԸ-ից, որն ի դեպ, «Գրեյթ Վելլի» ընկերության ֆիրմային խանութն է:
Դրանից 3 օր անց կառավարությունը ևս 528 000 դրամի հուշանվեր-խմիչք է ձեռք բերել նաև տեղական մեկ այլ արտադրող «Գրեյպ Արմաս» ՍՊԸ-ից: այս ընկերությունը նույնպես գինի- կոնյակ արտադրող տեղական ընկերություն է, որն իր գործունեության 1-2 տարվա ընթացքում արդեն մի քանի անգամ Կառավարության կողմից արժանացել է տարբեր արտոնությունների և կառավարության ղեկավարի այցելությունների:
Ինչևէ, միայն 2013-ի նոյեմբերին կառավարության գնած հուշանվեր- խմիչքների արժեքը, ըստ այս հրապարակումների, փաստորեն գերազանցում է 3 ու կես միլիոն դրամը: Իսկ թե ու՞մ համար են նախատեսված եղել կոնյակի տեսքով այս հուշանվերները և ի՞նչ արժեք են դրանք ունեցել, կառավարությունը չի հրապարակում:
Բայց «հուշանվերներ» անվան տակ կառավարության աշխատակազմի կատարած ծախսերն այսքանով չեն սահմանափակվում:
Եվս 3 պայմանագիր էլ նոյեմբերին կառավարության աշխատակազմը կնքել է 3 տարբեր անհատ ձեռներեցների հետ: Այս գնումների վրա ծախսելով ևս 1 318 100 դրամ: Իսկ նոյեմբերի 16-ին գործադիրը 925 000 դրամի հուշանվերներ է գնել Կենտրոնական բանկից: Թե կոնկրետ ի՞նչ հուշանվերների մասին է խոսքը, այս դեպքում ևս հայտնի չէ:
Պայմանագրերի առարկան և ձեռք բերված հուշանվերների ընդհանուր քանակը կառավարության կայքում հրապարակված չեն: Հրապարակված են միայն գնման պայմանագրերը, իսկ դրանց հավելվածները, որտեղ պետք է նշված լինեն գնման առարկաների քանակն ու մեկ միավորի արժեքը, կայքում չեն դրվում և պարզապես գաղտնի են պահվում:
Հիշեցնենք՝ նշված 5.7 մլն դրամը միայն ՀՀ կառավարության աշխատակազմի տարեվերջյան «հուշանվերների» վրա ծախսած գումարն է, որի մեջ ներառված չեն առանձին գերատեսչությունների՝ այդ նույն նպատակով կատարած ծախսերը:

Правительство Армении только за ноябрь минувшего года потратило на сувениры порядка 5.7 млн. драмов 01/13/2014   11:49  |  Лента новостей
Аппарат Правительства Армении потратил из гобюджета на сувениры только за ноябрь прошлого года 5.7 млн. драмов. Эти данные обнародованы на официальном сайте Правительства РА.
Согласно данным о покупках, выполненных от имени одного лица, становится ясно, что только 13 ноября 2013г. аппарат Правительство заключило договоры на сумму 993 600 драмов с ООО “Агулис Мек”. Эта компания владеет фирменным магазином коньяка, откуда за аналогичный период минувшего года с периодичностью в 3 дня, Правительство совершила закупки: 15 ноября прошлого года на сумму 441 600 драмов, 18 ноября - 159 000 драмов, 21 ноября - 993 600 драмов.
Кроме приобретений от вышеупомянутой фирмы “Агулис Мек”, Правительство закупило 15 ноября у ООО “Грейт макра” коньяк на сумму 392 000 драмов. “Грейт макра” является фирменным магазином компании “Грейт Велла”.
Спустя три дня после этого Правительство приобрело сувенирные напитки на сумму 528 000 драмов у другой местной компании “Грейп Армас”. Эта фирма также является компанией, занимающейся производством вина и коньяка, деятельность которой за 1-2 года удостоилась со стороны Правительства РА различных льгот.
Только в ноябре 2013г. стоимость приобретенных Правительством сувенирных напитков, согласно этим публикациям, фактически превышает 3 с половиной миллиона драмов. А вот для кого предназначались эти сувениры в виде крепких напитков, Правительство таких данных не публикует?
Однако выполненные аппаратом Правительства расходы под видом “сувениров” этим не ограничиваются.
Аппарат Правительства заключил еще 3 договора с тремя неизвестными предприятиями, потратив на покупки еще 1 318 100 драмов. А вот 16 ноября Кабмин приобрел сувениры из ЦБ на сумму 925 000 драмов. О каких конкретно сувенирах идет речь не сообщается.
Информация о предмете договора и общем количестве приобретенных сувениров не опубликована на сайте Правительства. Обнародованы лишь договоры о купле-продаже, а приложения к контрактам, где должны быть указаны количество приобретенных товаров и стоимость одной единицы, не размещены на сайте и хранятся в секрете.
Напомним, указанная сумма в 5.7 млн. драмов – это деньги, потраченные к концу года только на сувениры, куда не включены расходы отдельных ведомств на аналогичные цели.