Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը կանցկացվի ձմռանը 01/08/2014   17:19  |  Մարզական
2022 թվականին ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլը պատմության մեջ առաջին անգամ կանցկացվի ոչ ամռանը:
Այդ մասին հայտարարել է ՖԻՖԱ-ի գլխավոր քարտուղար Ժերոմ Վալկեն: «Կարծում եմ, Քաթարում նախատեսված այդ ստուգատեսը կանցկացվի ոչ թե հունիս-հուլիս ամիսներին, այլ նոյեմբերի 15-ից հունվարի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում: Տարվա հենց այդ եղանակին են Քաթարում լինում ֆուտբոլ խաղալու իդեալական պայմաններ»,- ֆրանսիական ռադիոյին տված հարցազրույցում նշել է Վալկեն:
2022-ի համաշխարհային ստուգատեսի անցկացման ժամկետների հարցը բուռն բանավեճ էր առաջացրել, քանզի ամռանը արաբական այդ երկրում օդի ջերմաստիճանը գերազանցում է 40 աստիճանը: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին ՖԻՖԱ-ն նույնիսկ հատուկ հանձնաժողով էր ստեղծել խնդիրը ուսումնասիրելու համար: Որոշման մասին պաշտոնապես կհայտարարվի ՖԻՖԱ-ի գործկոմի հաջորդ նիստից հետո:

Чемпионат мира по футболу 2022 года пройдет в Катаре в зимнее время 01/08/2014   18:03  |  Спорт
Чемпионат мира по футболу 2022 года в Катаре будет проходить в зимнее время, заявил генеральный секретарь Международной федерации футбола (ФИФА) Жером Вальке, которого цитирует АФП.
Традиционно чемпионат мира проводится в летнее время. В июне-июле в Катаре, который расположен на востоке Аравийского полуострова, средняя температура составляет около плюс 38 градусов по Цельсию.
"Чемпионат мира не будет проводиться в июне-июле. Я думаю, что он будет проходить между 15 ноября и, самое позднее, 15 января", — заявил Вальке.
"Если матчи будут проходить в период между серединой ноября и концом декабря, погода будет наиболее благоприятной. Температура будет соответствовать теплому времени года в Европе — в среднем где-то 25 градусов. Таким образом, условия будут идеальными для футбола", — добавил Вальке, передает РИА Новости.